İlk rakamlara göre Windows 8 pazar payı yüzde 1’e ulaştı
İşletim Sistemi

İlk rakamlara göre Windows 8 pazar payı yüzde 1’e ulaştı

Microsoft Windows 8’e çok güveniyor. İşletim isteminin ilk kullanıcılarından da büyük oranda olumlu yorumlar geliyor. Henüz çok erken olmasına rağmen ilk rakamlara göre Windows 8 hiç de fena kabul edilmeyecek bir başlangıç yapmış gibi görünüyor.

Net Market Share’in grafiklerinde Windows 8’in resmen piyasaya çıkmasının üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen masaüstü cihazlarda yüzde 1.02’lik pazar payına ulaştı bile. Bu pazar payı ile birlikte Windows 8 şimdiden Mac OS X 10.5 ve daha eski sürümlerinin yanı sıra Windows 2000, NT ve 98 sürümlerini de geride bırakmış oldu.

Windows 8’in hemen üzerinde yüzde 1,37’lik pazar payı ile Linux yer alıyor. Linux’un önündeki üç sıra ise Apple’ın işletim sistemine ait. Mac OS X 10.8 yüzde 1,96, OS X 10.7 yüzde 2,09 ve OS X 10.6 yüzde 2,12’lik paya sahip.

Üstteki üç sırada ise Microsoft’un Windows 8 öncesi üç işletim sistemini görüyoruz. Windows’un talihsiz işletim sistemi Vista yüzde 5,50’lik pay ile üçüncü sırada bulunuyor. Yılların eskitemediği ve Microsoft’un tüm çabalarına rağmen emekliye ayrılmaya direnen Windows XP yüzde 39,46’lık paya sahip. Microsoft’un çok olumlu karşılanan bir önceki işletim sistemi Windows 7 ise yüzde 45,59’luk pay ile listenin zirvesinde.

Windows 8’in nasıl bir pazar payına ulaşabileceğini daha net bir şekilde görebilmek için daha epeyce zamana ihtiyacımız var. Ama görünen o ki ilk etapta Windows 7 ve Vista kullanıcıları Windows 8’e terfi edecekler. Windows 8’in XP kullanıcılarından en azından yakın zamanda büyük bir pay elde etmesi mümkün görünmüyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılan XP sahipleri bir süre daha işletim sistemlerinden vazgeçmeyeceklerdir.

Bu durumda Windows 8’in öncelikli olarak sıralamada Vista’nın yerini alması daha muhtemel. Bunu yaparken de Windows 7’nin pazar payını da biraz daha aşağıya çekebilir.

Yorumlar (11)
 1. Kullanıcıların Windows XP'den vazgeçmemelerini Microsoft dikkate almalı.

  %90 Büyük bir hakimiyet.

  Her bilgisayar alışımda Apple ürünlerini derinden incelesemde Windows işletim sisteminden vazgeçemiyorum.

  Bu arada masaüstüm Windows 8

  Laptop Windows 7

  %1'lik dilimde olmanın verdiği memnuniyet :)

  1. Mesela ? IOS 'ın nesini karşılaştırdınız da yeniden Windows seçtiniz ?

   Merak sadece..

   1. Hakan Usta Hakan Usta

    Herhalde iOS ile Windows İşletim sistemini karşılaştırmak biraz saçma olur değil mi?

    Belkide Mac OS ile Windows işletim sisteminikarşılaştırmak daha mantıklıdır..

    Laf söylemeden önce bir düşünün..

   2. Eskiden kullandığımız yazılımlar ios ta çalışır mı çalışmaz mı endişesi vardı.

    Ama artık kullandığımız programda kalmadı herşeyi browser üzerinden çözüyoruz.

    iOS kullanmamak için hiçbir sebep yok sadece 15 yıllık windows'a olan bağlılık.

