Google+’ın yöneticisinden Facebook’a sert eleştiriler
Pazarlama

Google+’ın yöneticisinden Facebook’a sert eleştiriler

1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile Facebook modern zamanların en büyük reklam platformlarından biri haline geldi. Fakat bir pazarlama kanalı olarak ne kadar etkili? Google+’ın yöneticisi Bradley Horowitz’e göre pek fazla değil…

Horowitz katıldığı Business Insider konferansında Facebook ile ilgili eleştirilerini oldukça net bir şekilde ortaya koydu. Facebook’un geçmişin sosyal ağ sitesi olduğunu söyleyen Horowitz, sunduğu reklam seçeneklerinin ise işe yaramadığını iddia etti.

Facebook’un gerçek dünya ile “uyumlu olmadığını” söyleyen Horowitz, Twitter’ı da boş geçmedi ve sosyal ağlarda 140 karakterlik kısacık metinler yerine gerçek iletişim sunmanın gerekli olduğunu söyle. Horowitz’e göre  tabi ki bunu sağlayan tek sosyal ağ ise Google+.

“Google+’ı tasarlarken gerçek dünyayı ve insanların gerçek alışkanlıklarını göz önünde bulundurduk” diyen Horowitz, Facebook reklamlarının bir sandviç büfesine benzediğini ve bu reklamların da gerçek anlamda işe yaramaktan uzak olduğunu söyledi. Reklamları kullanıcıların diğerleri ile iletişimlerinin arasına sokuşturmanın tek faydasının onları sinirlendirmek olduğunu söyleyen Horowitz, “gerçek dünyada işler böyle yürümüyor” dedi.

Horowitz aç olmayan insanlara sandviç büfesi göstermenin etkili bir yöntem olmadığına değinerek Google+’ta kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanarak, onlara bir şeyi tam ona ihtiyaç duydukları anda göstermeyi hedeflediklerini anlattı.

Google son zamanlarda gerçekten de Google+’ı biraz daha öne çıkartmak önemli adımlar atmaya başladı. Google Play ve YouTube entegrasyonları bunun en yeni örnekleri. Horowitz’in bu sert çıkışı da Google+’ı reklamverenlerin gözünde ciddi bir Facebook alternatifi olarak konumlamayı hedefliyor gibi görünüyor.

Bu sırada Horowitz, etkinlikte Google+’ın en önemli sorununa da değindi; gelir üretmek. “Şu anda Google+’ın gelir üretmesi konusunda zorluklar yaşıyoruz” diyen Horowitz fakat bu durum için “gerçek planları” olduğunu söyledi.

Son rakamlara göre Google+ 400 milyon üyeye ulaştı ve aylık aktif kullanıcı sayısı 100 milyon seviyesinde. Google’ın tüm çabalarına rağmen halen Facebook’un epey gerisinde görünüyor.

Peki size göre Google+ gerçekten de Facebook’tan daha etkili bir pazarlama kanalı olabilir mi?

Yorumlar (16)
 1. Muhammed Muhammed

  Kesinlikle çok yerinde bir tespit. Facebook haber akışında tek bir reklam bire görülmezken şuan yüzde 50 reklamdan oluşuyor. Ne kadar verimli olabilir ki ?

 2. Facebook, Twitter bunlar hep mundar arkadaşlar :D

 3. Gökhan Gökhan

  Bu bence google nin facebook ve twitter üzerinden bir gündem ile google+ reklamını yapmak çabası ...

 4. Kedi ulaşamayacağı ciğere mundar dermiş sözü sanırım durumu özetleyen en güzel söz olur :)

 5. Arkadaş, google plus mıdır nedir, orada hiç kimse yok. Napacağım ben orada. Bütün akraba, emmi, eş, dost herkes feyste.

 6. Ne bir reklamcıyım, ne de iletişim okuyan bir üniversite öğrencisiyim. Ama bir son kullanıcı olarak şunu söyleyebilirim ki Facebook'un reklam politikası gerçekten işe yaramaz.

  Şu ana kadar hiçbir zaman Facebook üzerinde yayımlanan bir reklama tıklamadım. Neden? Çünkü o kadar kötü konumlandırılıyor ve ilişkilendiriliyorlar ki otomatik olarak işaretcim o reklamların üzerine gelmeyi reddediyor.

