Github 2012'nin en çok ilgi gören açık kaynak projelerini açıkladı

Github 2012'nin en çok ilgi gören açık kaynak projelerini açıkladı

Son olarak sizlere aldığı 100 milyon dolarlık yatırımı haber yaptığımız Github, bir kaynak kod saklama uygulaması. Github'ı özel ve değerli kılan ise yalnızca yazılımcıların kaynak kodlarını depolayan bir araç değil, sosyal ve etkileşimli bir platform olması. Yazılım teknolojilerinde de son derece başarılı olan şirket, ücretli ve ücretsiz olarak bireysel yazılımcılara ve ayrıca şirketlere özel çözümler barındırıyor.

2012'nin sonuna yaklaştıkça yıl sonu değerlendirmelerini açıklayan şirketlerden biri de Github oldu. Şirket, yazdığı blog yazısında 2012'nin en çok ilgi çeken açık kaynak projelerini listeledi. Github, aşağıdaki 10 projeye kullanıcıların verdiği star -yıldız- sayılarına ve projeye yapılan katkıya göre karar verdi.

En çok yıldız alan (ilgi gören) projeler

 1. FortAwesome/FontAwesome
 2. textmate/textmate
 3. meteor/meteor
 4. saasbook/hw3_rottenpotatoes
 5. ivaynberg/select2
 6. jkbr/httpie
 7. maker/ratchet
 8. twitter/bower
 9. Kicksend/mailcheck
 10. jmechner/Prince-of-Persia-Apple-II

Listeye baktığımızda Twitter Bootstrap ile kullanılan font ve icon'lar birinci sırada. Hemen ardından Mac platformunun meşhur editörü Textmate geliyor. Üçüncü sırada ise sizlere daha önce tanıttığımız Meteor JS var. Diğer projeler ile ağırlıklı olarak frontend -önyüz- ile alakalı.

Yazılımcıların en çok katkıda bulunduğu projeler

 1. mxcl/homebrew
 2. rails/rails
 3. CyanogenMod/android_frameworks_base
 4. CocoaPods/Specs
 5. symfony/symfony
 6. zendframework/zf2
 7. openstack/nova
 8. saltstack/salt
 9. TrinityCore/TrinityCore
 10. github/hubot-scripts

Github içerisindeki yazılımcıların katkıda bulunmalarına göre belirlenen ikinci listede ise birinciliği Homebrew isimli MacPorts alternatifi kazanıyor. İlk 10 proje arasında dünyada en çok tercih edilen yazılım geliştirme çatılarındna olan Ruby on Rails, Symfony ve Zend de var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.