PC’yi Windows 8 bile kurtaramadı

Bundan çok kısa bir süre önce dizüstü bilgisayarlar için de işlerin pek iyi gitmediğini aktarmıştık. O yazıda tablet satışlarının dizüstü bilgisayar satışlarını 2013 içerisinde geçmesi beklendiğini aktarmıştık. Masaüstü bilgisayarlar için de durum pek iç açıcı değil.

Özellikle de 2012’nin son çeyreği masaüstü bilgisayarlar için oldukça sarsıcı bir dönem oldu. IDC raporu ve Reuters’ın haberine göre en hareketli olması gereken yılbaşı döneminde toplam satılan PC sayısı 89,8 milyon adette kaldı. Bu oran bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 6,4’lük bir düşüş anlamına geliyor.

Görünüşe göre PC üreticilerinin büyük beklentiler beslediği Windows 8’in iyi sayılabilecek bir başlangıç yapması bile PC’lerin kaderini değiştirmeye yetmedi…

2012 yılının toplamına bakıldığında ise PC satışlarında 2011’e göre yüzde 3,2’lik bir gerileme gözleniyor. Toplam 352 milyon adet PC’nin satıldığı yıl içerisinde masaüstü PC satışlarında başı çeken beş firma ise sırasıyla HP, Lenovo, Dell, Acer ve Asus. 2012’nin dördüncü çeyreğinde lider konumda bulunan HP’nin 15 milyon civarında satış ile yüzde 16,7’lik pazar payı elde ettiğini görüyoruz.

Bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında ise bir tek satışlarını 1 milyon adet artırmayı başarmış olan Lenovo dikkat çekiyor. Geri kalan firmaların satış rakamları ya büyük oranda aynı kalmış, ya da gerilemiş. En büyük düşüşü ise son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2,5 milyon adet daha az satan Acer yaşamış durumda.

Son çeyrekte daha küçük firmalar ise toplam yüzde 42’lik pazar payı elde etmeyi başarmışlar, fakat bir önceki yılın son çeyreğine göre satışları yaklaşık 2 milyon adet azalmış durumda.

Tabletlere olan ilginin hızla yükseldiği, Microsoft’un bile yeni işletim sisteminde tabletlere yöneldiği bu dönemde PC satışlarındaki düşüşün devam etmesi sürpriz olmayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.