Facebook, Microsoft’tan Atlas reklam platformunu satın aldı
Reklam Servisleri

Facebook, Microsoft’tan Atlas reklam platformunu satın aldı

Facebook için reklamlar büyük önem taşıyor, dolayısıyla sosyal ağ devi her fırsatta reklam alt yapısını geliştirmenin yollarını arıyor. Son gelen haberlere göre bu konuda önemli bir adım atarak, Microsoft’a ait olan Atlas reklam platformunu satın almış durumda.

Microsoft, 2007’da aQuantive’i 6 milyar dolara satın alırken Atlas reklam platformuna da bu anlaşmanın bir parçası olarak sahip olmuştu. Facebook’un dijital reklam kampanyalarında reklam yayınlama ve ölçümleme platformu olan Atlas’ı satın alma niyeti olduğuna dair ilk söylentiler geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıkmıştı. İddialara göre 50 – 100 milyon dolar aralığında bir rakam karşılığında Atlas artık Facebook’un oldu.

Peki bundan sonra ne olacak?

Facebook için bu satın alma sadece reklam gücünü artırmak açısından önemli değil, küresel online reklam pazarında daha güçlü bir oyuncu haline gelmesini sağlayacak. Yani bir anlamda Facebook bu satın alma ile birlikte gözünü resmen Google’ın tahtına dikmiş oluyor. Diğer yandan Microsoft açısından bakıldığında ise bu gelişme Google ile online reklam alanındaki rekabette yakın ilişkilere sahip olduğu Facebook’un da daha güçlü olması anlamına geliyor.

Facebook için dış sitelerde reklam satmak artık mümkün

Atlas, Facebook’un site üzerinde reklam satışı konusunda daha gelişmiş seçenekler sunmakla kalmayacak, potansiyel olarak Facebook dışında da reklam satabilmesinin önünü açmış olacak. İşte bu satın almanın en kritik yönlerinden biri de bu, yani Facebook’un dışarı açılabilecek olması.

Geçtiğimiz günlerde Facebook Connect’teki bir sorun Facebook’un web için ne kadar önemli olduğunu göstermişti. Facebook web’de bu kadar yaygınken, Atlas sayesinde bu bağlantıları reklam için de kullanabilecek olması online reklamcılık pazarında son yılların en büyük değişimine neden olabilir.

Microsoft tarafında ise reklam satışları beklentilerin çok altında devam ediyor. Atlas’ı Facebook’a devrederek hem operasyondan hem de bu işi karlı hale getirmek için yaptığı yatırımlardan kurtulmuş oluyor. Microsoft’tan gelen resmi açıklama da bu yönde. Microsoft’tan Tom Phillips, bundan sonra dijital reklamcılığa değil cihaz ve servis kalitesine odaklanmayı tercih ettiklerini söylüyor.

Sizce Facebook, online reklamcılık alanında Google’a rakip olabilir mi?

Yorumlar (2)
 1. Bilgi Bilgi

  Atlas: Kullananlara sorarsaniz old school adserver derler. Özellikleri bakımından güclüdür olmasına ragmen. (Bi alex değildir.)

  -

  Facebook'un Dis Sitelerde Reklam Satması:

  Bunun icin adserver veya bir platform almasına gerek yok. Hali hazırda bazı sitelerde calisan facebook entegrasyonu ile istediği yayinciyla anlasarak reklam alanlarına 1. parti data (first party data= facebook'taki verilerimiz) okutarak istediği reklamı istediği kullanıcıya gösterebilir.

  Ayrıca bunun icin yayıncılarla anlasmasina bile gerek yoktur. DSP ve SSP'ler ile yapacağı entegrasyonla bile bunu cok kolaylıkla binlerce premium sitede, yüzlerce markaya açabilir.

  Hatta 1. parti datayi, 3. parti data (data sirketlerinin verileri, reklam verenin verileri) ile aynı anda hedefleterek reklam verenlerin daha iyi hedefleme yapmasını sağlayabilir.

  -

  Google'a rakiplik konusu:

  Facebook'un reklam teknolojisi olarak Google'ı yakalaması icin cok yolu var. Facebook dönüşüm takibini bile daha geçtiğimiz aylarda yayına alabildi.

  Facebook reklamlarının sonucları hakkında hala supheler var, google'dan bakabilirsiniz.

  Tüm bunlara ragmen Facebook'un reklam sektorundeki gelecegi social data sayesinde parlak gorunuyor. Fakat bu Google'ın pastadaki dilimini cok etkilemez, facebook reklamları kullanan markalar daha cok Display reklamcılıktan bütce kısıyorlar. 2013'de daha net gorecegiz bunu.

  Webrazzi'ye not; internet reklamcılığı konusunda daha elle tutulur icerikler yazmanız iyi olur. Markalar uyuyor, ajanslar ile satış şirketleri (reklam ağları) birbirinin cebini dolduruyor. Kişisel hediyeler, Kıbrıs tatilleri, gizli ilişkiler ile sektor bindiği dalı kesiyor. Ama lütfen konunun ehli biri yazsın bu yazıları. IAB'den falan birini falan bulup yazdırmayın.

 2. Sukru Sukru

  Zaten halihazırda rakip, masaya yeni kartlar koyması da elini güçlendirir muhtemelen...