Bir Fikrin mi Var?'da yılın kazananları belli oldu
Etkinlikler

Bir Fikrin mi Var?'da yılın kazananları belli oldu

Yapımcılığını LabX'in gerçekleştirdiği ve 5. kez düzenlenen girişim yarışması Bir Fikrin mi Var?'da sezon finali gerçekleşti.

200 bin TL ödüllü yarışmanın jürisinde yer alan Ali Şen, Alphan Manas, Fuat Sami ve Leyla Alaton gibi önemli isimlerin yanı sıra, Vodafone Türkiye CEO'Su Serpil Timuray ve Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baş final gecesinde konuk jüri üyeleri olarak yer aldı.

tv8'de yayınlanan Bir Fikrin mi Var?'ın kazananı ise Tuzdano projesi oldu. Kaya tuzunun inşaat malzemesi üretiminde kullanılması temelli bir proje olan Tuzdano, yarışmanın birincisi olarak 200 bin TL'lik ödülün sahibi oldu.

Çok farklı projelerin yer aldığı yarışmanın final bölümünde, bir mobil uygulama olan ParkMe projesi Dijital Girişimcilik kategorisinde birinci olarak Dekatlon Buzz'dan 6 aylık dijital PR ve danışmanlık desteği ile PayU'dan 150 bin TL'lik komisyonsuz kullanım hakkı kazandı. Yarışmanın finalinde yer alan 10 proje 6 ay boyunca eOfis'te ücretsiz ofis hizmetini kazanmaya da hak kazandı. 

parkme-3 parkme-2 parkme-1

Tuzdano projesi çok ilginç bir proje olsa da sizlerin de daha çok ilgisini çekeceğini düşündümüz ParkMe'yi detaylandıracak olursak, uygulama anlaşmalı olduğu AVM'lerde veya otoparklarda araç yer bilgisi ve doluluk oranını gösteriyor.

Şu anda Akmerkez için hayata geçirilmiş proje AVM'nin otoparkında şu anda boş olan yerleri göstererek aracınız için kolayca yer bulmanızı sağlıyor. Temel özelliğinin yanı sıra arabanızın bulunduğu yeride kayıtlı olarak tutan uygulama pekçok kişi için arabamı nereye koymuştum karmaşasının da önüne geçiyor.

Her yıl birbirinden farklı projeleri televizyon ekranlarına getiren Bir Fikrin mi Var?'ın finalistlerinin fikirlerini hayata geçirmede ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Bir Fikrin mi Var?'da yer alan tüm fikirleri programın YouTube kanalında izleyebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Alper R. Alper R.

  Projeyi televizyonda takip ettim, tüm ayrıntılarına sahip değilim. Ancak ilk duyduğumda kafama takılan soru şu oldu. Avm otoparkları genelde yerin bir kaç kat altında ve telefonlar -1 den itibaren çekmemeye başlıyor. Dolayısıyla internete bağlanmak da mümkün olmuyor. Bu durumda, otoparktayken benim, uygun park yerlerini bulabilmem pek mümkün değil gibi gözüküyor.

 2. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  Bu ParkMe projesinin sunumu ilk yapıldığında canlı izlemiştim fakat o anda ve hep söyleyeceğim tek şey, güzel düşünülmüş ama gerçekte her otopark için uyarlanamayacak kadar sıradışı ve reklam bütçesi gerektiren bir proje olmuş. Umarım başarılı olunur.

 3. Kadir Emre Parlak Kadir Emre Parlak

  Bir Çankırılı olarak programdaki favorimdi. Açıkçası sevindim, böyle bir projenin kazanmasına

 4. Tüketimbey Tüketimbey

  Parkme projesi gerçekten isabet olmuş. Tama sorunsalları ve uygulanabilirliği zaman gösterecek.

 5. Nurettin Nurettin

  Her geçen yıl daha iyi projeler çıkıyor.Parkme güzel düşünülmüş uygulamada bazı zorluklar olsada zamanla geliştirilebilir. Bu şekilde valeparkın işleri düşeceğe benziyor :)

  1. Cem Kaçmaz Cem Kaçmaz

   Merhaba Nurettin,

   Benim adım Cem Kaçmaz. ParkMe'yi ben geliştirdim. Uygulamanın ne gibi zorlukları olduğunu düşünüyorsun? Benimle [email protected] adresi üzerinden iletişime geçebilir misin? Eleştiriye açığım ve uygulamayı daha kullanılır hale getirmek isterim. Bunun dışında başka arkadaşlar görüşlerini belirtmek isterlerse bana mail atabilirler.