Haritada Apple golü kendi kalesine attı
Mobil

Haritada Apple golü kendi kalesine attı

iOS 6 bir rekor ile birlikte geldi ama sorunları olmadığını söylemek de mümkün değil. Bu sorunların bazıları çok üzerinde durmaya değmeyecek ufak detaylar ama bir tanesi var ki Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü yayınlandığından bu ana kadar geçen kısa sürede çok fazla ses getirdi.

Apple’ın iOS’taki Google haritaları yerine getirdiği yeni harita servisi daha öncesinde de üzerinde çokça konuşulduğu ve Apple tarafından öne çıkartıldığı için fazlasıyla göz önünde. Dolayısıyla harita üzerindeki bir bölgenin sanal bir şekilde üç boyutlu olarak yeniden oluşturulduğu kısımlarda göze çarpan ciddi hatalar, Apple’ın uzun zamandır yaptığı en büyük hatanın haritalarını bu şekilde yayınlamak olduğu görüşünü güçlendiriyor.

Apple’ın acil bir şekilde düzeltmeye çalıştığı bu sorunun varlığı tabi ki en çok Google’ın işine yarıyor…

iOS 6’nın en önemli yeniliklerinden biri olan haritalar aslında diğer yeniliklerin büyük kısmı gibi kullanıcılardan gelen bir talep sonucunda ortaya çıkmadı. Apple’ın mobil taraftaki en büyük rakiplerinden biri olan Google’ın haritalarını kendi haritaları ile değiştirmek istemesinin nedeni aradaki rekabetten başka bir şey değil.

Fakat iOS 6 ile birlikte ortaya çıkan ve çıktığı gibi eleştiri oklarının hedefi olan haritalardaki hatalar Apple’ın başını ağrıtmaya başladı bile. Erimiş gibi görünen köprüler, yan yatmış Eiffel kulesi, yol tariflerinde toplu taşımanın bulunmaması, Berlin gibi büyük şehirlerin bile yanlış isimlere sahip olması gibi tek başına belki de çok önemli olmayacak sorunlar birleşince eleştirilerin de dozu yükselmeye başladı.

Apple konuyla ilgili bir açıklama yaparak sorunların farkında olduğunu ve hataların düzeltileceğini ancak harita konusunda henüz yeni başladığını söyledi. Bu sırada da TNW’in fark ettiği bir detay da Apple’ın şu anda haritalarla ilgili çalışacak ekini güçlendirmek için personel alımlarını hızlandırmış olduğu. TNW’in haberine göre şu anda Apple’ın İK sayfasında harita ve ilgili ürünlerle ilgili 17 açık pozisyon bulunuyor.

Apple’ın haritalarla ilgili yaşadığı tüm bu sorunlar tabi ki Google’ın işine yarıyor. Apple’a göre bu işe yaklaşık 7 yıl daha önce girmiş olan Google çok yol kat etti. Apple’ın henüz kabul edilebilecek seviyede hazır olmamasına rağmen Google Haritaları’nı devre dışı bırakarak kendi haritasını öne çıkartması ise adeta Google için paha biçilmez bir fırsat.

Apple’ın bu hamlesi bir yandan Google’ın haritalarının Apple’ınkilere göre ne kadar iyi olduğunun göze çarpmasına neden olurken, diğer yandan Google’a cevap hakkı doğurdu. Google da tabi ki bu fırsatı kaçırmadı ve iOS 6 için yeni Google Haritaları uygulaması üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

“Amacımız Google Haritalarını, cihaz, tarayıcı veya işletim sisteminden bağımsız olarak her isteyenin kullanımına snabilmek” diyen Google, iddialara göre iOS 6 için yeniden düzenlenen yeni haritasını yıl başından önce yayınlamış olacak.

Yorumlar (11)
 1. Ertuğrul Beydoğan Ertuğrul Beydoğan

  Anlaşılan apple haritada bulut teknolojisini seçmiş.

 2. Mert Ak Mert Ak

  Ama ama apple en stabil, en basit, en mükemmel olanı yapardı hep.. Ne oldu ki böyle :)

 3. Apple güldürdün beni :)

 4. Bile bile ios6 yı yukledim ne harita ne youtube ankaranin gobegindeyum eczane yaziyorum en yakin bulabildigi eczane 5,5 km uzakta şaka gibi hiçbir mekan yok!!! Yollar evlerin binalarin uzerinden geçiyor tum yollar bu şekilde google gene abilik yapip hem youtube hemde google earth u tekrar iphone kullanicilarina sunabilmak için çalışıyor elma ise lolipopu elinden alinmiş kızgın çocuklar gibi çok komik cidden artik yavaş yavaş androide geçme vaktidir bye bye apple

 5. Google iOS6 haritasi offline da da calisabilen olacaksa super olur

 6. Apple'ın yeni Haritalar uygulaması TomTom'dan gücünü alıyor bildiğimiz gibi. Apple'ın ülkemize gelip özel olarak mekan bilgisi gibi şeyleri sistemine girmeyeceği için ülkemizdeki eczane , hastane gibi bilgiler ve daha fazlası OSM ( OpenStreetMaps )'ten alınıyor.

  Herkes kendi bölgesindeki önemli mekanları , yerleri sisteme kaydederse kısa bir sürede karşılaştığımız problemlerin bir kısmı ortadan kalkacaktır.

  Ha görüntüler siyah-beyaz , yakınlaştırınca bulanıklaşıyor , bazı yerler adam akıllı çıkmamış , bulut kapatmış orayı şurayı derseniz kısa bir zamanda Apple bu tür hataları giderecektir. Google 7 yılda bu işi kapmış bakalım Apple kaç yılda kapacak ?

  1. 7 yılda yapmış değil 7 yıldır işin içinde, ios kendini yiyor android yükseliyor

  2. gördüğümüz önemli mekanları nasıl ekleyeceğiz kısaca açıklayabilir misiniz

  3. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   2000 TL fiyatla satılan üst seviye bir ürünün çekirdek özelliklerinden birisini cihaz sahipleri olarak Open Street Maps'e contribution yaparak biz mi sağlayacağız? Valla alemsiniz.

   Bu müsamahanın 10'da birini keşke yerli hizmetler için gösterseniz...

 7. Tomtom ile işe girmiş olması gerçekten çok kötü, Tomtom kadar adi iğrenç bir navigasyon markası görmedim. Renault araçlarında da Tomtom kullanılmakta, 2011'de güncellenmiş harita düzeni ile aracınız ile yolda gittiğiniz halde sizi yolun dışından götüren gereksiz bir yazılım. Apple işe el koyup düzeni sağlamazsa yandı navigasyon işi. Google aps bekleyin...

 8. Sizi bilmiyorum ama bende nedense iOS 6 çok donma yapıyor.Uygulama indirmek güncellemek hatta mesaj yazmak bile işkence oldu.Bu nasıl yenilik ki ?