Wordpress sadeleşiyor, yüzünü mobile dönüyor
Mobil

Wordpress sadeleşiyor, yüzünü mobile dönüyor

Wordpress'in kurucusu Matt Mullenweg PaidContent 2012 konferansında yaptığı konuşmasında Wordpress'in yeni dönüşümü hakkında kısa bilgiler verdi ve blog dünyasının ölmediğini, daha da güçleneceğini söyledi.

Daha önce bahsettiğimiz Wodpress'in sosyal dönüşümü hakkında açıklamalar yapan Mullenweg, Wordpress'in 4. dönüşüm sürecinde olduğunu ve mobile uygun basit bir sürümün hazırlığının yapıldığını söyledi. Mullenweg, radikal sadeleştirmelerin geleceğini ifade etti.

Wordpress'i bir DSLR fotoğraf makinesinin arkaplanı olarak gören Mullenweng'e göre mobile dönük bu arayüz Wordpress'i daha kolay kullanılabilir ve etkili hale getirecek.

Mullenweg, tam olarak nelerin değişeceğini paylaşmadı ama blog dünyasının öldüğü yönündeki iddiaları kabul etmediğini dile getirdi. Sosyal ağların yükselişinin blogları arka planda bırakmadığını söyleyen deneyimli isim;

"Blogculuğun ölmesi demek yaratıcılığın veya kişisel görüş paylaşımının ölmesi demektir."

şeklinde bir benzetme de yaptı. Sosyal ağlardaki paylaşımların da bir nevi bloglamak olduğunu söyleyen Mullenweg, Wordpress'in P2 temasını şirket içi Twitter olarak kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Mullenweg'in konuşmasına Twitter'da ekleme yapan Oliver Reichenstein ise "patlaması muhtemel bir teknoloji balonu" sonrasında blogların değerinin hiç olmadığı kadar yükseleceğini söyledi.

Webrazzi'nin de üzerinde durduğu blog altyapısı olan Wordpress, Mulleweg'in açıklamasına göre şu an dünyadaki her 8 siteden birine hizmet veriyor. Küçük bloglardan NY Times'a kadar farklı ölçekte sitelerin altyapısını oluşturan açık kaynaklı blog yazılımı, Automattic’in ücretli servisleriyle bu yıl 45 milyon dolar kazanmıştı.

Açıkçası Facebook'un kabuğunu kırarak Twitter'da konuşmaya başlayan kitlelere, bu platformun bozulmaya ve yönlendirmeye gayet açık olması sebebiyle blogların gücünü çok fazla etkilemeyecek. Kişisel görüş paylaşımı değerli olsa da, bu eylemi tetikleyecek içerik halen haber kaynaklarında ve bloglardan çıkıyor. Wordpress de bu anlamda en güçlü platform olarak bu gücü doğru şekilde kullanıyor. Blog dünyasının talepleri doğrultusunda da bu güce sahip olmaya devam edecek.

Yorumlar (7)
 1. Yakında gelecek olan 3.4 sürümündeki iyileştirmelerde Matt 'i doğruluyor. Özellikle yönetim panelinin mobil tarayıcılarla uyumlu olması oldukça faydalı olacaktır.

 2. Ferdi Yüzmeç Ferdi Yüzmeç

  Değişimi en iyi yapan open source uygulama olduğu kesin artık WordPress blog olmaktan çıktı çok iyi bir framework olarak düşünüyorum.Arayüz ve entegresi bu kadar esnekle herşey yapılması her 8 siteden birinin kullanmasının sebebidir.

 3. Kesinlikle katılıyorum brn flash oyun sitesi bile yaptım.. Dahada gelişeceğini dudunuyorum :)

 4. Hasan Yilmaz Hasan Yilmaz

  Wordpress hem sade, hem çok kullanışlı.İnsanların düşüncelerini gayet rahat sunduğu ve bilgisayar bilgisi çok az olanların bile çok rahat öğrenebileceği bir yönetim paneline sahip.Bu nedenle Wordpress vazgeçilmez.Blogculuk hiç bir zaman ölmez, Matt 'in söylediği gibi blogculuğun ölmesi demek fikirlerin ölmesi demek.Kaldı ki Facebook 'un içeriği neredeyse tamamen dış kaynaklara bağımlı.Paylaşımlarla büyüyor Facebook.Yüzünü mobile dönmesi de gayet iyi olacak diye tahmin ediyorum.Bakalım daha neler göreceğiz.

 5. Umut Bakır Umut Bakır

  Wordpress alanında elinden geleni yapıyor başarılarının devamını diliyorum.

 6. Mustafa Mustafa

  wordpress çok güzel bir bloglama sistemi. mobil destekli olması onu büyük ölçüde rakiplerinin önüne atacaktır

 7. Wordpress gün geçtikçe daha da güçlenmeye devam ediyor.