Zipcar Avis tarafından 500 milyon dolara satın alınıyor

Zipcar Avis tarafından 500 milyon dolara satın alınıyor

Paylaşımlı ve abonelik temelli araba kiralama servisi ZipCar bilinen otomobil kiralama şirketlerinden Avis tarafından satın alınıyor. Avis Budget Group tarafından yapılan açıklamaya göre Zipcar'ın değeri yaklaşık 500 milyon dolar.

2000 yılında kurulan ve paylaşımlı araç kiralamada öncü bir girişim olan Zipcar, Nisan 2012'de halka arz olduğunda değeri 1 milyar doları görmüştü. Zamanla değerini kaybetmeye başlayan girişim büyümeyi sürdürdü ve şimdiye kadar 760 bin üyeye ulaştı. 300 üniversite kampüsüne girdi. ABD, Kanada ve Birleşik Krallık'ın 20 büyük şehrine yayıldı.

zipcar avis

Araba kiralama şirketlerinin geleceğine ışık tutan Zipcar'ın hisseleri satın alma öncesinde 8 dolar civarındaydı. Avis Budget Group, Zipcar'a hisse başına 12.25 dolar ödedi ve ABD'de 400 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilen paylaşımlı araç pazarında önemli bir koz almış oldu. Satın alma bahar ayında kapanmış olacak ve muhtemelen Zipcar adı da tarihe karışacak.

Şimdiye kadar 60 milyon dolar yatırım alan Zipcar, halka arz ile kasasına 174 milyon dolar koymuştu. Zipcar, artık Avis'in uluslararası hizmetlerinde pay ve vizyon sahibi olacak. Avis'in Türkiye'de de hizmet veren bir araç kiralama şirketi olduğu düşünülürse sizlerle daha öncesinde paylaştığımız AtlaGit, DriveYoyo ve yeni adıyla Otoredi gibi girişimlere yeni bir rakibin gelebileceğini söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.