Foursquare'in gözünden İstanbul nasıl görünüyor?
Lokasyon Bazlı Servisler

Foursquare'in gözünden İstanbul nasıl görünüyor?

Tam 500 milyon check-in'i geride bırakan Foursquare, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Yoğun bir  kullanıcı kitlesi tarafından kullanılan servis, her ne kadar gelir modeli oluşturma ve para kazanma anlamında çok ciddi adımlar atamasa da 2012'nin son çeyreğinde kendini yenilemişti.

Şimdi Foursquare yayınladığı bir blog yazısı ile birlikte dünyadaki tüm bu check-in'lerin nasıl göründüğünü gözler önüne serdi. Dünyanın farklı yerlerindeki kullanım yoğunlukları ile birlikte popüler mekanların ve şehirlerin de hangi bölgelerde olduğunu bir infografikle paylaştı. 

Foursquare, Türkiye'de de ciddi bir kullanım oranına sahip ve hemen aşağıdaki haritada İstanbul'un en çok check-in yapılan noktalarını harita üzerinden görebilirsiniz.

İstanbul

Foursquare'in resmi blogunda yayınlanan yazıda da dünyanın önde gelen şehirleri ile birlikte İstanbul'u da örnek göstermiş. İstanbul ile ilgili örnek ise yukarıdaki harita da görebileceğiniz gibi şehir içi vapur seferleri ile ilgiliydi. Kadıköy-Beşiktaş, Sirkeci-Harem ve Üsküdar-Beşiktaş seferlerinin ne kadar çok ön plana çıktığını gözlemleyebiliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  Milyonlar tarafından kullanılıyor fakat bu şirketi ilk defa duydum.

  1. Belki de bogaz koprusunde bir check-in yapmanin vakti gelmistir o zaman :)

  2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Bu blogtan nasıl haberdar oldunuz ki, hayret...

  3. Mustafa Mustafa

   Internet guzel bir uygulama, yeni kullanmaya baslayan arkadaslara basarilar.

 2. Iddia ediyorum, foursquare'in blackberry uygulamasi olmasaydi turkiyede bu kadar tutmazdi.

 3. Mehmet Özveri Mehmet Özveri

  Foursquare bence kullanım olarak en fazla ilgiyi Türkiye'den görmüştür hem de beklemediği derecede, Başarılarının devamı dileğiyle

 4. Serhat Atik Serhat Atik

  Çok sık kullandığım bir uygulamadır kendileri. Infografikte İstanbul, Ankara ve İzmir net bir şekilde görülüyor. Turkcell sayesinde Türkiye'de kullanıcı alanını genişletmişti ve Turkcell'in desteği ile Türkçe dil desteği gelmişti yanlış hatırlamıyorsam. Malum Gezenzi başarılı olamayınca Foursquare'e yatırım yapmıştı.

 5. Ekrem Ekrem

  Havaalanlarının ve Yeditepe Üniversitesinin olmaması fotoyu biraz eksik bırakmış. Yarım kalan bi puzzle gibi...