Google’ın geleceği televizyonda mı?
Reklam Servisleri

Google’ın geleceği televizyonda mı?

Google’ın en büyük gelir kalemi internet reklamcılığı ve işini her geçen gün daha da büyütüyor. Şu anda arama devinin gelirlerinin yaklaşık yüzde 97’si internet reklamcılığı üzerinden geliyor. Fakat internet kullanımının çeşitlenmesi Google’ın da bu konuda daha esnek davranmasını gerektiriyor.

Hatırlayacağınız gibi çok yakın bir zamanda Google, reklam platformu AdWords üzerinde son yılların en büyük yeniliğine imza atmış ve reklamların masaüstü bilgisayarlar ile mobil cihazlarda bir arada yönetilmesini sağlayan AdWords Enhanced’i duyurmuştu.

Mobil, internet reklamcılığı için önemli bir adım ama Google geleceğini televizyon ekranlarında görüyor…

California’da düzenlenen Dive to Media etkinliğinde Google’dan Nikesh Arora, internet televizyonlarının firmanın iş modelinin uç noktası olacağını söyledi. “Şu anda internet televizyonları insanların sahip olmayı tercih ettikleri ama olmazsa olmaz olarak görmedikleri bir teknoloji” diye konuşan Arora, internet televizyonlarının olmazsa olmaza dönüştüğünde web’deki reklamları televizyonlarda yayınlamaya başlayacaklarını söyledi. Arora bu noktadan sonra ise geleneksel TV reklamcılığının misyonunun da sona ereceğini iddia etti.

TV karşısındaki izleyiciye kişiselleştirilmiş reklam

İnternete bağlı televizyonlarda her bir izleyicinin kendi özelliklerine göre reklam göstermenin mümkün olacağını söyleyen Arora, konum, ilgi alanları ve diğer değişkenleri hesaba katarak reklamverenlerin, doğru kullanıcılara doğru mesajı iletmek için daha fazla bütçe ayırabileceğinin de altına çizdi. “Daha geçen hafta yeni bir araba almış bir kullanıcıya araba reklamı göstermek etkili değil” diye konuştu.

Reklamverenlerin internet reklamcılığına adaptasyon sürecinin yavaş olduğunu söyleyen Arora, 800 milyar dolarlık reklam pastasında online reklamların payının sadece 100 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Twitter’ın TV’de giderek daha fazla yer aldığı ve sosyal TV’yi ölçümlemeye çalıştığı, Intel’in bile yayıncılığa soyunduğu bu dönemde TV ve internetin giderek daha yakınlaşacağına şüphe yok. Bu yakınlaşma hem TV, hem de internet üzerindeki işleri çok yakından etkileyecek. Reklamcılığın da bu değişimden etkilenmemesi mümkün değil. Peki ama bu ne zaman gerçekleşecek?

Arora, Google’ın bu konudaki en önemli değişimlerin önümüzdeki 5 ila 10 yıllık dönemde gerçekleşeceğini ve internet erişimine sahip televizyonların, reklamcılığı da etkileyecek oranda değişmesinin bu süre içerisinde olacağını tahmin ettiklerini söylüyor.

5 – 10 yıllık bir süre bu çapta bir değişim için hiç de uzun sayılmayacak bir dönem. Bakalım reklam dünyasını bu değişime nasıl bir hızla ayak uydurabilecek…

Yorumlar (3)
 1. hala internet kulanmıyan kişilşer var yahu hele dur:)

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Yahu insanları digital e sürüklüyorlar şimdide Tv lere geri dönüş durumları nedir bu kısır döngü anlayamadım .

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu durum 1870 1980'lerde çekilen 2010 yılını anlatan bilimkurgu filmleri etkisi gibi. Aslında o kadar hızlı gelişmiyoruz. İnsanlar televizyonlardan kolay kolay kopacak gibi değil. Aksine herkes HD yayınlar, büyül LED,3D tvler almaya hızla devam ediyor. Gazeteler de hala Offline ve online'da çok güçlü. İyi trajlı bir basılı gazete'de reklam çıkmak bile hala tonla para.

  Google da bunu görmüş olsa gerek o yüzden tv yatırımına karar vermiş. Para ve gücün varken bu kadar geliri ve izleyici olan bir mecra'da neden var olmasın ki?

  Kişileştirilmiş tv reklamı çok cezbedici gerçekten.