Twitter, sosyal TV ölçümlemesi için 70 milyon doları gözden çıkardı

Twitter, sosyal TV ölçümlemesi için 70 milyon doları gözden çıkardı

Son Amerikan Futbol Ligi finali Super Bowl’un da bir kez daha gösterdiği gibi Twitter, TV yayınları esnasında en çok kullanılan paylaşım platformu. Aynı zamanda Twitter markaların TV reklamlarında kendine çok özel bir yer edinmiş durumda. 52 Super Bowl reklamının 26’sında markanın Twitter hesabının yer alması da bunu ortaya koyuyor.

Durum böyle olunca Twitter açısından sosyal medyadaki iletişim ile TV’nin kesiştiği noktaları ölçümlemek ve anlamlandırabilmek de son derece önemli hale geliyor. Sadece internet üzerinde, etkileşimleri ölçümlemek nispeten daha kolay ama işin içine bir de offline bir mecra girdiğinde denklem daha da karmaşık hale geliyor.

Bunun çözümü için Twitter iddialara göre 70 milyon dolar değerinde bir satın alma gerçekleştirmek üzere.

Business Insider’ın (BI) konuyla ilgili kaynaklardan elde ettiğini söylediği haberine göre Twitter, sosyal ölçümleme firması Bluefin Labs’i satın almaya karar vermiş. 2008 yılında 2 MIT mezunu tarafından kurulan Bluefin Labs sosyal medyanın offline mecralar ile etkileşimini ölçmek için yola çıkmış bir girişim.

En son 2012’nin Ocak ayında 12 milyon dolar yatırım alan Bluefin Labs, bugüne kadar toplamda 20 milyon doların üzerinde yatırım almıştı. BI şirket değerlemesinin 50 - 100 milyon dolar aralığında olduğunu söylüyor. 20 milyon dolarlık yatırım ile değerlemenin bu aralık içerisinde 100 milyona daha yakın olduğunu düşünmek mümkün. AllThings D’nin iddiası ise satışın 70 milyon dolar civarında gerçekleşebileceği yönünde.

Çok yakın zamanda iOS uygulamaları için çökme analizi yapan Crashlytics’i satın alan Twitter’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük satın alması ise 2011’deki 40 milyon dolar değerindeki TweetDeck satın alması olmuştu. Twitter, Bluefin Labs için TweetDeck’in neredeyse iki katı bir rakamı gözden çıkarmış durumda.

Sosyal medya ile geleneksel medyanın giderek daha birbirine yakınlaşmaya başladığı günümüzde, bu etkileşimi anlamlandırabilmek (ve nakde döndürebilmek) Twitter için son derece değerli olabilir. Bu yüzden Bluefin Labs için harcanacak para, 2013’te toplam gelirlerini 1 milyar dolara çıkartmayı hedefleyen Twitter açısından iyi bir yatırım olabilir gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.