Ön ödemeli alışveriş kartı İninal, Ödeme Sistemleri 12'de duyuruldu
Ödeme Sistemleri

Ön ödemeli alışveriş kartı İninal, Ödeme Sistemleri 12'de duyuruldu

İnternet üzerinden alışveriş giderek yaygınlaşıyor. Fakat bu sırada kredi kartını internet üzerinde kullanmak konusunda çekinceleri olan kullanıcılar için farklı seçenekler de ortaya çıkmaya başlıyor. Bunlardan biri de ilk kez Webrazzi Ödeme Sistemleri'12 konferansında Ahmet Işık tarafından lansmanı yapılan “ininal”.

Ön ödemeli “ininal” sayesinde bankacılık sistemi dışında kalan ve kredi kartlarını internet üzerinde kullanmak konusunda duyarlı olan kullanıcılara internetten alışveriş yapma imkanı sunan bir ön ödemeli kart.

MasterCard, Provus ve ING Bank iş birliği ile hayata geçirilen “ininal” ön ödemeli kart özelliği dışında indirimli alışveriş imkanı da sunuyor. Danışma kurulunda ise Türkiye’nin internet ekosistemindeki pek çok önemli isim yer alıyor.

PTT ve Samsung mağazalarında 25 TL ile 300 TL arasında yükleme yapılabilen karta aylık 1 TL tutma ücreti ödenerek 5 TL karşılığında sahip olunabiliyor.

ininal

İninal Genel Müdürü Ahmet Işık 2014 yılı için kart hedefinin 1 milyon olduğunu söylüyor. İninal’ın sadece Türkiye’den değil, global marka işbilirliklerinin de olacağını düşündüğümüzde 1 yıl içerisinde bu hedefe ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

İninal ile ilgili dikkat çeken diğer bir nokta ise oldukça önemli isimlerin yer aldığı danışma kurulu. İşte danışma kurulunda yer alan isimler:

Ali Dağlı (GP Bullhound), Arda Kutsal (Webrazzi), Bora Uygun (Bucketz), Ercüment Erdem (Bilginet / ETICAD), Selim Canbazoğlu (Bilginet), Burak Günsev (Wanda Digital), Celik Ören (Benim Mağazam), Fatih Dağıstanlı (Boogy Event Company), Fırat Kalsın (Dünya Invest), Fırat Kasapoğlu (The Partners), Mete Bayrak (Motiwe), Nevzat Aydın (Yemeksepeti) ve Sina Afra (Markafoni).

Ön ödemeli kart özellikleri yanı sıra hediye kartı olarak da kullanılabilen, ininal ile ilgili aldığımız bilgilere göre sezonsal ve dönemsel kampanyalar sayesinde indirim fırsatları sunulacak ve alışveriş merkezleri iş birlikleri gibi pek çok yeni özellik de zaman içerisinde eklenecek. Hatta aldığımız duyumlara göre ilk anlaşmalardan biri de Migros ile gerçekleşmiş...

 

Yorumlar (3)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  İnternetten İndirimli Al kelimelerinin ilk 2 harfini alarak ininal diye bir isim üretilmiş, Türkiye için çok anlamsız bir telaffuza neden oluyor, daha iyi bir isim bulunabilirdi (Global içinde).

  Bu uygulamanın gerekli/gereksiz yanları tartışıla dursun. Bana göre gereksiz olduğunu düşündüğüm bazı nedenler;

  Güvenlik için bu kartı aldığımızı düşünelim. Artık çok kolay bir şekilde bankaların internet şubesi üzerinden sanal kart tanımlaması yapılabiliyor, hem hızlı hem pratik. İşimi gücümü bırakıp sırf güvenli diye bu kartı almak anlamsız geliyor.

  İndirim kısmına gelelim. Artık o kadar çok indirim kartı var ki (Alışveriş merkezlerinde, marketlerde, internet sitelerinde vb.) insanlar hangi kartı yanında taşıyacaklarını şaşırıyor. Eğer bu tarz oluşumları tek bir kart altında toplayacaksa başarılı olabilir.

  Diğer bir konu yüklediğim para bitince nereden yükleyeceğim?, sadece PTT ve Samsung bayilerinden yüklenecekse çok zahmetli, PTT şubeleri o kadar çok işi bir arada yapıyorlar ki, o yüzden acayip kalabalıklar. Bu karta para yüklemek tam bir işkenceye dönecek. Diyelim tüm ATM'lerden para yüklenecek, bu seferde bankalar bu işi hayrına yapmayacaklarına göre işlem komisyonu alacaklar.

  Bunları alt alta sıraladığımda (daha da sayabilirim) bu kartı almam için bir sebep kalmıyor. Bu bir çok insan içinde böyle olacaktır.

  Gerçekten iyi indirimler yapabilirlerse ve birçok mağaza site vb. yerde geçerse, para yatırma konusunda ATM'lerden yapılabiliyorsa (komisyonsuz) başarılı olunabilir bence...

  1. Kitle:

   7-18 yaş arası kredi kartı olmayan, ailesinden gizli şekilde oyun veya oyun eşyası alacak çocuk.

   Özellikle F2P-MMO oynayan kitle.

   Dikkat edersen daha baştan JoyGame, Riot Game, Aral Game gibi firmalarla iş birliğine gidilmiş. Diğerleri bence ana yemekteki sos.

   Kardeşim Turkcell'in Cep-T Paracard'ını kullanıyor. Söylediğine göre özellikle internetten alışveriş konusunda başarısız fakat Garanti'nin yaygın atmlerinin olması büyük bir artı.

   Eğer üye iş yerleri dışında kalan sitelerde sorun çıkartmayacaksa önü çok açık, başarılar.

 2. ön ödemeli passolig kartı ile bu işlemleri yapabilirsiniz. Bence daha çok işe yarar ve güvenilir.