Doğuş Grubu'nun Güney Kore'li ortaklarıyla yeni e-ticaret hamlesi: Numaraonbir.com
E-Ticaret

Doğuş Grubu'nun Güney Kore'li ortaklarıyla yeni e-ticaret hamlesi: Numaraonbir.com

Haziran ayında Doğuş Grubu'nun Güney Kore'li SK Group'la gerçekleştirdiği stratejik ortaklık anlaşması sonrasında özellikle e-ticaret hedeflerine odaklı planları tamamen duyumlarımıza bağlı olarak sizlerle paylaşmıştık. Geçen süre zarfında Doğuş Grubu tarafında önemli gelişmeler yaşandı ve Doğuş Planet isminde yeni bir oluşum hayat buldu. Ortaklığın ilk meyvesi olan e-ticaret girişimi ise sektör kulislerinde kulaktan kulağa gezmeye başladı.

Şirkete yakın kaynaklarımızdan öğrendiğimize göre Doğuş Planet, B2C alanına odaklanan "Numara 11" ismindeki yeni girişimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Numaraonbir.com adresinden yayın yapacağını anladığımız girişimi ilk günlerde GittiGidiyor modelini uygulayacak diye tahmin ediliyorduk. Bugün ulaştığımız kaynaklarımızdan öğrendiğimize göre C2C yerine B2C'yi yani firmalardan kişilere satışı hedefleyen girişim daha çok limango'nun kardeş sitesi Arabulvar.com  yapısında karşımıza çıkacak. Yine de kişisel fikrimi soracak olursanız Numara 11 halen B2C modeliyle de GittiGidiyor için sektörde bir rakip olacak.

Aldığımız duyumlara göre 80 kişilik bir ekibe ulaşan Doğuş Planet, Numara 11'i 2013 yılının başlarında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Hatırlarsanız Haziran 2012'de konuyla ilgili yazdığımız haberde şu cümleye yer vermiştim:

SK Group bünyesinde yer alan Güney Kore’nin önde gelen e-ticaret daha doğrusu pazaryeri servislerinden 11st.co.kr‘nin yerel pazarda eBay Kore’nin sahip olduğu auction.co.kr ve gmarket.co.kr ile yaşadığı rekabet göz önüne alınacak olursa, kısa süre içinde Türkiye internet pazarında da taraflar ringe çıkmış olacaklar gibi gözüküyor. Ek bilgi olarak 11st.co.kr’nin Aralık 2011 rakamlarına göre 23 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunduğunu da paylaşmış olalım.

Yazının yukarıda paylaştığım bölümünde bahsettiğim 11st.co.kr aslında Türkiye'de yayına girecek olan "Numara 11" yani numaraonbir.com'a ismini veren girişim. Güney Kore'de eBay'le ciddi bir rekabeti olan sitenin Türkiye'de de önemli bütçelerle lansman yapacağı aldığımız diğer duyumlar arasında.

Şirkete yakın kaynaklarımızdan elde ettiğimiz bilgilerin arasında yazının başında gördüğünüz logo da bulunuyor. Şu an için şirket yetkilileri herhangi bir yorum yapmasa da, önümüzdeki günlerde detaylı bilgi alacağımızı tahmin ediyorum.

Elbette yeni bilgiler geldiğinde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (13)
 1. Kürşad Kürşad

  Bir de site açılsa güzel olacaktı.

 2. Her cümle içinde "duyduğumuz, yakın olduğumuz kaynaklara göre" diye ayar verilmesi yazının akışını bozmamış mı?

 3. Henüz tedarikçi firma arayışındalar. yılbaşından sonra açacaklar. Dükkan açacak firmalarla görüşüyorlar.

  1. Mizah Türk Mizah Türk

   Az cebimde param olsun, kıllık olsun diye böyle domainler toplicamda, maalesef olmuyo :((

 4. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  B2C'nin Türkiye'deki en büyük oyuncusu Yenicarsim.com'un atlanmis olmasi garip ve hayal kirikligi olmus.

  1. en büyük? en büyük sömüren karşılığında dünyanın komisyonunu ..dünyanın aylık ücretini alan demek istediniz sanırım

   1. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

    Tum B2C'lerin komisyon oranlari %5-%10 dolaylarinda ve magaza kiralari da birbirine cok yakin. Hatta bahsettiginizin aksine Yenicarsim.com en pahali olan da degil. Tumunun kendince sundugu cesitli imkanlar (Gazete, TV, Yuksek Trafik, vb.) soz konusu.

    Sadece Yenicarsim ozelinde degil, herhangi bir B2C platformunun magaza musterisini somurecegine ya da astronomik kira gelirleri talep edecegine inanmiyorum.

    Ayrica B2C'nin büyük oyuncularindan SanalPazar'i da atlamamak lazim. Tabii ki AraBulvar da basarili.

 5. parası olan e-ticarete dalar oldu

  1. Çağrı Çağrı

   Eeee ne bekliyordun parası olmayan kişiler mi E-ticaret yapacak ?

   Biraz mantıklı düşünürsek E-ticaretin temelinde zaten biraz Maddi birikim olması gerekmiyormu . ? Maddi birikim olmasa önüne gelen herkes E-ticaret sitesi açardı ;)

 6. Web sitesi ismi farklı olacak, bu piyasayı ısıtmak için kullanılıyor şu an.

 7. Merakla beklediğimiz projenin ismini sonunda verebildiler.

 8. Gerçekten iddialı bir proje olarak piyasaya hazırlanıyorlar. Sistem modülleri çok iyi . Sadece büyümesi gerekecek buda zaman ile gerçekleşecektir.