Minik bir hata, internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu gösterdi
Analiz

Minik bir hata, internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu gösterdi

Webrazzi'de okuduğunuz gibi dünyanın en önemli internet siteleri listesinde Facebook açık ara ilk sırada. Aylık tekil ziyaretçi rakamlarına göre Facebook her ay ikinci sıradaki Google’dan 54 milyon daha fazla tekil kullanıcıya hizmet veriyor. Listedeki YouTube, Amazon, Blogger, Twitter, WordPress gibi siteler ise çok daha geride.

Bu tablo Facebook’un kullanıcılar açısından ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya koyuyor. Fakat dün çok kısa bir süre için Facebook’ta yaşanan teknik bir problem, Facebook’un aslında sadece ziyaretçiler için değil, internet siteleri için de ne kadar vazgeçilmez olduğunu çok net bir şekilde ortaya koydu.

Dün Facebook Connect kısa süre için karanlığa gömüldü. Ama bu sırada yüzlerce dev internet sitesini de beraberinde götürdü…

Bildiğiniz gibi Facebook Connect, Facebook hesabınızla farklı sitelere giriş yapmanızı sağlayan ve Facebook’un büyük önem verdiği özelliklerden biri. Sayısız site tarafından kullanılan Facebook Connect’e kullanıcılar o kadar alıştılar ki, bir site için yeni bir hesap oluşturmak yerine Facebook hesabı ile giriş yapmak giderek daha fazla tercih ediliyor.

Web siteleri için de her bir kullanıcıyı hesap oluşturmaya ikna etmek yerine, 1 milyar Facebook kullanıcısını tek tıklama giriş imkanı sunmak çok daha mantıklı geliyor.

İnsan gündelik hayatında çok sık kullandığı şeylere karşı genel bir körlük geliştiriyor ve çoğu zaman bu konuların üzerinde pek düşünmek ihtiyacı hissetmiyor. Ta ki bu bilinçsiz bağımlılığı hatırlatacak bir sorun olana kadar. Yani aynı Facebook Connect’te yaşanan sorun gibi.

Facebook Connect’in çok kısa süren sorunu aralarında CNN, MSNBC.com, Yelp, New York Magazine gibi pek çok büyük siteye Facebook ile giriş yapmak isteyen kullanıcıları Facebook.com’daki bir hata sayfasına yönlendirdi. İşlemlerine devam etmek isteyen kullanıcılar ise Facebook’tan çıkış yapmak zorunda kaldılar.

Aslında sorun geçici teknik bir problem ve pek çok internet sitesinde benzerleri ile her gün karşılaşıyoruz. Fakat sorun Facebook’ta olunca ne kadar kısa sürerse sürsün bir anda sadece kullanıcıların değil, tüm internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu sarsıcı bir şekilde gözler önüne serdi.

Facebook’un büyük ve güçlü olduğunu zaten biliyoruz ama başka hiç kimsenin, Google’ın bile, internet üzerinde bu kadar büyük etkisi bir olmadığını bu şekilde fark etmek ilginç ve düşündürücü bir tecrübe oldu…

Yorumlar (21)
 1. Bağımlılığın dijital ortamdaki karşılığı :)

 2. Fatih Gülçe Fatih Gülçe

  Tekil kullanıcıda Google'ın önüne geçmesi veya Connect'in geçici hatasıyla bazı sitelere girilememesinin ortaya çıkardığı problemler Facebook'u internetin en önemli sitesi yapmaya yetmez. Herhangi bir başarılı Google ürününün geçici süre kullanılamaması ne gibi bir kaosa sebep olabilir, düşünürseniz daha iyi bir karşılaştırma yapılabilir bence. Adwords/Adsense, Gmail, Maps gibi ürünleri en ihtiyacınız olduğu anda kullanamamanız, haber sitelerine FB accountlarıyla giriş yapamamaktan daha büyük sıkıntılara sebep olacaktır hem tekil kullanıcılar hem mecralar hem de yayıncılar açısından. Google-Facebook rekabetinde (nedense) Facebook'a karşı bir torpil seziyorum kimi yazılarda. Anlamsız bence.

  Yazıda Facebook Connect ile geçici süre giriş yapılamamasının ortaya çıkardığı hasarla ilgili tek cümle edilmemiş. Sadece klasik gazeteci jargonuyla "gözler önüne serdi" ifadesi kullanılmış. Geçici süre kullanılamamış da neticesinde ne olmuş peki?

  1. adam haklı. login olunamayan sitelerin alayı sözde sosyal siteler falan, kimse alışveriş sitesine facebookla girmesin bi zahmet

   bi kaç saat girmesek ölmeyiz.

 3. Mesela Google Analytics çökse.. sitelerin hiç biri açılmayacağından, f-connect'ten daha felaket olabilir. işte google'in bile cümlesine bi Strikethrough atarız.. :)

  1. Emre Çetiner Emre Çetiner

   Kesinlikle :)

 4. Mert Meriç Mert Meriç

  fblogin sıkıntı çıkarabiliyor, çoğu site bunun için zaten ilk fblogin yapılırken mail adresi ve şifre ile hesap oluşturmanı istiyor, olur da birgün facebook a birşey olur, hesabını kapatırsın ama onunla login olmak sitediğin sitelere devam edebeilirsin gibi durumlara karşı ek bir adım konulması akıllıca

 5. Facebookun ve Google'in hayatiniza yaptigi katkiyi, hangi ihtiyaclarinizi karsiladigini goz onunde bulundurdugunuzda hangisine 2 saat boyunca erisememeyi tercih edersiniz?