   3. Karikatür Karikatür

    Şimdi bu MAC'ciler hep Windows'a şu atıyorlar. Bende iş gereği 1 sene kullandım. Şunu söyleyebilirimki şuanda %2ler civarında dünya pazar payı olan bir işletim sistemini öne çıkaran tek şey performans. Bunun 3 sebebi var.

    1- ve en önemli sebebi ios kullanan bilgisayarlar çok pahalı cihazlar olması sebebi ile zamanında koyabileceği yüksek parçaları kullanıyor, zaten diğer pcler gibi 50 versiyonu yok sadece 1 notebook, 1 mac5 vs gibi aynı iphone olayını yapıyor. Şimdi sana şöyle söyleyeyim Ben 2007'de Mac5 kullandım. Özellikler 2.6 çift çekirdek (işlemci hızını yanlış hatırlıyor olabilirim), 8 gb ram, 256 mb ekran kartı. Bu o zamanın en yüksek özellikleri. Benim evime alabildiğim ise 2,26 çift çekirdek 4 gb ram, 256 ekran kartı ve halen canavar gibi çalışıyor. İkisinide çok iyi kıyasladım, 8 gb ramin ve 2,6 işlemcinin faydasını çok görüyor.

    2-Gerçekten kullanılan program sayısı çoooookk kısıtlı. Yani Windows'ta da mc programları çalışmıyor ama şimdi bugün ios ile android karşılaştırılıyor. Yok birinin 2,5milyon uygulaması varmış birininse 1milyon gibi söylenip övünür insan dimi, haklı olarak bu Windows ile mc arasında da geçerli. Bir diğer kazandığı nokta burası aslında ios'un. Neden dersen her önüne gelen program yazmıyor, gerçekten fanatik bir kaç kişi (bu rakamı durumu özetlesin diye öylesine dedim) yazıyor ve onlarda birebir ios yazılımcıları ile irtibatlılar, bu sebeple en uyumlu programı yazıyorlar. GEreksiz hiçbir kod ve görsel kullanılmıyor, hata verme oranı çok düşük, üzerine tıkladığında birkaç saniyede açılıyor. Yani aslında Maccileri en çok büyüleyen şey bu. "Yaa tıklıyorum anında açılıyor, tıklamıyorum açılmıyor, hahah hahaha haaaa" diye övünürler hep. Aslında övünmelerinin sebebine biraz baksalar boşa övündüklerini anlarlar. Windowsların çok kasıyor denmesinin sebebi yüzbinlerce yazılımcının her gün yeni programlar yazıp windows kullanıcılarına sunması. Zaten çoğu kişi kısıtlı bütçesi yüzünden kıt kanaat çalışan bir bilgisayar alıyor ve bunada hemen bi kuruyor müzik programı, film programı, bilgisayarın çalıştırabileceği 6-7 oyun, ofis progrması ve en başta virüs programı, gibi windowsa formatı attıktan sonra hiç kurulmasa en az 10 tane program kurulur ilk gün. Ardından internette dolanırken haftada birkaç program daha kurarlar, bazılarını geri silerler, 3 ayın sonunda çetelesini tutsan kurulan program 100 ulaşmıştır.

    3- ise en bariz mevzu. Mac'iler bunu söylemeyi çok sever. "Ehehhehehe olum siz geri zekalısınız la, sürekli virüslerle yaşayan bi windows kullanıyonuz, bizim MAC'e virüs bulaşmıyo" diye böbürlenirler. Halbuki bilmiyorlarki insan daima meyve veren ağacı taşlar. Ya abicim bakın size gerçek hayattan örnek vereyim, geçen yıl Libya'da savaş vardı, bütüüün büyük ülkeler savaşa daldı, hepsi muhaliflere karşı tavır aldı, niye petrol var, hemde pazar payının büyük bir kısmına sahip petrol, bugün suriyede de var ama kimse karışmıyo, çünkü pazar payı sıfır. Yani bir virüs yazan şahıs birşeyler elde edebilmek için pazar payı olan bir sisteme virüs yazar. Bu tehditten dolayı herkes mecburen o bilgisayara performansını %40lar civarında düşüren virüs programları, spyware programları vs. vs. gibi güvenlik önlemleri almak zorundalar. Buda zaten parasızlıktan dolayı kağnı ile yarışır bir bilgisayar alan kullanıcılara bide böyle program zorunluluğu olunca, haliyle yavaş oluyor.

