Crytek İstanbul ofisini açtı, önümüzdeki 5 yılda 20 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor

Crytek İstanbul ofisini açtı, önümüzdeki 5 yılda 20 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor

1999 yılında üç Türk kardeş tarafından kurulan, FarCry ve Crysis gibi oyunlarını yakından tanıdığımız Alman oyun firması Crytek, İstanbul ofisini açtı.

Yerli kardeşlerin Frankfurt merkezli firması, Kiev, Budapeşte, Nottingham, Sofya ve Seul ofislerinin ardından İstanbul'da ofislerini açarak Türkiye'ye ciddi bir giriş yaptı.

Yapılan lansmanda konuşan Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bekdemir, 2000'li yılların başında Türkiye'deki oyun pazarının yüzde 99 korsan olduğunu gelinen noktada Türkiye'de oyun sektörünün çok daha iyi bir noktada olduğunun ve daha da iyiye gideceğini vurguladı.

İstanbul ofisinin açılış toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile birlikte, Crytek'in kurucusu ve CEO'su Cevat Yerli de bir konuşma gerçekleştirdi. Crytek İstanbul ofisini, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin merkezi olarak kurguladıklarını dile getiren Yerli,  5 yıllık planları çerçevesinde 50 milyon Euro'luk bir gelir beklediklerini, bunun yanı sıra tamamen Türkiye'ye ayıracakları 20 milyon Euro'luk bir yatırım planladıklarını açıkladı.

Crytek

Crytek İstanbul ofisi yine 5 yıllık planları çerçevesinde tam 150 kişilik bir istihdam yaratmayı amaçlayarak, tersine beyin göçü yapmayı hedefleyecekler. Konuşmasında, üniversite ve kurumlarla yapacakları uzun süreli işbirlikleri ile, akademik programlarla da paralel olarak ilerleyeceklerini dile getiren Yerli, dünyanın 7 farklı ülkesindeki ofislerinde elde ettikleri bilgi birikimini de İstanbul ofisinde kullanacaklarını anlattı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.