Google e-ticaret pazarında hızlı teslimat ile yer almayı planlıyor

Google e-ticaret pazarında hızlı teslimat ile yer almayı planlıyor

Google'ın rekabet konusunda rakip tanımayan yegane internet şirketi olduğu malum. Potansiyel kazanç gördüğü hemen her alana erken veya geç adım atan Google, bu kez Amazon'u karşısına almak üzere.

Google'ın yeni BufferBox ve Channel Intelligence satın almaları ile adım atacağı söylenen bu yeni iş Amazon Prime'a rakip niteliğinde. Hatırlatmak gerekirse; Amazon Prime, Amazon'un Kanada pazarına da sunduğu özel bir kargo hizmeti. Yıllık bir abonelik bedeliyle sınırsız sayıda kargonuzun 2 gün içinde veya küçük bir ek bedel ile aynı gün içinde adresinize ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

amazon prime ebay now

Amazon bu alanda tek oyuncu değil

Google'ın bu alanda adını duyuracağı iş muhtemelen "Google Shopping Express" olacak ve Google Shopping ile Google Wallet bu sistemin dayanak noktaları olacak. Google bu konuda ne kadar başarılı olur bilinmez ama bu alanda benzer hizmetler veren ve eBay Now, Postmates ve Instacart gibi şirketler var. Yani şimdilik bu pazarda potansiyel olduğu malum.

Dünyada e-ticaretle paralel büyüyen ve büyümeye devam edeek olan bir sektör varsa o da sevkiyat/kargo sektörüdür. Şimdiye kadar e-ticaret devlerinin depolama konusunda yatırımlarını gördük ama kargo taşımacılığında da Amerikan lojistik devi UPS'in Avrupalı TNT'yi satın aldığını hatırlıyoruz ve yeni gelişmelerin beklendiğini tahmin edebiliriz.

Kısacası Google'ın bu işe adım atmasını nispeten haklı görmek lazım ama ne kadar başarılı olacağını görmek için biraz daha beklememiz lazım. Arda Kutsal'ın "hızlı teslimat" konulu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.