Bir ayda 40 milyon Windows 8 lisansı satıldı
Uygulamalar

Bir ayda 40 milyon Windows 8 lisansı satıldı

Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 8, ilk üç günlük satış rakamlarına göre oldukça iyi bir başlangıç yapmıştı. Sadece 3 günde 4 milyon Windows 8 yükseltmesi satan Microsoft, yayınladığı bir blog yazısı ile bir ay içerisinde Windows 8 işletim sisteminin toplam 40 milyon lisans satışı rakamına ulaştığını duyurdu.

Bu oldukça etkileyici satışa ulaşmasında Microsoft’un yükseltme için fiyatları oldukça düşük tutmasının da rolünün büyük olduğu bir gerçek. Bunun da etkisiyle Microsoft, Windows 8 yükseltmelerinin, Windows 7 yükseltmelerini şimdiden geçmiş olduğunu söyledi.

Fakat buradaki belki de en önemli detay, bu lisanslarının tamamının son kullanıcıya yapılan satışlar olmadığı. Yani şu anda 40 milyon Windows 8 kullanıcısı olduğunu söylemek için henüz biraz erken...

Hatırlayacağınız gibi bundan kısa bir süre önce NetMarketShare’in Windows 8 kullanım oranlarına dair rakamları paylaşmıştık. Bundan bir hafta önceki rakamlara göre Windows 8’in yüzde 1’lik pazar payına ulaşmış olması da bu 40 milyon lisansın tamamının kullanımda olmadığının bir göstergesi.

40 milyon lisanstan daha önemli olan konu: Uygulamalar...

Buna rağmen 32 günde 40 milyon adet veya diğer bir deyişle günde ortalama 1,25 milyon adet lisansın satılmış olması kayda değer bir durum. Özellikle de uygulama geliştiriciler için. Çünkü Windows 8’in başarısını doğrudan etkileyecek olan detaylardan biri de zengin ve kaliteli uygulamaların yer aldığı Windows 8 uygulama mağazasına sahip olabilmesi.

Son rakamlara göre 20 binin üzerinde uygulamaya ulaşmış olan mağazadaki geliştiriciler arasında 25 bin dolar üzerinde gelir elde edenler bulunduğunu Microsoft son duyurusunda açıkladı. İşte muhtemelen bu duyuruda 40 milyon lisans satışından daha önemli olan veri bu.

Üstelik Microsoft bu konuda geliştiricilere daha cazip bir yapı sunabilmek için rakiplerinden farklı olarak satışlardan yüzde 30 değil, yüzde 20’lik bir pay alıyor. Buna rağmen 20 binlik uygulama adedi halen kullanıcıları cezp edilmesi açısından yeterli değil.

Bu 40 milyonluk potansiyel pazar daha fazla geliştiricinin bu pastadan pay almak için yeni uygulamalar geliştirmesini sağlayabilirse, aynı anda hem uygulama mağazası kullanıcılar için daha cazip hale gelecek, hem de geliştiriciler için pazar daha da büyümüş olacak.

Yorumlar (10)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Tekrar dile getirelim. windows 8 uygulamalarını windows 7'de vs 2012 bile kursanız geliştiremiyorsunuz. Android bile geliştirirken gayet başarılı bir işletim sistemi olan windows 7'de store uygulama geliştirme desteği sunulmuyor. Bu geliştiricileri çileden çıkartacak bir konu. Bu kadar uygualamaya ihtiyaçları varken neden win7 desteği sunulmaz anlamak çok zor. MS'in geriye uyumluluk özelliği de win8 ile oldukça kötü bir konuma gelecek. Normal uygulamaların RT'de çalışmaması da tam bir facia. yıllarca .net framework denildi, şöyle güzel vs vs. şimdi winrt'de bile .net uygulaması çalıştıramamak yani daha kendi platformlarında bile çalışmayan bir yapı haline getirdiler. Yaptıkları işin arkasında duramıyorlar.

  .net framework'le yazılan herşey çalışmalıydı. Cihazların konfigürasyonu yüksek. En azından framework'ün özel bir versiyonuyla ve sadece arayüzde değişiklik yapabilecek özel kütüphane ve komponentler ile bu başarılmalıydı. MS kendi bindiği dalı kesiyor.

  Akıl almaz işlere imza atıyor.

  Şu iki konuyu birisi açıklasın! yazılımcıların da MS'e olan güveni kırılıyor ve herkes öfkeleniyor. Akla mantığa sığmayacak işler yapıyorlar. Toptan MS'i bıraksak mı acaba?

