Facebook sayfaları 15 milyona ulaştı
Sosyal Ağlar

Facebook sayfaları 15 milyona ulaştı

Facebook’un kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti. Bu rakam Facebook için çok önemli ama muhtemelen bundan daha önemlisi Facebook sayfalarının 15 milyon barajını aşmış olması. Facebook kullanıcılarından para almıyor ve bugüne kadar farklı yöntemler denemiş olsa da henüz bu ücretsiz kullanıcılardan kayda değer bir gelir modeli üretebilmiş değil.

Facebook için bu anlamda daha değerli olan sayfalar, firmanın reklam gelirlerini oluşturan en önemli kaynaklardan biri. Bu yüzden Facebook’tan Dan Levy’nin New York’taki Local Online Advertising konferasında paylaşmış olduğu (ve ardından Facebook tarafından tekrar doğrulan) bu rakam büyük önem taşıyor.

Bu konudaki diğer önemli detay ise sadece 3 aylık bir süre içerisinde Facebook sayfalarının yüzde 15 civarında büyüme göstererek 13 milyondan 15 milyona yükselmiş olması. Facebook’u bir pazarlama aracı olarak kullanan firma ve markaların Facebook sayfalarına gösterdikleri önemin artıyor olması, Facebook’un son zamanlarda önemli atılımlar içerisinde bulunduğu reklamlar konusunda da elini daha da güçlendirecek bir gelişme.

Dan Lavy konferansta ayrıca Facebook sayfa yönetim uygulamasının toplamda 8 milyonun üzerinde indirmeye ulaştığını da söyledi. Bu da firmaların yanı sıra dijital pazarlama profesyonellerinin de Facebook sayfalarına olan ilgisinin diğer bir ispatı.

1 milyar kullanıcı ve 15 milyon sayfa ile Facebook’un elinde çok önemli bir kaynak bulunuyor. Bundan sonra yapılması gereken bu kaynakları herkesi memnun edecek ve en sağlıklı şekilde gelir üretecek halde kullanabilmek…

Yorumlar (3)
 1. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  ah birde şu gereksiz sayfa kapatmalar olmasa daha güzel olacak =)

 2. Bloodyreaver Bloodyreaver

  facebook paralı yapılırsa eğer alternatifleri mutlaka çıkar.

  kullanıcı kaybı yaşamak istemezler bu bakımdan.

 3. Fatih Fatih

  "Facebook kullanıcılarından para almıyor ve bugüne kadar farklı yöntemler denemiş olsa da henüz bu ücretsiz kullanıcılardan kayda değer bir gelir modeli üretebilmiş değil."

  Tam olarak anlamadım, bizden direk olarak para kazanmasına gerek yok ki. Facebook ta kullanıcıların vakit geçirmesi para, bunu da herkes biliyor zaten, siz daha iyi biliyorsunuz. Artık Facebook gibi bir firma olabilmek için yapılacak platformun ücretsiz olması gerektiği, kullanıcının bir çok servisi ücretsiz kullanması gerektiği, hala kesin bir kural değil mi? Yoksa yanılıyor muyum?

  Ya bunu niye soruyorum , facebook gibi google gibi servislerin kullanıcılar için ücretlendirilmesini düşünmek çok saçma geliyor bana ondan :) yani niye böyle bir düşünce içerisindesiniz , bunun oluru mu var?