PayPal ön ödemeli My Cash Card'ı tanıttı
Ödeme Sistemleri

PayPal ön ödemeli My Cash Card'ı tanıttı

Ön ödemeli kartların yıldızı giderek parlamaya başlarken, ödeme sistemleri konusunda önde gelen şirketlerden biri olan PayPal, ön ödemeli kartını piyasaya sürdü.

PayPal My Cash Card adındaki kart, adından da anlaşılabileceği gibi ön ödemeli olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar, eczane ve indirim mağazaları gibi farklı mağazalardan söz konusu kartları satın alabiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre PayPal My Cash Card, şu anda sadece ABD'de mevcut ve 30 bin satış noktasında satılıyor. 2013 yılındaysa bu rakamın 60 bine ulaşması hedefleniyor.

Ön ödemeli kart, satış noktalarında 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolarlık olmak üzere üç farklı bakiye ile satılıyor. My Cash Card, PayPal'ın sitesinden 3.95 dolara aktif edildikten sonra kullanıcıların PayPal hesaplarıyla eşleşiyor. PayPal hesabında bulanan para My Cash Card'ın içine yüklenebiliyor.

PayPal-My-Cash-Card-gorsel

Ancak karta yüklenen para miktarını PayPal sınırlamış durumda. PayPal My Cash Card'a şu anda günlük 500 dolar, aylık ise en fazla 4 bin dolar para yüklenebiliyor.

Öte yandan PayPal My Cash Card'ta da kredi kartı gibi kullanıcıların bilgileri istiyor. Ev adresi, sosyal güvenlik numarası ve doğum tarihi gibi bilgiler istenenler arasında. Bu bilgileri paylaşmayan PayPal kullanıcılarıysa My Cash Card aktivasyonunu gerçekleştiremiyor.

Ön ödemeli kartlar dönemi başlıyor

Ön ödemeli kartlar gelecekte ödeme sistemleri pazarının en önemli seçeneklerinden biri haline geleceğe benziyor. Webrazzi Ödeme Sistemleri'12 Konferansı'nda da bu yönde birçok öngörü paylaşılmıştı. Hatta İninal adında ön ödemeli bir kartın lansmanı, Ödeme Sistemleri'12 Konferansı'nda gerçekleşmişti.

PayPal, ön ödemeli kartlar yönünde gelişen eğilime kayıtsız kalmamış durumda. PayPal My Cash Card ile kredi kartına sahip olmayan kullanıcıların internetten üzerinden alışverişe yani e-ticaret kazandırabileceğini söyleyebiliriz. Ancak PayPal'ın bu servisi şu anda sadece ABD ile sınırlı. Projenin özellikle kredi kart kullanımının düşük olduğu ülkelerde başarılı olabileceği paylaşalım.

Yorumlar (7)
 1. Bunun türkiye de satış noktaları yok sanırım. hosting firmaları altında bayiliği alınabilirmi acaba

 2. Paypal sanki musteri memnuniyetini cozdu de bunun reklamini yapmasi kaldi. Satış yaparsiniz problem olmaz ama her ne hikmetse para cekmek istediginizde birden paypal amcalarin aklina gelir sizden belge istemek hesabi dondururlar. Sonra ugrasirir durursunuz hesabi aktof etmek icin. Belli periyodlarla surekli tekrarlanir yni dert. Yine ne hikmetse akillarina gelmez islem olmadigi zamanlarda periyodik olarak belge istemek. İlla para ile islem yapacaginizda satis alsasin diye ugrasirlar. Bir dunya soru sorarsNiz muateri hizmetlerine ama onlar sadece kes kopyala yapistir cevaplari size sunarlar. Soruyla alakasi uoktur halbuki. İste boyle bir firmadir. En buyuk olma sebebi ilk olmasidir. Arama motorlarinda paypal alternatifi ödeme sistemleri diye aratirsaniz tüm dertli kisileri gorrsunuz

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Çoğuna katılıyorum yazdıklarının. Örneğin bir müşterin ödeme yapar paypal üzerinden Komisyon oranları (%3,4 + 0,45 TL) bunun dışında nasıl bir hikmettir. Müşteri TL öder, hesaba dolar geçer. Sonra bu yatırılan dolar TL'ye çevilir, çevrilirken aradaki fark nasıl oluyorsa bir güzel kesilir. Bir bakmışsın %3.4 + 0.45 TL + döviz kuru farkı = ort. %9 yapmış. Hiç bir banka tek çekim için %9 kesmez. Ama Paypal ne der? işine gelirse, git o zaman banka ile anlaş mantığı ile yaklaşır.

   Bir ürün satılır, karşı taraf kötü niyetliyse, ürünü bozuk aldım vb. bildirimler yapar, onun bozuk olmadığını ispatlamakla bir ömür geçer. En sonunda haksız çıkarsın paypal direk seni eksi hesaba düşürür (bu en iyi ihtimal).

   Sonra isyan edersin Paypal kullanmamak üzere...

  2. Bende aynı dertten sıkıntılıyım.Şimdiler international bir servis yapmayı planlıyorum ve firma olmadan apilerini kullandırması hoşuma gidiyor. Bende paypaldan musteri hizmetleri.i etayları verebildiler açıkçası ancak biriken parayı çekebilmek için firma olmam gerektiğini ve hesap bilgileri ile paypal merchant bilgileri aynı olmalı ki parayı çekebilesin dediler. dogruda diyorlar. Paypaldan başka güvenilir ödeme sistemleri varmı? kendi tasarlandığım formdan ödeme alabileceğim sitemin arka planında çalışabilecek güvenilir.

   teşekkürler

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  PayPal Türkiye'de bir türlü istediği payı alamadı. Bankalar çok güçlü ve insanlar bankalara daha çok güveniyorlar. BKM express, Turkcell de gibi firmalarda bu işin içine girdi. PayPal'ın işi şimdi daha da zor. Ancak türkiye faaliyetlerini hala yetersiz buluyorum. Daha aktif ve etkili pazarlama yöntemleri ile insanlara anlatılabilir. TV bile kullanmalılar kanımca.

 4. Paypal iyiki varsın. Ön ödeme özelliğini kullanır mıyım bilmiyorum ama gerçekten güzel özellik...

 5. Webmaster Webmaster

  Paypal, internetle ilgilenen ve ufak tefekte olsa satışlar yapan herkes için gerekli bence..

  Şimdi ise işi biraz daha büyütüp artık kart ta çıkarıyorlar..

  Bence çok güzel bir gelişme olmuş kendilerine başarılar..