Super Bowl reklamlarına Twitter damgasını vurdu

Super Bowl reklamlarına Twitter damgasını vurdu

Türkiye olarak bize çok uzak bir spor olsa da ABD’de dün akşam oynanan Super Bowl maçını duymuşsunuzdur. Merak edenler için New Orleans/Louisiana’da oynanan karşılaşmayı Ravens’ın 34-31 kazandığını hemen belirtelim.

Hem markaların özel olarak çektiği Super Bowl reklam filmleri, hem de mücadelenin sosyal ağlara yansıması da oldukça ilgi çekiciydi. İçerisinde GoDaddy gibi internet şirketlerinin de bulunduğu markaların Super Bowl’a özel reklam filmlerine şuradan göz atabilirsiniz.

Twitter’ın açıkladığı rakamlara göre geçen sene Super Bowl’da atılan toplam tweet sayısına, karşılaşmanın henüz ikinci yarısı başlamışken erişildi. Dün gece dünya genelinde Super Bowl ile ilgili atılan tweet sayısı tam 24 milyon.

Galibiyeti dakikada 183 bin tweet'le kutladılar

Karşılaşmada yaşanan elektrik kesintisi problemi için dakikada 230 bin tweet atılırken Ravens’ın galibiyeti kutladığı dakikada ise tweet sayısı 183 bini buldu. Gecenin en çok konuşulan oyuncuları ise Ray Lewis ve Joe Flacco oldu.

super-bowl-kazanani

Super Bowl’la ilgili diğer önemli konu ise Marketing Land isimli blog’un yer verdiği ilginç istatistikti. Geçen sene Super Bowl için çekilen 59 reklam filmine baktığınızda, markaların 8’er kez Twitter ve Facebook’u kullandığını görebilirsiniz. Bu sene ise 52 reklam filminin tam 26 tanesinde Twitter vurgusu yer alıyor. Facebook bu sene 4, Instagram ve Youtube 1 reklamda kendine yer bulabilirken Google Plus’ı anan marka olmamış.

Twitter doğası gereği gerçek zamanlı ve kolay ulaşılabilen bir mecra da olsa bu rakamlar Twitter’ın geçen yıla göre popülerliğini fazlasıyla arttırdığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.