İki ayda 60M Windows 8 satıldı, 100M uygulama indirildi

İki ayda 60M Windows 8 satıldı, 100M uygulama indirildi

Kasım ayı sonunda Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 8 için 40 milyon lisans satışına ulaştığını duyurmuştu. Aradan yaklaşık 1 ay gibi bir süre geçtikten sonra bu kez yeni bir güncelleme ile satılan Windows 8 lisansının 60 milyonu bulduğunu açıkladı.

Microsoft’tan Tammi Reller tarafından CES’te de açıklanan bu rakam Microsoft’un yeni işletim sisteminin oldukça iyi bir başlangıç yaptığını bir kez daha gözler önüne sermiş oluyor.  2 ay içerisinde ulaşılan bu rakam her ne kadar önemli olsa da, bu rakam içerisinde yeni PC’ler için yapılan OEM satışların da yer aldığını hesaba katmak gerekiyor. Yani rakam gerçek Windows 8 kullanıcılarının sayısını göstermiyor.

Gerçek kullanıcılara dair asıl önemli kabul edilebilecek olan rakam, indirilen uygulama sayısı…

Microsoft’un lisans satışı konusundaki hedefi 2013’ün ilk çeyreğinde 100 milyon barajını geçmek. Şu andaki tablo bunun mümkün olabileceğini gösteriyor. Fakat 100 milyon rakamına lisans satışından önce, uygulama indirme sayılarında ulaşılmış durumda.

Yaklaşık 2 aylık bir süre içerisinde ulaşılan bu rakamı 60 milyon lisans satışından daha önemli kabul etmek yanlış olmaz. Tammi Reller’ın paylaştığı bu rakama göre geçen zaman içerisinde her gün neredeyse 1,5 milyon adet uygulama indirildiği ortaya çıkıyor ki, bu da hiç fena bir rakam değil.

İlk ay performansına göre Windows 7’den daha hızlı satıyor olsa da, büyük resme baktığımızda işletim sistemi pazarında Microsoft’un bir düşüş yaşadığı da diğer önemli bir detay. Bir önceki yılın son dönemine göre 2012’nin aynı döneminde yüzde 11’lik bir gerileme görülen Windows işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayarlarındaki satışlar tüm bu olumlu manzaraya rağmen işlerin aslında çok da güzel gitmediğini de ortaya koyuyor.

Kullanıcıların tabletlere karşı artan ilgisini yakın zamanda paylaşmıştık. Bu da demek oluyor ki her ne kadar Windows 8 satış adetleri olumlu bir gösterge olsa da, Microsoft’un bu alanda yerini daha güçlendirebilmesi için tabletlerdeki varlığını da güçlendirmek zorunda kalacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.