Bret Taylor'ın yeni projesinin detayları ortaya çıktı

Bret Taylor'ın yeni projesinin detayları ortaya çıktı

Bret Taylor’ı tanıyorsunuzdur, kendisi Google’ın Google Maps ve Google Code gibi projelerinde çalıştıktan sonra Friendfeed’i kuran kişi. Friendfeed, Facebook tarafından satın alındıktan sonra da Facebook’ta teknolojinin başına geçen (CTO - Chief Technology Officer) bir girişimci ve aynı zamanda da mühendis.

Bret Taylor, Webrazzi’de de yer verdiğimiz gibi Haziran ayında yeni bir startup için Facebook’taki görevini bırakmıştı. O günlerde yeni startup’ı hakkında detay vermeyen Taylor, Google’dan arkadaşı Kevin Gibbs ile beraber olacağını açıklamıştı.

Facebook’un mobil vizyonunda önemli katkıları olan Bret Taylor, aynı zamanda Facebook’un yazılımcılar için sunduğu platfromlarla da yakından ilgiliydi.

Bret Taylor, yeni startupı için “Quip” ismi ile marka tescil başvurusunu yaptı

Başvurunun detaylarına bakarak Quip ile ilgili bazı detayları tahmin etmek mümkün. Daha önce sosyal ağlarda -Friendfeed ve Facebook- önemli tecrübeler edinen Bret Taylor, aynı zamanda yazılımsal tarafı ağır basan -Google Maps, Google Code- projelerde de bulunmuştu. Quip biraz daha ikinci tarafa, yani yazılım/teknolojiye yakın duruyor. Açıklama tam olarak her yerden erişilebilir, gerçek zamanlı ve kullanıcılarına servis olarak hizmet verecek bir projeyi tarif ediyor. Yani Quip bir sosyal ağ, içerik veya e-ticaret projesi değil.

Ayrıca Bret'in ortağı Kevin'ın geçmişine baktığımızda bulut bilişim alanında önemli tecrübeleri olduğunu görmek mümkün. Tüm bunlar Quip'in Facebook'a göre çok daha az kullanıcısı olan, teknoloji ağırlıklı ve kullanıcıları için servis/araç olmayı vaat eden bir proje olacağını gösteriyor. Bu arada ilave olarak başvurudaki mobil vurgusu da dikkat çekici.

Başvuru metninin tamamı ise şu şekilde:

IC 009. US 021 023 026 036 038. G & S: Computer software; computer software for mobile devices; computer software to enhance personal productivity and facilitate collaboration; computer software for use with mobile devices to enhance personal productivity and facilitate collaboration; computer software that enables individuals at different locations to work on, modify, comment on, update information, documents, and databases in real time from remote locations; computer software for use with mobile devices that enables individuals at different locations to work on, modify, comment on, update information, documents, and databases in real time from remote locations IC 042. US 100 101. G & S: Providing temporary use of online non-downloadable computer software; providing temporary use of non-downloadable computer software for mobile devices; providing temporary use of non-downloadable computer software to enhance personal productivity and facilitate collaboration; providing temporary use of non-downloadable computer software for use with mobile devices to enhance personal productivity and facilitate collaboration; providing temporary use of non-downloadable computer software that enables individuals at different locations to work on, modify, comment on, update information, documents, and databases in real time from remote locations; providing temporary use of non-downloadable computer software for use with mobile devices that enables individuals at different locations to work on, modify, comment on, update information, documents, and databases in real time from remote locations

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.