  Ben kesinlikle facebooku feda ederdim. Fatih Gulce'nin de dedigi gibi "Tekil kullanıcıda Google’ın önüne geçmesi veya Connect’in geçici hatasıyla bazı sitelere girilememesinin ortaya çıkardığı problemler Facebook’u internetin en önemli sitesi yapmaya yetmez."

  1. Faruk Ustun Faruk Ustun

   Dogru soze ne denir... Cok haklisin !

 6. Reklam Kokan Hareketler bunlar yazar kardes, Ha birde unutmadan bu büyümelerin hepsi politik boşuna kafa yormayalım. bu yorum sanırım onaylamazsınız :)

  1. Böyle bir yazıda bile "reklam" denildiyse daha da yorum kısmına inmem.

 7. Bu durum 3. şahıslara ait sitelere bel bağlamanın çok büyük bir anlam ifade etmediğini gösterir.

  FB ile griş yapılan sitelerin bir çoğu üyelerinin verilerine erişecek onların kendi hesaplarını oluşturmasını sağlamaları ileriki günlerde daha da önem kazanabilir.

  Şuan çok yaygın değil ama Harsware tabanlı giriiş doğrulama sistemleri üyelik sorunlarını ortadan kaldıracağa benziyor. Retina, parmak izi tarama bunlardan birkaçı.

  Facebook 'un çökmesini kullanıcılarından önce onu en verimli kullanan FBI ve CIA gibi istiparat servisleri için daha önemli.

  Ayrıca şunu düşünün. Türkiye de bu sistemi HOST edecek alt yapı varmı ? Olsaydı kaç kez düşerdi kaç kez kesilirdi ?

 8. herşeyin kolayına o kadar çok alışıyoruz ki felaket kapıyı çalmadan görmüyoruz, umarım bu herkese ders olmuştur.

 9. Sinan Ülgen Sinan Ülgen

  Bence bir internet sitesinin temel olarak ayakta durabilmesi için başka sitelere bağımlı olmaması gerek. Facebook Connect üyelerin hızlı giriş yapıp kayıt olmasını veya işlemlerin akışını hızlandırabilir ama sonuçta bir websitesinin dışa bağımlı olmasının da bir göstergesi haline geliyor.

  Sitelerimde bu tür şeyleri çok kullanmıyordum , şu haberi okuduktan sonra da büyük konuşmayayım ama zorlanmazsam kullanmam diye düşüüyorum :)

 10. Ben firefox üzerinde adblock plus reklam önleyici kurdum. Reklam önleyicinin facebook, twitter gibi sitelerin tüm uzantılarını önlemesi için ilgili antisocial listesini yükledim. Herhangi bir siteye gireceğim zaman facebook ya da twitter'ın keyfini beklemiyorum. Site anında face ve twitten arınmış halde geliyor.

  1. nasıl yapıyorsunuz acaba.yazabilir misiniz.teşekkür ediyorum.. :)

 11. Yazarbk Yazarbk

  Bu siteler arasında Hürriyet'te vardı. Sitelerin facebook'a bağımlı olmalarını bir kez daha düşünmesine neden olacak bir durum bu. Koskoca site, milyonlarca ziyaretçi sizin sitenize geliyor ve facebook'a yönleniyor. Ayrıca facebook'un google'dan faha fazla ziyaretçiye sahip olduğu söyleniyor. Fakat sadece google.com ile facebook.com kıyaslanıyor. Google'ın onlarca farklı uzantılı alan adları var. Hepsinin toplanıp tek bir site olarak düşünülmesi durumunda facebook ile kıyaslandığında Google'ın açık ara facebook'un önünde olduğu görülecektir.

 12. Yalnız bir şey hatırlatmam gerekiyor alexada facebook değil google 1. ;)

 13. Rıfat Zarifoglu Rıfat Zarifoglu

  Facebook Google'ın önüne geçti derken bahsettiğiniz istatistiğin yalnızca google.com için olduğunu ve yerel uzantıları içermediğini hatırlatmak isterim.

  Analiz yapılacaksa, doğru veriyle yapılmalı.

  Sevgiler,

 14. Bu yazıdaki tüm cümleleri neresinden tutarsan tut elinde kalıyor insanın, tüm görüşlernize katılmıyorum sayın Ümit Öncel.

 15. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  İşverenler yavaş yavaş kızmaya başladı yakında tüm işyerlerinde Facebook'a en gel koyulacak, eskiden youtube bu şekildeydi, şimdi Facebook bakalım gelecekte aha neler göreceğiz.

 16. bende bu yazinin amacini anlayamadim. Hayir madem FB ne kadar buyuk, onemli oldugunu anlatmaya calisiyorsunuz, bikac rakam verin elimizde bir olcu, ikna edici birseyler olsun. Yani ne oldu da FB'un bu kadar onemli oldugunu anladik?

  Mesela bu hatanin oldugu surede efendim CNN normalde o saatlerde sitesine giris yapacak okurlarin %25'ini kaybetti,yelp %40'ini kaybetti vs. Ne bileyim FB disindaki sitelere connectle giris yapmak isteyen toplam .... kisi ... dakika magdur oldu falan da filanda lutfen ! :)