Minik bir hata, internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu gösterdi

Minik bir hata, internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu gösterdi

Webrazzi'de okuduğunuz gibi dünyanın en önemli internet siteleri listesinde Facebook açık ara ilk sırada. Aylık tekil ziyaretçi rakamlarına göre Facebook her ay ikinci sıradaki Google’dan 54 milyon daha fazla tekil kullanıcıya hizmet veriyor. Listedeki YouTube, Amazon, Blogger, Twitter, WordPress gibi siteler ise çok daha geride.

Bu tablo Facebook’un kullanıcılar açısından ne kadar vazgeçilmez olduğunu ortaya koyuyor. Fakat dün çok kısa bir süre için Facebook’ta yaşanan teknik bir problem, Facebook’un aslında sadece ziyaretçiler için değil, internet siteleri için de ne kadar vazgeçilmez olduğunu çok net bir şekilde ortaya koydu.

Dün Facebook Connect kısa süre için karanlığa gömüldü. Ama bu sırada yüzlerce dev internet sitesini de beraberinde götürdü…

Bildiğiniz gibi Facebook Connect, Facebook hesabınızla farklı sitelere giriş yapmanızı sağlayan ve Facebook’un büyük önem verdiği özelliklerden biri. Sayısız site tarafından kullanılan Facebook Connect’e kullanıcılar o kadar alıştılar ki, bir site için yeni bir hesap oluşturmak yerine Facebook hesabı ile giriş yapmak giderek daha fazla tercih ediliyor.

Web siteleri için de her bir kullanıcıyı hesap oluşturmaya ikna etmek yerine, 1 milyar Facebook kullanıcısını tek tıklama giriş imkanı sunmak çok daha mantıklı geliyor.

İnsan gündelik hayatında çok sık kullandığı şeylere karşı genel bir körlük geliştiriyor ve çoğu zaman bu konuların üzerinde pek düşünmek ihtiyacı hissetmiyor. Ta ki bu bilinçsiz bağımlılığı hatırlatacak bir sorun olana kadar. Yani aynı Facebook Connect’te yaşanan sorun gibi.

Facebook Connect’in çok kısa süren sorunu aralarında CNN, MSNBC.com, Yelp, New York Magazine gibi pek çok büyük siteye Facebook ile giriş yapmak isteyen kullanıcıları Facebook.com’daki bir hata sayfasına yönlendirdi. İşlemlerine devam etmek isteyen kullanıcılar ise Facebook’tan çıkış yapmak zorunda kaldılar.

Aslında sorun geçici teknik bir problem ve pek çok internet sitesinde benzerleri ile her gün karşılaşıyoruz. Fakat sorun Facebook’ta olunca ne kadar kısa sürerse sürsün bir anda sadece kullanıcıların değil, tüm internetin Facebook’a ne kadar bağımlı olduğunu sarsıcı bir şekilde gözler önüne serdi.

Facebook’un büyük ve güçlü olduğunu zaten biliyoruz ama başka hiç kimsenin, Google’ın bile, internet üzerinde bu kadar büyük etkisi bir olmadığını bu şekilde fark etmek ilginç ve düşündürücü bir tecrübe oldu…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.