Konum bazlı BizimSokak mahalle sakinlerini internette bir araya getirecek

Konum bazlı BizimSokak mahalle sakinlerini internette bir araya getirecek

Konum tabanlı uygulamalar ve servisler artık hemen her gün kullanılan uygulamalar arasında. Her ne kadar konum servisi deyince daha çok 'check-in' ve haritalar akla gelse de yeni konum servisi girişimleri de internet sektöründe yerini almaya devam ediyor.

Yaklaşık 15 gün önce açılan ve Çağdaş BerksanNaci DaiSuat Eker tarafından kurulan BizimSokak, klasik konum servislerinden farklı olarak kullanıcıların konumlarına göre içerikleri bir araya getiriyor. Söz konusu içerikler arasında haberler, etkinlikler, gözde mekanlar ve bölgesel fırsatlar yer alıyor. Bu yüzden BizimSokak, kendini 'hyperlocal' bir girişim olarak tanımlanıyor.

Konuyu biraz daha açalım. Kullanıcılar, BizimSokak'a sosyal ağlar veya e-posta adresleriyle giriş yapıyor. Platforma giriş yapıldıktan sonra kullanıcıların konumları, web tarayıcıları üzerinden BizimSokak'a iletiliyor. Daha sonra ise sitenin üst kısmında mahalleler hatta caddeler bazında konumlar kategorilendiriliyor. Örneğin, Fenerbahçe Mahallesi, Bağdat Caddesi ve Göztepe Mahallesi gibi.

'Mahalledeki' kullanıcılar arası mesajlaşılabiliyor

Kullanıcılar BizimSokak'ın üst kısmında yer alan konum kategorisini seçtikten sonra bölgedeki etkinlik, kullanıcıların mesajları ve ilanlar görüntüleniyor. Örneğin, Asmalı Mescit Mahallesi'ndeki satılık evler, ilan kategorisinde yer alıyor. Etkinlikler bölümündeyse tahmin edilebileceği gibi seçilen bölgedeki etkinlikler görüntüleniyor.

İşe daha fazla sosyallik katan bölüm ise 'Komşu Mesajları'. Bu bölümde kullanıcılar seçtiği bölgedeki kullanıcıların yayınladıkları mesajları görebiliyor veya kendi duyurularını yapabiliyor. Bu mesajlara, yorum yazmak ve beğenmek gibi belli başlı etkileşimler yapılabildiğini belirtelim.

bizimsokak-ekran-goruntusu

Ayrıntılar dikkat çekiyor

Öte yandan "sokağımda neler oldu" diyenler için ise 'Haberler' kategorisi bulunuyor. Bu bölümde kullanıcılar, seçtiği bölgedeki tüm haberleri görebiliyor. Söz konusu daha yerel bir servis olunca haberlerin daha çok yerel gazete sitelerinden alındığını görüyoruz.

BizimSokak'ta dikkat çekici birçok detayın olduğunu söyleyelim. Hemen bir örnek vermek gerekirse "Bölgemde yeni bir otobüs durağı olmasını çok isterdim" seçeneğiyle görüş ilgili kuruma görüş bildirmek mümkün.

Kadıköy pilot bölge

Aldığımız bilgilere göre BizimSokak, şu anda 100'e yakın siteden haber nitelikli içerik çekiyor. Bu rakamın 35'i siteden direkt olarak görülebiliyor. Ancak bu rakamın artması için girişim ekibi, yerel içerik sağlayabilecek blog ve siteleri sistemlerine eklemek istediklerini belirtiyor.

Gelelim BizimSokak ekibinin gelecekteki planlarına. Şu anda beta sürümle yayında olan site, İstanbul'da Kadıköy'ü pilot bölge olarak kullanıyor. Öncelikli hedefleri bu bölgede üye sayılarını arttırarak yaygın kullanım sağlamak ve yer verilen özelliklerin kullanım yoğunluğunu ölçerek sonraki fazlar için veri toplamak. Bu test yayınından sonra BizimSokak, İstanbul ve Türkiye'nin tamamını kapsayacak. Öte yandan BizimSokak'ta gelecek dönemde ücretsiz yerel alım-satım ilanları, yerel iş ilanları, yerel dükkan sayfaları ve sokak hayvanları için yardımlaşma kategorilerinin açılacağı bilgisini paylaşalım.

BizimSokak, bölgesel odaklı bir servis olduğu için kullanıcıların daha az olduğu bölgelerde biraz zorlanacağını düşünüyoruz. Söz konusu bölgesel bir platform olunca kullanıcılar tarafından sağlanacak içerikler daha fazla ön plana çıkacaktır. Bu yüzden projenin şehirler bazında değil de bölgeler bazında yavaş yavaş açılmasını doğru bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.