El emeği göz nuru ürünlerin satıldığı girişim Workz
E-Ticaret

El emeği göz nuru ürünlerin satıldığı girişim Workz

Workz, sadece el yapımı ürünlerin satıldığı bir e-ticaret girişimi. Workz, iki Art Director tarafından kurulmuş. Gökhan Akdeniz ve Gülhis Güzer ikilisinin sahibi olduğu girişimin ilk temelleri 2012 yılında atılmış. Workz'ün ortaya çıkmasının sebebi aslında girişimcilerin aradığı orijinallikte bir hediyeyi internette bulamamış olmaları.

Böylelikle doğan iş fikri, hayata geçirmek için çalışmaya başlamışlar. Toplamda 9 aylık bir çalışma sonucunda, evlerinin bir odasını atölye, diğer odasını ise fotoğraf stüdyosu olarak tekrardan düzenleyerek Workz'ü hazır hale getirmişler.

Workz, el yapımı ve sanatsal öğeler barındıran ürünleri barındırıyor. Bu yüzden bireysel işler sitede yer buluyor. Ürünlerin yüzde 90'ı Workz'ün girişimcileri tarafından tasarlanıp üretiliyor. Workz aynı zamanda birlikte çalıştığı bağımsız tasarımcılarının ürünlerini de site üzerinden satışa sunuyor.

Workz ile ilgili konuştuğumuz Gökhan Akdeniz, siteyi hobilerini internete taşıdıklarını sanarken, olağanüstü organik bir gelişme yaşadıklarını da değiniyor. Aldığımız bilgilere göre, Workz çok güzel tepkiler alıyor. Benim de kişisel görüşüm, tasarımsal olarak Workz'ün çok iyi hazırlandığı yönünde. Zaten iki deneyimli tasarımcının girişimi olması, Workz'ü bu alanda bir hayli başarılı kılıyor.

Workz

Workz'ün gelecek hedefleri arasında, siteyi yabancı dilde de yayına sokup, yurtdışına kargo seçeneğini de sunmak var. Amatör bir ruhla, hazırlandığını söyleyebileceğimiz Workz, kesinlikle profesyonel bir yola girmiş gibi gözüküyor. Ancak buna rağmen, Workz'ün net bir yatırım arayışı olmadığı bilgisini de aldık. Ancak Akdeniz, tasarım odaklı işlerin zekv sahibi insanlara uygun fiyatla ulaşması konusunda istekleri olduğunu, bunu mümkün kılacak her şeyin onlar için önemli olduklarını dile getiriyor.

Workz'ün farklı bir iletişim anlayışı var. Bu konuyla ilgili yaşadıkları bir tecrübeyi de samimiyetle bizimle paylaştılar. Artık e-ticaret girişimlerinin sıkça başvurduğu bir yöntem olan, paketlerin içine sürpriz hediyeler koymayı Workz de gerçekleştirmiş. Buraya kadar her şey normal ama Workz'ün bizle paylaştığı anı biraz daha farklı. Bir aksilik oluyor ve kargo firmasının yanlışlığı sonucunda 3 gün boyunca kargo müşteriye ulaşmıyor. Müşteri tam iade istediğini belirtirken, Workz'ün girişimcisi, Anadolu yakasından, Avrupa yakasına geçerek siparişin teslimini kendisi yapıyor. Bu da Workz'ün müşteri memnuniyetine verdiği önemi kanıtlıyor. Umarım ileride girişimlerini büyüttüklerinde bu ruhu korumaya devam ederler.

Yorumlar (10)
 1. Kesinlikle ihtiyaç duyulan bir konuya yapılmış en özel girişim olduğunu düşünüyorum.

  Tasarımın sadeliği ve aydınlığıda gayet güzel.

  sitenin başarılı olacağına inanıyorum.

  Eleştireceğim tek konu belkide göremedim, site sahibi ve tasarımcının çalışma komisyonları hakkında bilgi yok. Bu konudaki şeffaflığında önemli olduğunu düşünüyorum.

  WORKZ 'un bir an önce İngilizce ve Almanca' ya çevrilmesini öneririm. Avrupalılar el yapımı işlere büyük değer ve saygı gösteriyorlar.

 2. Çağrı Çağrı

  yuhhh fiyatlar niye bu kadar ucuzmuş acaba ya

 3. Gerçekten çok orijinal bir çalışma olmuş. Hem sitenin tasarımı hem de ürünler çok güzel. 14 Şubat dönemi onlara yarayacak gibi görünüyor :) Başarılarının devamını dilerim.

 4. Şablon şaşırtmadı beni: kediler, oyun/mov karakterler, bakkaliye objeler, xyz.. Özgün işler azınlıkta.. Etsy'e göz atın, milyon tane benzer model... Neden benzersiz/sıradışı fikirler göremiyoruz ve yerel kültürden de ilham alınmıyor... Bana, handmade Galata Kulesi modelli telefon koruyucu veya kalemlik çok daha orjinal hissettirir... Çizgi/renk/doku seçimi-uyumunuz çok tatlı bu arada.. el yapımı Pacman kolyesi, Mario Mantarı, xy, daha kool ve işlevsel handmade/fabrikasyonları var bunların... not defterinde adile naşit'in ders zili çalması illustrate olsa keyifle alırım mesela...

 5. Blog Sitesi Blog Sitesi

  Girişim olarak hem gerekli hemde, içerik iyi düşünülmüş yalnız..! Domain seçimi bence yanlış. Domain uluslar arası bir kitleye hitap etse, ona lafım yoktu. Ama Türkiye için hazırlanmış bir siteye, hemde el işi gibi bizim Türk gelenklerine biberir uyan (örgü,dantal vs..) girişim için BENCE domain türkçe anlam ifade etmeliydi... Diyebileceğim tek eleştiri budur benim için. Çalışmalarınızda başarılar dilerim bol kazançlar...

 6. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Girişim güzel. İnceleme de güzel. Ama "art director" değil de "sanat yönetmeni" deseydiniz ne olurdu? Samimiyetle soruyorum, ne olurdu?

 7. ilham aldım.Tek eksiğim beyni ve kalbi aynı andan çalışan ,bir dost,bir arkadaş..

  WORKZ 'a başarılar dilerim..

 8. Dinçer Başdemir Dinçer Başdemir

  Gerekirse kendi ellerimle teslim ederim demiş yani:) Bravo!

 9. Emre Arslan Emre Arslan

  Öncelikle web site tasarımlarına hayran kaldığımı belirtmek isterim. Bu tür sabit grafikleri kullanmaları çok güzel bir ayrıcalık sağlamış.Onun dışında emekleri gerçekten harika ve benim de tanıdığım birisi var o şuanlık sadece facebook sayfasını kurdu inşallah onun için de bu tür bir e-ticaret oluştururuz.İlgilenenler için sayfası;

  https://www.facebook.com/NabuNabu.Handcraft?fref=ts

 10. "not defterinde adile naşit’in ders zili çalması illustrate olsa keyifle alırım mesela…" Bunun için telif bedeli ödenmeli. Bu da tasarımcılar için yüksek bir fiyat maalesef. Yosa bu şekilde girişimler oldu ancak gelen avukat mailleri yüzünden kapandılar:)