Yenilenen Facebook reklamları daha yüksek hedefleme imkanı sunuyor
Reklam Servisleri

Yenilenen Facebook reklamları daha yüksek hedefleme imkanı sunuyor

Facebook reklamlarının en büyük avantajlarından biri, reklamverenlere yüksek hedefleme imkanı sunuyor olması. Facebook üzerinden reklam verildiğinde sosyal sitesinin 1 milyarı aşkın kullanıcısı arasından sizin belirlediğiniz demografik özelliklere ve ilgi alanlarına sahip olanları hedeflemek mümkün.

Facebook’un ilk olarak Eylül ayında duyurduğu “custom audiences” veya diğer bir tanımla özelleştirilmiş hedef kitle yapısı, reklamverenler için Facebook üzerinde daha gelişmiş hedefleme sunuyor. Facebook son yaptığı açıklama ile bu yapıyı, yeni iş birlikleri ile daha da geliştirdiğini resmen duyurdu.

Facebook’taki custom audiences araçları hemen hepsinin veri madenciliğine dair çalışmaları ile tanınan Datalogix, Epsilon, Axciom ve BlueKai’nin içerisinde yer aldığı dört dijital pazarlama firmasının katkılarıyla geliştirildi. Bu firmaların katkılarıyla reklamverenler için Facebook üzerinde hedeflemenin de kapsamı artmış olacak.

Bu yenilik ile Facebook artık “şu sayfayı beğenen kişiler” tanımının ötesinde “şu kavrama ilgi duyan kişiler” gibi daha gelişmiş hedefleme olanakları sunabilecek. Bu anlamda Facebook kullanıcıların paylaşımları ve beğenileri daha detaylı olarak anlamlandırabilecek ve kullanıcıların kişilik yapılarına dair verileri de bir kriter olarak kullanabiliyor olacak.

Yeni reklamlar, var olan yapıdan daha detaylı hedefleme seçenekleri sunacak.
Yeni reklamlar, var olan yapıdan daha detaylı hedefleme seçenekleri sunacak.

Facebook bu yeni modelin hedefleme konusunda daha başarılı olmasının iki önemli etkisi olduğuna vurgu yapıyor. Bunlardan ilki hedef kitlenizi daha iyi tanımlayabileceğiniz için, daha dar ama daha doğru bir kitleye ulaşmak için gereksiz harcama yapmayacaksınız. Facebook bu yöntem ile bütçelerin yüzde 40 civarında düşürülebilmesinin mümkün olabileceğini söylüyor.

İkinci olarak ise daha doğru hedef kitle, yatırımın geri dönüşünün daha yüksek olması anlamına geliyor. Yeni yapı ile birlikte var olan reklam modelindeki geri dönüş oranlarının çok ötesinde (Facebook’a göre 10 katına kadar) verimi artırmak mümkün olabilecek.

Fakat bildiğiniz gibi internet reklamcılığında ne zaman hedeflemeden bahsedilse, hemen mahremiyet endişeleri de ortaya çıkmaya başlar. Kullanıcıların eğilimlerini bu kadar yakından tanımak, kullanıcıya dair daha çok veri toplamak anlamına geliyor. Bu yüzden de Facebook kullanıcı verilerinin kimseyle paylaşılmayacağını ve bu yapıya dahil olmak istemeyen kullanıcıların gizlilik ayarlarından bunu sağlayabileceklerinin altını çiziyor.

Yorumlar (3)
 1. Konteynerler Konteynerler

  Merhabalar,

  Yeni oluşturduğumuz şirket facebook sayfamız için reklam vermek istiyoruz. Doğru hedef kitleyi seçebilirsek ve günlük 20 tl gibi bir bütçe ile 1 aylık sürede tahmini ne kadar bir getirisi olur?

  Daha önce bu servisi kullananlardan yardım rica eder,

  herkese iyi çalışmalar dilerim...

  1. Ali Eren Ali Eren

   600 tl'ye ortalama 4000 beğeni (fan ) alırsın maximum onun yerine birkaç gerilla internet ajansı ile hedefli ve daha fazla beğeni'ye ulaşırsın

   1. Murat Yilmaz Murat Yilmaz

    Türkiyede reklam ile pazarlama karıştırılıyor.

    1-Reklamda kullanacağınız görsel ve slogan

    2-hedef kitle

    3-pazarlamak isteidğiniz ürün

    4-reklam mecrasındaki reklamın konumu vs

    %100 sonucu değiştirebilir.

    facebook vb sosyal medya ortamında reklam ile birlikte doğrudan pazarlama yani satışta yapmanız mümkün