Samsung, MWC'de Apple TV rakibi HomeSync'i görücüye çıkardı
Eğlence

Samsung, MWC'de Apple TV rakibi HomeSync'i görücüye çıkardı

Dünyanın en önemli mobil konferansı olan MWC'den Vodafone sponsorluğunda paylaştığımız tüm haberleri, wbrz.in/mwc13 adresinden takip edebilirsiniz.

Samsung-homesync-mwc2013-logo Samsung, Barcelona'da gerçekleşen Mobile World Conress'e (MWC) iyi hazırlanan şirketlerin başında geliyor. Şirket Galaxy Note 8.0'dan sonra Apple TV'nin rakibi olan Samsung HomeSync'i görücüye çıkardı. Kısa bir kullanım deneyimi gerçekleştirdiğimiz Samsung Home Sync'i sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak cihazın özelliklerinden bahsedelim. Android işletim sistemine sahip olan Samsung HomeSync'te, 1 terabytelık hard disk bulunuyor. Bunun yanı sıra cihazda 1.7 GHz işlemci, 2 GB ram, WiFi bağlantısı, micro USB ve USB 3.0 girişi gibi özellikler bulunuyor.

Samsung HomeSync, 1080P desteğiyle Apple TV'de olduğu gibi Android'li cihazların televizyona bağlanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Android uygulama mağazalarındaki içerikler de Samsung HomeSync ile kullanılabiliyor.

Her ne kadar Samsung HomeSync'ı Apple TV benzeri yorumlasak da, kullanım deneyimi açısından Apple TV'den fazlasını veriyor. Samsung Home Sync, Android 4.2 işletim sistemine sahip olan cihazlarla kontrol edilebilmesi dikkatimizi çeken en önemli özellikler arasında. Android cihazlara indirilecek bir uygulamayla beraber Samsung HomeSync'ın kontrolünü televizyon ekranındaki mouse işareti akıllı cihazlarla sağlanabiliyor.

Samsung-homesync-mwc2013

Akıllı cihazların hareket sensörü kullanılabiliyor

Bu kontrolün en çok beğendiğimiz tarafıysa akıllı telefon veya tablet kullanımına benzer olması. Örneğin akıllı cihazlarda bulunan  hareket sensörü Samsung HomeSync'ta yön kontrolü olarak kullanılabiliyor.

Bunun yanı sıra dikkatimizi çekenler arasında HomeSync'ın akıllı cihazlarla olan iletişimindeki tepkime hızı bulunuyor. WiFi üzerinden gerçekleşen bağlantının tepkime süresi Apple TV'den daha iyi durumda. Bu hızda donanım etkisinin payı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Google Play bulunuyor

Söz konusu Android işletim sistemli bir cihaz olunca akla hemen uygulama konusu geliyor. Samsung, HomeSync'ta uygulama desteğini hem kendi uygulama mağazası hem da Google Play ile sunmuş durumda. Bu yüzden Android kullanıcılarının zorluk çekmeden Samsung HomeSync kullanabileceğini belirtelim. Öte yandan cihazda bulunan 1 terabytelık depolama alanının ise kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek düzeyde olduğunu söyleyelim.

Nisan ayında kullanıcılarla buluşacak Samsung HomeSync'ın, fiyatının henüz açıklanmadığını paylaşalım.

Samsung, sadece MWC'de iki segmentte daha Apple rakibi oldu. Apple'ın küçük tableti iPad Mini rakibi olan Galaxy Note 8.0'ı tanıtan Samsung, Apple ile her alanda çekinmeden yarışacağını gösteriyor. Samsung HomeSync'ın gelecek dönemlerde pazar payının hangi noktaya geleceği merak konusu olurken, pazardaki rekabetin daha da artacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (6)
 1. Apple ürün geliştirmeyi bırakırsa samsung ne yapacak acaba :(

  1. Katılıyorum. Kafa yormalarına gerek yok beklesinler yeni ürün stratejilerini apple yapıyor

  2. Ethem Budak Ethem Budak

   Selamlar, bu ve benzeri ürün geliştirmeleri rekabet ortamını güçlendirip teknolojinin yenilenmesini sağlıyor. Bu açıdan mantıklı buluyorum. Senin sorunun cevabı ise; Samsung muhtemelen inşaat işine geri döner diyorum :)

  3. Apple piyasadan çekilirse eminim samsung tekrar tuşlu telefonlara geri döner :)

 2. Mert Ak Mert Ak

  Samsung harika işler çıkartıyor. Yaptığı işi sadece Apple'ı taklit etmek gibi düşünemeyiz. Marka imajı da giderek yükseliyor. Çok taktir edilesi durumda bence.

 3. Diyelim ki Apple tablet bilgisayarı ilk yapan firma.

  Peki diğerleri ? Samsung 'un yarı iletkendeki başarısı ? Apple'ın hala ondan bunları temin etmesi ?

  Samsung dünyadaki tüm teknolojilerde varlık göserebilir çünkü o bir KİMYA cı.

  Bu videodan daha iyi anlayabilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=S44TcAe3PkA

  Kısaca Apple birşey icad etmedi. Ona kullanılabilirlik getiren fikirler orataya attı ve SAMSUNG YAPTI.

  Samsung olmasaydı Apple bu cihazı yapabilirmiydi bence siz onu bir araştırın.