Sektörün gözdesi açık artırma ve pazaryerleri

Sektörün gözdesi açık artırma ve pazaryerleri

Webrazzi E-Ticaret'13'ün son oturumunda GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın, Arda Kutsal ile birlikte sahnedeydi.

Son zamanlarda sektörün gözdesi olarak gösterilen açık artırma ve pazaryeri modellerinin akla gelen ilk ismi GittiGidiyor'un Genel Müdürü önemli bilgiler paylaştı.

Açık artırma formatını 17 ay boyunca kapalı tutan ve sonrasında tekrar açan GittiGidiyor'un açık artırma modelinin şu anda son kapattıkları dönemdeki gibi seyrettiğini ve  kullanıcıların açık artırma formatının tekrardan açılması için talepte bulunduklarını dile getirdi.

GittiGidiyor'un geçen sene yüzde 46 oranında büyüdüğünü açıklayan Cenk Angın, 2013 yılının Ocak ve Şubat aylarında da bu büyümelerini sürdürdüklerini dile getirdi. Cenk Angın ile söyleşi gerçekleştiren Webrazzi CEO'su Arda Kutsal'ın satış sonrası "yüzde 46 büyümeyi gören" az sayıda firma olduğunu düşündüğünü söylemesi üzerine bu görüşe katılan Angın, bu başarılarında ekibin de katkısının büyük olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte, Cenk Angın 2013 yılında daha da çok büyüyemeyi hedeflediklerini açıkladı.

Yüzde 93'ü eBay ve yüzde 7 iLab Ventures'a ait olan GittiGidiyor aslında eBay Türkiye operasyonu ve pazaryeri modelinin yükselişi de global anlamda eBay'e çok olumlu bir etki bırakmış gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yılda 33 dolar civarındaki hisse senedi fiyatları, 12 ay içerisinde yüzde 50 ile 60 civarında büyüyerek 50 dolar civarına geldi. Bu gelişmeler de pazaryeri modeline olan ilgiyi de kanıtlıyor. eBay'i diğerlerinen ayıran özelliğinin kullanıcıları birbirine bağlayabilmesi, insanları sevdikleri ve ihtiyaç duydukları şeye ulaştırmaları kabiliyeti.

GittiGidiyor'un mobil beklentisi

Bu yılın başında iOS ve Android uygulamlarını yenileyen GittiGidiyor'un uygulamaları günde 5000'den fazla defa indiriliyor. Cenk Angın, 2013 yılında toplam hacimlerinin yüzde 10'dan fazlasının mobilden gelmesini beklediklerini iletti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.