PC’yi Windows 8 bile kurtaramadı
Teknoloji

PC’yi Windows 8 bile kurtaramadı

Bundan çok kısa bir süre önce dizüstü bilgisayarlar için de işlerin pek iyi gitmediğini aktarmıştık. O yazıda tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını 2013 içerisinde geçmesi beklendiğini aktarmıştık. Masaüstü bilgisayarlar için de durum pek iç açıcı değil.

Özellikle de 2012’nin son çeyreği masaüstü bilgisayarlar için oldukça sarsıcı bir dönem oldu. IDC raporu ve Reuters’ın haberine göre en hareketli olması gereken yılbaşı döneminde toplam satılan PC sayısı 89,8 milyon adette kaldı. Bu oran bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 6,4’lük bir düşüş anlamına geliyor.

Görünüşe göre PC üreticilerinin büyük beklentiler beslediği Windows 8’in iyi sayılabilecek bir başlangıç yapması bile PC’lerin kaderini değiştirmeye yetmedi…

2012 yılının toplamına bakıldığında ise PC satışlarında 2011’e göre yüzde 3,2’lik bir gerileme gözleniyor. Toplam 352 milyon adet PC’nin satıldığı yıl içerisinde masaüstü PC satışlarında başı çeken beş firma ise sırasıyla HP, Lenovo, Dell, Acer ve Asus. 2012’nin dördüncü çeyreğinde lider konumda bulunan HP’nin 15 milyon civarında satış ile yüzde 16,7’lik pazar payı elde ettiğini görüyoruz.

Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında ise bir tek satışlarını 1 milyon adet artırmayı başarmış olan Lenovo dikkat çekiyor. Geri kalan firmaların satış rakamları ya büyük oranda aynı kalmış, ya da gerilemiş. En büyük düşüşü ise son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2,5 milyon adet daha az satan Acer yaşamış durumda.

Son çeyrekte daha küçük firmalar ise toplam yüzde 42’lik pazar payı elde etmeyi başarmışlar, fakat bir önceki yılın son çeyreğine göre satışları yaklaşık 2 milyon adet azalmış durumda.

Tabletlere olan ilginin hızla yükseldiği, Microsoft’un bile yeni işletim sisteminde tabletlere yöneldiği bu dönemde PC satışlarındaki düşüşün devam etmesi sürpriz olmayacaktır.

Yorumlar (8)
 1. Melik Melik

  Tabletlerde Windows 8 kullanımının yaygınlaşması gerekiyor... Sonuç olarak hem hesaplı hem de Windows 8 kaldırabilecek donanıma sahip (ne kadar mümkün olabilir bilemiyorum) tabletlere ihitiyaç var... Sonuçta Wİndows 8 dokunamtaik özellikleri olan medyatik bir işletim sistemiyse bunu sağlamalılar...

 2. Saçma. İnsanları bu haber ile tabletlere yönlendiriyorsunuz ama sizde biliyorsunuz ki masa üstü performansını hiç biri vermiyor. Hazır sistemlerin satışlarını baz alarak haber yapmışsınız. Peki toplama bilgisayarlar ?

  Ucuza mal edilen ve daha iyi performans veren toplama bilgisayarların satışı hepsini geçer eminim. En azından ülkemiz için. Marka bilgisayarların garanti servisleri oldukça kötü. Bir çok sıkıntı çıkartıyorlar ve parça ücretleri de pahalı.

  Tabletler ile masaüstü PCler yada Notebooklar bir tutularak firmaların tabletlere yöneleceğini söylemeniz anlamsız. Kullanım alanları çok farklı... Oyun üreticileri ne yapacak onu da belirtseydiniz. Bir Konami, EA Games, Activision bunlar da tabletlere yönelecekler mi ? Yoksa bunları XP de de oynamak mümkün mü... İşletim sistemine göre haber yapmışsınız ya ne kadar saçma.......

  HP de çok sattı evet buna göre de fiyatlarını belirlediler ama 2 sene sonra durum değişecek çünkü bilgisayarları çok kalitesiz. Bu tür bilgiler daha faydalı olur hem tüketici hem üreticiler için.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  PC almak için pek neden yok oyun ve PC'ye bağlı işler dışında ofislerde çalışanlar dizüstü yada tablet'i duruma göre tercih ediyor.

  Evlerde de bu kadar kaba ve güç harcayan olduka donanımlı cihazları facebook'a girmek için kullanmak pek mantıklı değil. Bu düşüş gayet normal. Ama laptoplara daha ihtiyacımız var.

 4. Turgay Yilmaz Turgay Yilmaz

  Masaüstü bilgisayar ve laptop hiçbir zaman ölmez. Onların tadı bir ayrı. :)

 5. Barış Barış

  win8 pc düşünelerek üretildiğini hiç sanmıyorum :) bu yüzden kurtarmaması çok normal

 6. Salih Salih

  bilgisayar tüketicileri arasında günlük basit ihtiyaçları olan ve profesyonel hiç bir program kullanmayan ciddi pazar payına sahip bir kitle var.Bu kitlenin hareketleri ve satınalma alışkanlıkları bizim gibi sektör gelişmeriyle yatıp kalkanların suratına bile bakmayacağı netbook segmentini ortaya çıkarmıştı hatırlarsanız.Şimdi onlar biraz tablete yöneldi hepsi değil ama ciddi bir sayıda olduklarından genel rakamları oynattılar yeterince.birçok kişi hem tablet hem pc aldı ama bazıları pc alacağına tablet aldı.

  Win8 güzel bir işletim sistemi ama insanoğlu yeniliklere mevcut alışkanlıklarını değiştirmeye direnci yüzünden mesafeli yaklaşıyor.

 7. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Profesyonel bir yazılımcıyım,

  geçen seneye kadar hep işlerimi laptop ile yapıyordum ve şunu fark ettim ki ev dışında başka hiç bir yerde çalışmıyorum, dışarda internete girmek için ise telefonum bana fazlasıyla yetiyor en iyisi laptopumu satıp güzel bir pc toplayayım dedim ve öylede yaptım.

  i7 2600k 3.4 ghz işlemcili 16gb ram ve SSD raid li çok iyi bir PC topladım.

  inanırmısınız laptop kullandığım okadar seneye acıdım, boşuna eziyet çekmişim.

  Şuanki bilgisayarım ile o kadar rahatım ki.

  Performans olarak laptoplarla kıyaslanamaz bile.

  Laptopda derleme yaparken 10 dakika beklediğim dosyaları 30 saniyede açıyorum.

  Eğer bilgisayar facebook a girmek, mailleri okumak gibi sıradan işlerde kullanılacak ise laptop veya tablet yeterli olabilir ancak profesyonel anlamda bir iş için ise laptoplar PC nin çeyreği etmez...

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Yazılımcı değilim ama öğrenciyim. Geri kalan tüm hikayem sizinkiyle aynı.