Tim Cook iOS 6'daki Haritalar için özür diledi
Mobil

Tim Cook iOS 6'daki Haritalar için özür diledi

iOS 6 piyasaya çıktı çıkalı deyim yerindeyse eleştiri oklarına hedef oluyor. İşletim sisteminde kullanılan yeni harita kullanıcıları resmen pes ettirdi.

Konuyla ilgili Apple'dan ne bir açıklama ne de bir yorum yapıldı. Ancak bugün itibariyle sessizlik bozuldu ve şirketin en yetkili ismi Apple CEO'su Tim Cook yazılı bir açıklamayla kullanıcılarına seslendi.

Tim Cook'un yaptığı açıklamayı tek cümleyle özetlemek gerekirse, Apple hatasının farkında ve kullanıcılardan resmen özür diledi. Tim Cook sadece özür dilemiyor, kullanıcılara iOS haritasının geliştirilmesi süresi boyunca diğer şirketlerin haritalarını kullanmalarını da öneriyor.

Tim Cook'un açıklamasının önemli kısımları şu şekilde:

iOS haritamızın bu ilk versiyonu. Haritamızı geliştirme sürecinde müşterilerimize sesli komut, yönlendirme ve üç boyut özellikleriyle daha iyi deneyim sunmak istemiştik. Haritamızda yaşanan problemler için tüm kullanıcılarımızdan özür diliyoruz. Haritamızı iyileştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. iOS 6 ve dolayısıyla Apple Maps şu anda 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. Yeni Apple Maps'te şu ana kadar yarım milyar arama yapıldı. Apple kullanıcılarının haritayı daha fazla kullanması için geliştirmelere devam ediyoruz ve tüm geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Apple Maps'in en yüksek standarda ulaşana kadar çalışmalarımıza ara vermeyeceğiz.

App Store'daki harita uygulamalarını kullanın

Apple CEO'su özür dilemenin yanı sıra rakip şirketlerin harita uygulamalarını kullanıcılara tavsiye ediyor. Apple Haritalar'ın iyileştirme sürecinde App Store'da bulunan Bing, MapQuest ve Waze gibi harita uygulamalarının kullanılmasını tavsiye etti. Öte yandan Google Maps ve Nokia Maps'in de internet sitelerinden web uygulamasını indirebileceklerini de hatırlattı.

Google, Maps'in iPhone uygulaması için henüz Apple'a bir uygulama göndermemiş. Bu yüzden şimdilik Google Maps'in web uygulamasını kullanmak mantıklı bir seçenek olabilir. Ancak dikkatimizi çeken bir nokta; Tim Cook'un, özellikle Türkiye'deki kullanıcılar arasında popüler olmaya başlayan Yandex.Haritalar'ı örnek göstermemesiydi. Türkiye için hızla yerelleşen Yandex'in harita uygulaması da iyi bir seçenek.

Yorumlar (12)
 1. dünyanın en büyük şirketi olmanız hata yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Tam anlamı ile geliştirmeler bitmeden apple maps yayınlanmamalıydı. Büyük hata.

 2. Ali Tahsinoğlu Ali Tahsinoğlu

  Sanırım konuyla ilgili en güzel yorumu okudum:

  Böyle bir açıklama Apple'dan geldiğine göre Maya takvimi doğruymuş.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  kervan yolda düzülürmüş. Apple google'a bağlı kalmaya devam edemezdi. bu hataları kolay çözer. daha bu işte çok yeni. beklerseniz hiç bir zaman tam anlamıyla bitmiş olmaz.

 4. hemen araya yandex lafı da sokulmuş fırsattan istifade.

 5. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  ben artık bunlarıda birer marketing taktiği olarak görüyorum , çok büyük eksiklik olmadığı sürece kendi gündemini yaratıp devamlı sıcak kanallarda hareket etmek çok daha kolay .

  Birde şunu düşünüyorum arkadaşlar ; güncelleme ne için yapılır sorusunu sorun kendinize ; cevap şu olabilir ; var olan hataları kapama, eksikleri düzeltme vsvs . Beklenen güncellemenin "aaa ne kadar güzel bir güncelleme oldu hatalar çözüldü" şeklinde tepki görmesi için hataların var olması lazım ki ( ki mi küçük kimi ondan daha küçük ve ya büyük . ) sürdürülebilir pazarlama devam etsin.

  Burada bir şey anlatmaya çalıştım umarım anlatabildim :D .

  Nasıl ki APPLE bir çok özelliği iphone ' a seneler içinde yayarak bizlere sunuyor onun gibi düşünürsek daha güzel olacak gibi me geliyor . Oysa ki hepimiz artık bunu biliyoruz bu pazarlama taktiğidir.

 6. Murat Tekmen Murat Tekmen

  Bu hali ile yayınlanması büyük bir hata, canlı kullanım esnasında geliştirmek ne derece mantıklı?

 7. Kullanılmadan gelişemez ki eksiklikler zaman ve kullanım ile ortaya çıkar illaki eksiklikleri olucak google maps ilk çıktığında hatasız mıydı ?

 8. Mert Ak Mert Ak

  Sayın Tim bey, Türkiye'de sorun olmaz, arkaya elma logosunu güzel basın, gerisi pek sorun yaratmaz merak etmeyin. Diğer ülkeleri bilemem...

 9. Dizigun Dizigun

  Yandex dünyada sadece 2 pazarda tam anlamıyla boy gösteriyor, biri anavatanı Rusya diğeri Türkiye. Reklam kampanyalarında da bunlara ağırlık veriyor. Tim Cook'un servisi tanımamış olmasına şaşmamalı. Ancak Türkiye'de yandex haritalar gerçekten güzel iş çıkarıyor özellikle sokakları gezerken.

 10. Ahmet Demir Ahmet Demir

  "Ancak dikkatimizi çeken bir nokta; Tim Cook’un, özellikle Türkiye’deki kullanıcılar arasında popüler olmaya başlayan Yandex.Haritalar‘ı örnek göstermemesiydi" !!.

  Yani şakamısınız gerçekten böyle bir cümle yazmak nedir ben onu anlamadım. Adam google maps/nokia mapstan bahsetmiş. Bide bunların yanında kalkıp "eee efendim özellikle Türkiyede yandex var mı dicek" sabah sabah iyi güldürdünüz valla :))

 11. hh; yaptığın eleştiriye canı gönülden katılıyorum.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   :) komik olmuş yandex çabalıyor ancak daha pazar payı oldukça düşük. Bu kadar para harcıyor bakalım ne olacak.