Apple Maps bir yöneticiyi daha koltuğundan etti
Kariyer

Apple Maps bir yöneticiyi daha koltuğundan etti

Apple'da harita depremi, çalışanların kovulmasıyla devam ediyor. Geçen aylarda iOS'un başındaki isimle yollarını ayıran şirket, bu sefer Apple Maps'teki başarısızlığın çaresini bir yöneticisini kovmakta buldu. Şirketten çıkarılan yeni isim Apple Maps takımının başında olan Richard Williamson oldu.

Bloomberg'ün haberine göre Richard Williamson'ın kovulma kararı Kıdemli Başkan yardımcısı Eddy Cue tarafından verildi. Yazılım departmanlarından da sorulu olan Eddy Cue işin aslına bakılacak olursa Apple Maps takımından memnun değildi.

Eddy Cue, geçen aylarda Apple Maps birimine el atarak dışarından yardım almak üzere harekete geçmişti. Haziran ayında TomTom ile anlaşan şirket, tüm çabalara rağmen harita konusunda başarısız olmuştu.

Apple Kıdemli Başkan yardımcısı Eddy Cue

Richard Williamson, Apple son dönemlerde işten kovduğu ve üst düzey konumda çalışan ikinci kişi oldu. Geçen haftalarda Apple'ın iOS Yazılım Müdürü Scott Forstall, Apple'ın harita uygulamasında yaşanan sorun nedeniyle özür dilemeyi reddetmişti. Ancak bu günden sonra Scoot Forstall, Apple'dan ayrılma kararı almıştı.

Tim Cook harita için özür diledi

Aslında herşey Tim Cook'un kullanıcılardan özür dilemesiyle başlamıştı. Eylül ayında yazılı bir açıklama yapan Tim Cook, Apple Maps'in zaman içinde geliştirileceğini ve geçici olarak rakip şirketlerin harita servislerinin kullanılmasını önermişti.

Apple, hazır olmayan kendi harita servisini açmak için acele ettiği konusunda herkesin hem fikir olduğunu düşünüyoruz. Ancak şirketin yönetim olarak yaptığı hatayı çalışanlara yıkmak ne kadar mantıklı olduğu sorusunu da kendimize sormadan edemiyoruz. İşten ayrılan bu isimlerden sonra Apple Maps'te neler değişecek? Merakla bekliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Konseptiva Konseptiva

  Hak etti bence apple yakışmayan bir hata yaptı.

 2. Apple bu gidişle kendi sonunu hazırlıcak gibi duruyor.

  Herşeyi ben yaparım ben bilirim demekle bu işler olmuyor malesef. Sen bu işi yapan yıllarını vermiş şirketler dururken kendi kendine bişeyler yapmaya çalışırsan anlamadığın sektör zamanla senin sonun olur.

  Nokia zamanında cep telefonu denince ilk akla gelen şirketti. Şimdi Nokia yı akıllı telefonlar kılasmanında gören varmı? Benim fikrim Apple sadece telefon üretsin yazılım işini ustalarına bıraksın.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Apple ürünlerini kullanışsız buluyorum ipad ve iphone ve mac dahil. bu konuda öncü olmaları onları her zaman lider ve en iyi bilen yapmaya yetmiyor. kullanıcılar daha esnek daha zeki yazılımlar bekliyor. Bazı konularda diretmeleri çok anlamsız.

   ama harita konusundaki adım önemli. bu konuda haklıla ama işten kovmaya gerke yoktu zamanla oturtacaklardı.

  2. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Yorumunuzun yanlış hem de çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Apple'ı Apple yapan şey kullanıcı dostu yazılım üretebilmesidir. Yazılımı kaliteli olduğu için sadece kendi platformunda çalıştırma kabiliyeti ile sunmuş, bu sayede kaliteli tasarıma sahip cihazlarla piyasaya sürmüş ve yine bu yüzden yüksek fiyat politikası ile kendine ilginç bir pazar "oluşturmuştur".

   Harita konusundaki hatası projenin aceleye getirilmesi, yeterince olgunluğa ulaşmadan lanse edilmiş daha da kötüsü ön plana alınmış olmasıdır. Buradaki başarısızlık kesinlikle teknik değil, idaridir. Bu yüzden yöneticileri koltuğundan ediyor zaten.

   1. Nurettin bey; ''Apple’ı Apple yapan şey kullanıcı dostu yazılım üretebilmesidir'' demişsiniz de yılların yazılım ve program üreticisi microsoft telefon çıkardı neden apple,samsung,htc vs... kadar rağbet görmedi acaba? Apple’ı Apple yapan şey REKLAMDIR... ben bunu bilir bunu söylerim. Haa dokunmatik ve akıllı telefonlarda Apple öncü olabilir ama bu kaliteli olduğu anlamına gelmez. Apple Bu kafayla hala, ben bilirim, ben daha iyisini yaparım derlerse yarın kendi sonlarını hazırlıcaklardır. Nokia Da bunun örneği görülmüştür. Bu benim kendi görüşüm Sonuçda teknoloji yerinde durmuyor illa üstün birileri çıkacaktır.

 3. iphone yeni haritalarinda sorun oldugu kesin ama arayüz olarak google maps'ten daha basarili. Google'un ustune yok derken adamlarin böyle daha temiz, kullanisli bir arayuzle ortaya cikmalari bence buyuk basari. Harita datasi zamanla duzelir.

 4. Apple in son dönemde artan ivmeyle büyümesi ve böyle bir psikolojiye girmesi aç gözlülüklerini arttırmış durumda. Bence bu hatanın tek nedeni daha da gelişme isteğinin hızlı bir ivmmede gerçekleştirmek.

  Apple in sorumlu kişileri işten kovmasında haklı veya haksız oluşu şirket içindeki bir durum ve bunu analiz etmemiz biraz zor

 5. Osman D Osman D

  Bu adam googleın başındaki adama benziyor :)