Wordpress restoranlara özel bir çıkışla küçük işletmeleri hedefliyor
Yenilikler

Wordpress restoranlara özel bir çıkışla küçük işletmeleri hedefliyor

Ücretsiz blog altyapısı Wordpress yeniliklere devam ediyor. Sadeleşen ve yüzünü mobile dönmeye başlayan Wordpress bu kez restoranlara ulaşmayı hedefliyor.

Wordpress, kişisel günlüklerle başlayıp büyük sitelerin altyapısını sağlayacak kadar başarılı bir ürün oldu. Şimdi ise wordpress.com/restaurants adresinde görebileceğiniz gibi restoranlara özel hazırlanan basit bir tema ile bu yolculukta yeni bir boyut açıyor.

Confit adlı ücretsiz ve basit bir temayı yayına hazırlamak normal bir Wordpres blogunu hazırlamaktan farksız. Temayı ne kadar özelleştirirseniz o kadar başarılı bir sonuç ortaya çıkıyor. Dilerseniz Opentable gibi siteler üzerinden rezervasyon aracınızı siteye ekleyebilir ama kendi oluşturacağınız bir form üzerinden de sipariş almak mümkün.

Mobil uyumlu bu temaya Wordpress.com'un sunduğu diğer özellikler (alan adı, ek depolama alanı vs...) de eklenebiliyor. Küçük işletmelerin bu temayı farklı mağazalar için kullanması da elbette mümkün.

WordPress CEO'su Toni Schneider;

Wordpress internetteki tüm sitelerin yüzde 17.4'ünün altyapısını sağlıyor. Joomla yüzde 3, Drupal ise yüzde 2 pay sahibi. Blogger ise muhtemelen yüzde 1-1,5 arasında.

diyor ve halen farklı sitelerin altyapısını oluşturabileceklerine işaret ediyor.

Açıkçası Wordpress'in bu adımlarını başarılı buluyorum. Neden derseniz Facebook, Twitter ve Google Plus artık insanları blog açmaktan alıkoyacak bir deneyim sunuyor ve diğer internet hizmetleri de Wordpress'in pazar payını pekala etkiliyor. Wordpress'in bu tür çıkışlarla bireysel kullanıcıların dışına açılması gerekiyor.

Hemen bir deneme yapmak için wordpress.com/restaurants adresini ziyaret edebilir. Confit temasının özelliklerini şu sayfada inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Oğulcan Çatal Oğulcan Çatal

  Wordpress'in sınırı yok.

 2. Çok iyi düşünülmüş eminim çoğu yerde kullanılacaktır.

  peki bu temayı indirip kendi sitemizde kullanma şansımız yok mu ?

 3. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Evet, WordPress müthiş bir web uygulaması. Ancak restoranlara yönelik uygulama işine girene kadar WordPress'in yapması gereken daha çoooook iş var. Örneğin halen daha bir Joomla veya Drupal misali dinamik sidebar olayını (eklenti olmadan) çözmüş değil. E-ticaret temaları halen istenilen düzeyde değil. Buna ek olarak birçok şey sayabilirim.

  Bu yorumumu okuyanlar diyecekler "git o zaman Drupal kullan, OS Commerce kullan". Öyle değil işte; insan bir kere WordPress'e alıştı mı, başka birşey kullanmak istemiyor.

  I love WP. :)

  1. Karikatür Karikatür

   Haksız olduğun yanların dışında haklı yanlarında var. Örneğin admin panelinin bu kadar kolay kullandıran başka bir uygulama yok. Misal Joomla kuruyorum, teması çok iyi ama paneli o kadar zor ki, insan yazı dahi eklemek için arama motorlarından araştırıyor joomlada yazı nasıl eklerim diye. o derece vahim. Bu sebeple bende wordpressten vazgeçemiyorum.

   Diğer bir noktada, şu premium temacıların dışında ücretsiz temacılarıda az teşvik etse, örneğin getir premium temanın lisans hakkını, ben vereyim sana paranı, ama millet kullansın ücretsiz, etsin sana hayır duasını, gibi birşeyler yapsa çok iyi olur.

   Çünkü tema olayı paraya dönünce ücretsizler çöp temalar gibi yapılıp dağıtılıyor.

   1. Joomla'da admin panele girince Yeni İçerik Ekle butonuna basınca yazı ekleyebiliyorsunuz. Aslında tek tıklamalık bir durum ancak sizin gözünüzden kaçmış anlaşılan.

   2. Mizah Türk Mizah Türk

    O zaman bunu benden sonra ekledilerde diyebiliriz o zaman.

 4. Temayı inceledim gerçekten çok güzel olmuş. Hatta bazı WordPress Premium temalardan ciddi anlamda önde bir tema gibi görünüyor. İndirip kuracağım bakalım nasıl olacak.

 5. bir sipariş formu hazırladı diye abartmaya ne gerek var yahu.

 6. Çok iyi fikir. Wordpress in open source olması bu gelişmenin yanında ayrı bir güzellik katıyor

 7. Joomla ve Drupal'da yıllardır olan özellikleri WP te görmek sevindirici. Joomla 3 serisi ile birlikte varsayılan olarak mobil tarayıcılar ile zaten uyumlu geliyor.

  WP kolay gelebilir ancak sonuçta blog hedefli bir çözüm. Daha geniş alanda ihtiyaçlar için Drupal veya Joomla kullanlmalı.