Online eğitime güçlü ve vizyoner bir adım: Mavikep
Yatırım

Online eğitime güçlü ve vizyoner bir adım: Mavikep

Online eğitim konusu hem yurtdışında gerçekleşen önemli yatırımlar ve atılan adımlardan, hem de ülkemizde yaşanan gelişmelerden anlayabileceğiniz gibi internet girişimleri için öne çıkan pazarlardan biri konumunda. Bu yazının konusu ise değerli isimlerin desteği ve güçlü bir vizyonla pazara giren, Mavikep.

Ülkemizde süre gelen eğitim sisteminden dolayı ilk ve orta öğretimdeki çok sayıda öğrenci dışarıdan destek alarak sınavlara hazırlanıyor, eğitim hayatlarını sürdürüyorlar. Çoğu zaman ise dışarıdan desteğin nasıl, ne zaman ve kimden alınacağı veliler için büyük bir soru işareti oluşturuyor. Özellikle belirli şehirler dışında yaşayan öğrenciler bu sorunu daha da derinden hissediyor. Mavikep de tam olarak bu noktada öğrencilere alternatif olmayı amaçlayan bir eğitim platformu.

Hakan Baş, İsmet Öztanık ve Saffet Ulusoy'un kurucusu olduğu His CapitalHüseyin Yücel, Orkun Tekin, Dr. Özgür Bolat, Kolay Data, Oytun Özer, Gökçe Kabatepe, Aydın Özol ve Arda Turan’ın yatırımlarıyla kurulan girişim; lise ve üniversite seviyesindeki öğrencilerin eğitimin her alanında ihtiyaç duyabilecekleri desteği online olarak alabilmelerine imkan sağlıyor. Kurucularının Eser Yoğurtçu ve Erkan Ceritoğlu olduğu ve 10 kişilik dinamik bir ekiple faaliyetlerini sürdüren Mavikep, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin öğrencilerinin aralarında bulunduğu eğitmen kadrosuyla her an öğrencilerin ihtiyaç duydukları desteği sunuyor.

uzaktan-egitim-mavikep

Gerçek zamanlı beyaz tahta teknolojisi

Mavikep kolay kullanımı ve basitliği ile öne çıkıyor. Öğrenciler, sitenin özel online beyaz tahta teknolojisiyle sisteme istedikleri sorunun resmini yükleyebiliyor ve eğitmenlerden sorularının cevaplarını yine tahta üzerinde öğrenebiliyorlar. Bununla beraber isteğe bağlı olarak eğitmenlerle video sistemiyle konuşarak da iletişime geçilebiliniyor. Ayrıca sistemde şu an için 15 dakikalık dersi hediye olarak alabilirsiniz.

Sistem üzerinde dakika satın aldıktan sonra (şu an için 15 dakika: 19.90TL, 30 dakika: 34.90TL ve 1 saat ise 59.90TL) arama kutucuğundan istediğiniz konu/ders için eğitmen bulmanız ve ardından da hemen aşağıda paylaştığımız ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi eğitmen ile ders çalışmanız mümkün. Yukarıda sözünü ettiğimiz beyaz tahta teknolojisini de aşağıda inceleyebilirsiniz.

mavi-kep-deneme

Eğitmen ile öğrencinin ortak kullandığı beyaz tahta üzerinde çalıştığınız sayfa dolduğunda yeni bir sayfa açabliyorsunuz. Tabii eğitmen ile öğrencinin hem yazılı hem sesli hem de görüntülü olarak konuşabildiklerini de hatırlatalım. Ve ayrıca sistem üzerinde eğitmenler hakkında yapılan yorumlar gibi öğrencilerin işini kolaylaştıracak detaylar da bulunuyor.

Ekim 2012'de üzerinde çalışılmaya başlayan girişim şu an Beta sürecinde hizmet veriyor. Öğrendiğimiz ilk izlenimlere göre de öğrenci ve velilerin ilgisi Mavikep ekibini çok mutlu etmiş. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (17)
 1. Çok güzel bir fikir, özellikle Türkiye'de eğitim alanında henüz bir atılım yok iken. Mobil uygulama tarafınada ağırlık verirseler çok daha başarılı olacaklarını düşünüyorum.

 2. eğitim sektöründe 4 yıldır web sitesi olan biri olarak söylüyorum ( ki hitlerim günlük 5k civarındadır ) oldukça faydalı ürünleri uygun fiyata satmaya çalışmamıza rağmen istediğimiz sonucu alamadık. Zor bir sektör. İnş. başarılı olurlar.

 3. Bekir Çapacı Bekir Çapacı

  Görünen o ki online eğitim konusunda bu aralar bir sürü proje göreceğiz. Geçenlerde bu konuda iddialı başka bir proje daha görmüştüm. Rekabet ders alacak kişilere yarayacaktır. Şu an mavikep in fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum. Rakiplerinin 3-4 katı fiyatla eğitim satıyorlar. Gerçi kar elde etme amaçlı bir firma olduğu için komisyon vs derken rakamlar artıyor tabi. Ama Saatine 60tl versem öğretmeni eve getiremez miyim?

  Bir de haberde bazı yanlışlıklar olduğunu düşünüyorum. Özel tahta teknolojisi diye yazılmış ama benim gördüğüm Adobe connect kullanılıyor. Yani özel bir geliştirme pek söz konusu değil. Bir de Ipad de chrome ile bakmalarını öneririyorum sitelerine çok ciddi css sorunları var. Hatta css yok. Beta bile olsa bu kadar kötü olmaması gerekir.

