Windows 8 uygulama sayısı 20 bini geçti
Uygulamalar

Windows 8 uygulama sayısı 20 bini geçti

Bundan çok kısa bir süre önce yüzde 1’lik pazar payına ulaşmış olan Windows 8’in uygulama mağazası da büyümeye başladı. WinAppUpdate’in paylaştığı bilgilere göre son rakamlar Windows 8 uygulamalarının sayısının 20.610 ulaştığı yönünde.

Microsoft’un şu sıralarda uygulama mağazasını daha da hareketlendirmek için ekstra çaba sarf etmesini beklemek mümkün. Çünkü yılbaşı öncesinde artması beklenen büyük ilginin hem uygulama geliştiriciler, hem de Microsoft için ürünlerini satabilmek adına önemli bir dönem.

Bu nedenle yılbaşı öncesinde toplam uygulama sayısının en az bu kadar daha artması bekleniyor.

Diğer yandan tüm uygulamaların her ülkede yayınlanmadığını da hatırlatalım. Örneğin bu 20 binin üzerindeki uygulamanın 14 bin kadarı ABD’de yayınlandı fakat bu ülkedeki kullanıcılara açık olmayan 6 bin civarı uygulama da bulunuyor.

Genel olarak bakıldığında Windows 8 uygulamalarında ücretsiz olanların öne çıktığını söylemek mümkün. Çünkü WinAppUpdate’in bilgilerine göre 20 binin üzerindeki uygulamanın yaklaşık 18 bin tanesini ücretsiz uygulamalar oluşturuyor.

Bu kadar kısa sürede ulaşılan 20 bin uygulama adedi oldukça etkileyici. Microsoft’un bu sayıyı daha da yukarılara çıkartmak için çalışmalarını sürdüreceğini tahmin etmek zor değil. Fakat asıl merak edilen Microsoft’un adede mi yoksa kaliteye mi öncelik vereceği. Microsoft eğer önceliği sayıyı artırmaya verirse, çok sayıda uygulama içerisinden gerçekten kaliteli olanları ayırt etmeye çalışmak kullanıcıların işini zorlaştırabilir.

Yorumlar (5)
 1. Mustafa Mustafa

  Apple ın Siri si, Android in Google Now uygulamasına rakip uygulama çıkardımı acaba? bu iki uygulama ile gözleri görmeyen birisi bile cep telefonunu kullanabiliyor.

 2. Torrent Torrent

  Her ne kadar kısa süre içerisinde bu kadar uygulama sayısına ulaşmasına rağmen bana göre windows 8'in alması gereken çok yol var. Ama bu hızla bu yolu kısa sürede alacak gibi duruyor. Yılbaşından sonra işler rayına oturacaaktır windows 8 için :)

 3. Uluç Yüksel Uluç Yüksel

  Windows 8'in rakiplerinden tek eksiği uygulama sayısının azlığı bence. Bunu da bir an önce kapatmaya çalışıyor gibi görülüyor zaten.

 4. windows vista hatası xp devamı oldu win7 bu hatayı giderdi ve w8 iibi atak oldu w9 da 32 bit elveda diyeceğiz aslında . Xp.w7.w8 olmalıydı

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu microsoft'un kafası gerçekten güzel. hala kullanıcılarla ve developerlarla papaz olacak lüksleri var mı? Windows 7'de visiul studio 2012 dahi kursan Win8 uygulaması geliştiremiyorsun? ya bu nasıl anlayış arkadaşlar anroid 4 sürüme uygulama geliştirdiğimiz windows 7'de nasıl win8 uygulaması geliştirilmez. bir emulatör yapmak bu kadar mı zor? kendi platoformunu desteklemeyen bir firma.

  Allah size akıl fikir versin !

  "Important Windows Store app development is supported only on Windows 8. You can't develop Windows Store apps on Windows 7 or Windows Server 2012."

  http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/br211386.aspx