  Google+ ise birçok yönden Facebook'un açıklarını kapatan bir sosyal ağ olmasına rağmen hâlâ alt kullanıcı tabanına inebilmiş değil ve aslında inemeyecek de. Biz toplum olarak Facebook'u amcası - dayısı - halası ile beraber kullanan, bilmemnegillerin kızının fotoğrafına bakma işlevini yerine getiren bir ağ olarak kullanıyoruz. Oysa Google+ bu portreye göre çok daha elitist bir deneyim sunuyor.

  Velhasıl, Google+ elit kitleyi Facebook'tan çekmeye bakmalı. Twitter'ın bu kadar popüler olması elit kitleyi kendisine çekebilmesiydi.

 7. Facebook hakkında söyledikleri doğru,twitter konusunda ise kendisine katılmıyorum.Twitter sayesinde hzılı bir şekilde dünyadan haberdar olabiliyorsunuz.Google+ ilerleyen zamanlarda gayaet iyi bir konumda olacaktır.Bunun için çok uğraşılıyor ve güzel işler ortaya çıkıyor.Biraz daha insanın kullanması lazım sadece.Ayrıca önde gelen siteler google+ pages'te yerlerini almaya başladılarsa bir şeylerdeğişecektir

 8. Çok küçük uygulama ekleyerek her iki platform da birbirine üstünlük sağlayabileceğini düşünüyorum.

 9. Gereksiz açıklamalar diye düşünüyorum.

  Her iki networkün üye sayıları belli. Hangisi insanlar daha iyi geliyorsa onu kullanıyorlar. Zorla facebook kullanan yok.

  Reklam olarak bütçe ile ilişkili olarak işe yaradığı bir çok çalışmada ortada. Sadece reklam değil sayfa ve grupların getirisini de unutmamak lazım.

  Twitter hakkında söyledikleri ile saçmalık!

 10. adamlar resmen kafa bulyor yahu.

 11. Böyle büyük mevkilere ulaşmış bir insandan beklenmeyen anlamsız ve gereksiz tespitler.

  Facebook pazarı kaptırmamak adına her gün yeniliklerine bir tane daha eklerken, google+ yöneticisi basit tespitlerden bahsediyor.

  NOT: Tweet atmak kompozisyon yazmak değildir zaten...

 12. Mustafa Yanar Mustafa Yanar

  Facebook artık eski moda kafayla yeni işler yapmaya çalışan bir firma. Twitter onunla tamamen alakasız bir sistem.

  Google+ harika olmuş. Ancak google+ ınfacebook kadar büyümesi zaman alacak. Çok uzun zaman alacak. Facebook ta geriye düşeceğinin farkında ki o yüzden sürekli mobil uygulamalar satın almaya başladı. Mobil platforma doğru gidiyor. Bakınız instagram ı satın almıştı.

  Twitter ise mobil ortama en iyi uyum sağlamış sosyal ağ. Bu yönden örnek alınabilir.

 13. Gmail,Google aramaları olmasa google+ üzerinden yapılan data mining tamamen gereksiz.

 14. Kadir Kaya Kadir Kaya

  Bana göre hepsinin kullanıcısı farklılık arzediyor. Bu yüzden bu platformlarda rekabet bana göre biraz anlamsız. Çünkü insanlar ihtiyaçlar dahilinde bu tür sosyal mecralara takılıyorlar. Facebook' a takılan birisi twitter' da kullanabiliyor, google+' da foursquare' de kullanabiliyor. Önemli olan hangi tür ihtiyaca hitap ettiği ve kullanılabilirlik düzeyi. Reklam yönetiminine gelince reklamcılık çok farklı bir kavram eminim ki facebook' ta bu konuda işinin uzmanı insanlar çalışıyorlar ve bir dizi araştırma sonucunda bu reklam konumları ortaya çıktı. Siz tıklamıyorsunuz diye kimse tıklamıyor genellemesini yapmak biraz abartı olur. Durum böyleyse Horowitz' in bahsettiği durum nedir diye sorarsanız o da reklam gelirleri pastasından ben ne kadar alabilirimin rekabeti oluyor. Yani Facebook, Twitter, Google+ vb. sosyal mecra kullanıcılarını pek bağlamayan bir rekabet. Son olarak tabiki kullanıcı sayısı bu rekabeti körüklüyor. İşte yukardakı böyle bir şey.

 15. Süleyman Adıyaman Süleyman Adıyaman

  gerçekten başarılı bir çalışma google plus. diğer siteler arsında gercek anlamda büyük fark var.. kapiteslim.com ailesi olarak tamamiyle destekliyoruz.