  1. Arkadaslar herkesde benzer yanılgı olsuyor dediklerine katılıyorum biri hariç windows 7 de uygulama hem win 8 için hemde wp8 için geliştirebiliyorsunuz ancak emulator kullanımı için win 8 istiyor. Telefonu yada cihazı emulator olarak kullanmaya izin veriyor. Ama tabi soylede bir cıkmaza geliyor ya cihazın olacak test edeceksin e cihazın varsa emulatorede sahip oluyorsun :) saçma bir durum var. Sonuç olarak dediklerine katılmakla birlikte win 7 de geliştirme yapılabiliyor ama test etmeden nasıl olur onu bilmiyorum.

   1. Enver Gökmen Enver Gökmen

    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/br211386.aspx

    - .Net desteği vermek bu kadar zormuydu. .Net versiyonuyla tablet özellikleri gelse harika olmaz mıydı? Bir anda binlerce yazılımcıyla kucaklaşabilirlerdi. Ayrıca kullanıcılar için de aynı durum söz konusu bu kadar yüksek konfigürasyonlu cihazlar normal exe yazılımların bir çoğunu rahatlıkla çalıştırabilirdi ama desteklenmiyor?

    - ikincisi bunu kendileri demişler. Hem neden cihaz olmadan deneyemiyorum. yap emultor yap. google android emulatör yapıyorsa sen neden yapamıyorsun. bunların açıklaması yok.

    "Important Windows Store App development is supported only on Windows 8. You can't develop Windows Store apps on Windows 7 or Windows Server 2012."

    Bu zihniyette bir firma sadece eski gücünü kullanarak insanların bağımlılıklarını kullanarak ayakta kalıyor. Internet explorer olayı gibi alternatifler kafası çalışan insanlar birşeyler yaptığı zaman bi anda o küçük dünyaları değişiyor. Sonra başkalarının peşinden koşup yetişmeye çalışıyorlar. Windows XP'den sonra şu dünyaya çok az yeni şey kattılar.

 2. Pazar payı ve yaygınlığı göz önüne alındığında bu kadar tan tana koparılacak rakamlar değil. Dünya da satılan her masaüstü ve notebook 'un üzerinde zaten en basit Starter veya şimdi yeni uydurdukları Single Language kurulu geliyor ve dünya da her gün milyonlarca PC SATILIYOR.

  Zaten başarının belirtildiği gibi olmadığınıda uygulama dükkanındaki satışlardan görebiliyoruz.

  Merak ettiğim bu haberin kaynağı nedir ? Microsoft ise tamam anlarım sonuçta herşey para ile yürüyor. Webrazzi ise bunu bedavaya yazmamışsınızdır umarım.

  Webrazzi sonuçta konusu üzeirne bir söz sahibi olmuş MEDYA.

  Diğer medyalar gibi eğilip bükülmeyin doğruları söyleyin tarafsız olun. O zaman daha fazla saygınlık göreceğinizden ve eleştirileceğinizden eminim.

 3. millete zorla yuturusan tabiki olur, bugun laptop almaya gitim ve windows işletim sisitemiyle birlikte satıyorlar? yani windowsla birlikte almak zorundasın dediler. neden?

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @serkan: Zoraki bir satış yok, istersen işletim sistemsiz Freedos olarak satın alabilirsin. Müşteriyi zorlama yok, bu senin isteğine bağlı. Zoraki satış yapan yerleri şikayet edebilirsin...

   1. free dos değil, GNU LİNUX ile neden olmasın? firmalar seni beni ezmek için işbirliği yapıyolar. bugunkü makineleri en fazla 3 yıl kulanabiliyorsun_?vs...

  2. Çünkü microsoft işletim sisteminde adeta bir tekel konumunda. Apple'ın işletim sistemi de var ama o ayrı bir dünya. Ben şahsen laptop alırken windows lisansı almak istemediğim için freedos özellikli laptop aldım.

  3. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Sonuçta bilinçsiz kullanıcı freedos'tan falan anlamaz. her türlü alır o işletim sistemini. zorla gibi birşey.

   Ama diğer işletim sistemleri de bunu yapsın o zaman çizgisinde apple da ısrarcı olmasın sonuçta intel kullanıyor. oda laptoplara koysun.

   1. Apple zaten Windows ve Linux kullanımını sağladı. Apple da donanım içerisinde işletim sistemi gelir. Sadece işletim sistemi satılmaz. Upgade satılır ve sadece Apple donanımında kullanıldığında lisans gerektirmez. ( update lisanslarıda dahil ama bilen yok para veriyorlar)