    Ufak bir not, Linuxlerede hiç virüs bulaşmıyo ve çok performanslı çalışıyo ;)

 2. Microsoft her zmanaki gibi kendisini kandırıyor. Bu %1 lik rakama kısa zamanda ulşamasındaki tek sebeb önceden kurulmuş yeni satılan PC lerden ibaret. Dünya da hergün yüzbinlerce PC satılıyor. Artık Windows 7 li PC satılmadğına göre ve hala microsoft kullanan ülkeler olduğuna göre durumun bu şekilde olması şaşırtıcı değil.

  Dikkatinizi tablodaki hala büyük bir pazar payına sahip Windows XP ye çekmek istiyorum. Neden hala orda ve neden hala %45 ?

  Microsoft işte bu tabloyu görünce paniklemeye başladı. Kendi işletim sistemi başına dert olacak.

  Evet Windows XP ' nin hala %45 lerde bir seyir alması pazarın Microsoft 'u zorunlu olduğu için tercih ettiğinin kanıtıdır. Kullanıcılar sürekli sistemlerinin donanımlarını güncellemekten ve yeni yeni Microsoft 'un uyumsuzluklarından bıktıkları için piyasadaki en stabil Microsoft işletim sistemini tercih etmektedirler. Bu kullanıcıların bilgisayarlarında çalıştırılan uygulamaların Linux'a port edilmesii ile aslında büyükk bir pazar payı değişimi gerçekleşeceğinide bilmektedir.

  Microsoft ayrıca bu işletim sistemlerine en güncel tarayıcılarında yüklenemediğini ve bu nedenle Chrome ve Mozilla ya pazar payını kaptırdığınında farkında.

  Tabi bu işletim sistemleri için KIRPILMIŞ bir IE10 da çıkartabilirdi ama buseferde Windows 7 ve 8 için pazar payının gerilemesi söz konusu olabilir.

  Microsoft'u bu yüzde 45 ciddi şekilde rahatsız ediyor olmalıki özellikle Türkiye de KAÇAK YAZILIM KULLANDIĞINI düşündüğü işletmelere FAKS çekmeye başlamış bile.

  Buda bir diğer tanıtım ve satış taktiği. KORKUTARAK SATIŞ. Buda bir yöntem tabi çok tercih edilmesede.

  Türkiye' de Visual Studio ile programcılık yapıtığını sananlar olduğu sürecede MS 'in tahtı sağlam duracak gibiydi ama orda da işler karıştı. Mobil pazarın Android 'in üzerine oturtulması ve Android 'in çok basit donanımlarda kullanılabilmesi ve her geçen gün artan donanım desteği ile windows kullanım zorunluluğunu kaldırması Microsoft 'un oazar payının ciddi anlamda gerileteceği gerçeği çıkıyor.

  Restoran ve hastane gibi otomasyonlarda mobilitenin artması ile el cihazlarında çalıştırılması muhtemel tek işletim sistemi Android olacak. Android için yazılan bir uygulamanında kısa sürede IOS' a port edilmesi de cabası.

  Artık masaüstü diye birşey kalmayacak.

  Kısaca Microsoft'un masaüstü işletim sistemleri bölüm müdürünün istifası birşeyi gösteriyor. BİZ BU İŞİ BECEREMİYORUZ. İNSANLARIN HEYCANINI TÜKETTİK.SIRAMIZI SALMA VAKTİ GELDİ.:))))

  Kendisini Linux 'un bitmeyecek bir paylaşımla büyüyen heycanına davet ediyoruz.

  wime77

  1. Wİndows 8 uyusuzlukları .

   Müşterim yeni aldığı Intel 'in Celeronu hortlatan giriş segmenti işlemci seviyesi b800 'lü bir notebook ile bana İMDAT diye geldi.