  Ülkemizin böyle girişimlere ihtiyacı var. Ama biraz daha özenle hazırlanmalı.

  1. Onur Ozlu Onur Ozlu

   Merhaba, teknoloji olarak adobe connect kullanmadiklarini biliyorum. O kadar e-ticaret sitesinden sonra birilerinin Egitimi de dusunmesi beni sevindirdi acikcasi. cok cok tebrik ederim.

  2. Onur Ozen Onur Ozen

   Teknolojiyi kendilerinin yaptıklarını biliyorum, Adobe Connect olmadıgı %100 ortada. Bence herkesin desteklemesi gereken bir girişim, Beta sürecinde olmaları dolayısıyla yorumlarımızı da yapıcı olarak paylaşalım derim. Ben şahsen Mavikep ekibine çok teşekküre ederim.

 4. Sordu.com vardi bi ara noldu bilmem akibeti. Onu hatirlatti bi an

 5. Başlangıç için fiyat bence çok yüksek. Bu şekilde büyümeleri zor olacaktır.

 6. Eser ve ekibi ortaya harika bir iş çıkartmış. Şansı bol olsun.

 7. Acikcasi bende olumsuz yorum yapmak istemezdim ama

  Bekir arkadas hakli bende samsung galaxy s3 den girdim bicok sey olmasi gereken yerde durmuyor + olarak altta surekli online destek kismi gozukuyor yazdim yarim saat cevap yok ayrica paketlerdede ileride gitsem 15dk geloyor geride diger paketler kayip gidiyor.Cok ciddiye alsaydilar bence her platformda tesg etmeleri gerekirdi

 8. Özel dersi uzaktan (görüntülü) hale getiren bu girişim bu fiyatlara biraz zor ciro toplar. Saati 50 lira ile 100 lira arasında çok iyi öğretmenler bulabilirsiniz isterseniz. Hem de evinize bile gelirler. Bir soru bu site ile ortalama 5 dakika sürer. Hoca ve öğrencinin yazışma süresi dahil. Evinizde özel öğretmen 2 dakikada bir soru çözer. Bu site normalden 2 katı daha pahalı yani.

  İşleri çok zor bu arkadaşların.

  1. Erdal beyin söylediklerine katılıyorum. öğrenci saatte 10 soru çözmek için 50tl mi verecek acaba? ürün fiyatı çıkarılırken bir maliyetleri kurtarıp kurtarmadığına bakılır, bir de potansiyel müşterinin o fiyata alıp almayacağına. ikinci tarafa hiç bakmamışlar gibi geldi bana...

 9. Gokhan Casur Gokhan Casur

  Bu sektorde bi hareketlilik var yeni girisimlerin sayisi epey artti.

  Dersanelerin kapatilmasina guvenerek kurulan bu girisimlerin, dersaneler kapatilmadigi takdirde bir B planlari vardir insallah. Ayrica teknofem.com u bi incelesin arkadaslar. Adamlar ucmus..

  1. FEM, Uğur, Birey gibi gruplar dershaneler kapanır kapanmaz başka bir formül ile piyasayı ellerinde tutmaya devam ederler. Halihazırda bulunan sizin örnek verdiğiniz girişimler bunun açıkça kanıtı.

   Mavikep iyi bir sponsor bulup ücretleri minimuma indirmezse zamanla kaybolup gider. Hatta birkaç kişiye bir süre ücretsiz eğitim verilmeli ve dönütlere göre hareket edilmeli.

   Özel bir üniversitede uzaktan eğitim kazanıp daha ilk dönemde okulu bırakmış biri olarak söylüyorum birebir eğitim ortamında yaşantılar daha kalıcı oluyor. Yani öğrenme gerçekleşiyor. Online derslerde hocaya soru sormak işkence hoca ile soruyu tartışmak işkence.

 10. güzel iş ancak fiyatları çok yüksek buldum.

 11. Başlangıç aşamasındaki bir projeye halk cebinden saati 60 liraya ders almaz. Yapıcı yorumlara ve kullanıcı verilerine ve hızlı adapte kullanıcılara ihtiyaç var. Bu kişilerde merak için siteyi öğrenirler fakat onlar dahi 60 lira verip ders alamaz. Güzel fikir, güzel proje yanlış pazarlama

 12. Tüketimbey Tüketimbey

  Birincisi fiyatlar yüksek. İkincisi sadece arama kutusuna bağlı kalmadan da hangi ders ve konularda eğitim alınabileceği ayrıntılandırılıp listelenmeli.

 13. Coşkun Hoca Coşkun Hoca

  2004'den beridir özel ders sektöründe etkin bir eğitimci olarak söylüyorum. Amacım kimseyi kırmak üzmek değil sadece gerçekci olmakta fayda gördüğüm için bunları dile getiriyorum.

  Özelikle de özel ders ücretlerinin rekabet sebebiyle bu kadar makul seviyelere gelmesi bu projeyi hüsrana uğratabilir. Özel ders olayında öğretmen-öğrenci frakansını yakalayabilmek önemlidir. Online sıcak bir iletiş kurmak çok sağlıklı değil. Özel ders paketlerinin kullanıcalar tarafından yenileniyor olması önemli, umarım emekleriniz boşa gitmez. Zira çok zor bir sektör.