   Sigorta acentesi ve firmanın JAVA ile çalışan portalına giremiyor. Sebebi Java'nın Windows 8 için bir tarayıcı desteğinin henüz olmayışı ve JAva uygulamanın da kendisinin bazı ekisklikleri nedeni ile hata verip durması.

   Yaptığım inceleme sonucunda JAVA 'nın Windows 8 de çalışan IE10 ' nun desteği için uygulamada da değişiklikler yapılması gerekiyor.

   Ayrıca şu Metro saçmalığınıda test eme şansım oldu. Sonuç an itibari ile Microsoft paraşüt yeirne bir ÖRS bağlamış kendisine hızla düşüyor.

 3. laptopuma windows 8 kurdum size şöyle söyleyebilirimki resmen işletim sistemine aşık oldum :D süper bi yapısı var ve windows 7den daha hızlı çalışıyor.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Ultrabook'lar ve dokunmatik laptoplar win 8 ile güzel oluyor. MS'in tek farklılaştığı alan bu olacak sanırım.

  Dokumatik windows8 multitocuh destekli ultrabooklar'da şuanda rakipsiz gibi. ilk defa masaüstü sevisinde bu kadar güçlü dokunmatik cihazlar göreceğiz.

  hadi bakalım

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  windows 8 desktoplar için başa olacak gibi görünüyor. backspace tuşu ile bile uygulamayı kapatamıyor yada geri gidemiyoruz.

  Aynı zamanda çok tutarsız bir sistem. windows explorer normal windows7 gibi. dokunmatik kullananlar dokunmatik için optimize edilmemiş bu explorer'da nasıl çalışacaklar dosyalarına nasıl ulaşacaklar. Yani aslında bu arayüz dışında hiçbirşey dokunmatik ile uyumlu değil. Bu da kullanıcıları oldukça kızdıracak.

  Aynı şekilde yenilik diye gelen metro arayüzü de normal pc kullanıcısı için çok kullanışsız. 2 ayrı versiyon olsaydı daha iyi olurdu.

  kullanıcılar özgürlük ararken daha da kısıtlanmak uygulamayı tek tuşla kapatamamak, windows explorer'da en basit özelliklerin olmaması gerçekten sinir bozucu. En azından win explorer'da x butonu var. her seferin alt+f4 yapmak zorunda kalmak komik.

  bir de metro arayüzü sanki bir kaç kısayoldan başka birşey sunmuyor gibi duruyor. Dokunmatik kullanmayan kullanıcılar nedne bu arayüze ihtiyaç duysun? Desktop'ta ise beklediğimoldu neredeyse hiç bir yenilik yok windows 7 iconları bile değişmemiş. MS geri kaldığı alana odaklanıp desktopta yenilik yapmayı ihmal etmiş gibi duruyor.

  Win8 MS'i kurtarır mı yoksa kullanıcı ve işletmelere karşı her zaman bu kadar katı duran, web'i, sosyal medyayı, hatta mobili yakalayaman MS'in son çırpınışları mı bilmiyorum. Ama artık kullanıcılar'ın işletim sisteminde alternatifleri olduğu karşılaştırma yapabildikleri unutulmamalı. O yüzden eski günlerdeki gibi ben yaptım oldu mantığı geçerli değil.Tek kozları desktop'ı pazarlarken de daha dikkatli olmalılar ve tepki çekecek hareketlerden uzak durmalılar.

  1. Okandagistan Okandagistan

   Uygulamaları kapatmak için: uygulamanın en üstünden tutup en alta parmağı kaydırınca kapanıyor...