Girişim Ofisleri'nde bu hafta Sahibinden.com'u ziyaret ettik
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri'nde bu hafta Sahibinden.com'u ziyaret ettik

Girişim Ofisleri'nde bu hafta merakla beklediğinizi tahmin ettiğimiz Sahibinden.com'un yeni ofisini ziyaret ettik. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle fotoğraflarını paylaştığımız Sahibinden.com'un yeni evi Sahiplex'te Ümit'i şirketin CEO'su Burak Ertaş konuk ediyor.

Ekibimiz 5000 metrakarelik özenle tasarlanmış Sahiplex'i karış karış gezerken, çalışma alanları, oyun alanları, toplantı salonları gibi alanlarda oldukça fazla zaman geçiriyor.

Koşu parkurunda kısa bir segway turu da yapan Ümit, spor salonunu da teftiş etmeyi ihmal etmiyor. Sözü daha fazla uzatmadan sizi Sahiplex ile başbaşa bırakıyoruz. Keyifle izleyeceğinizi tahmin ediyorum.

Yorumlar (57)
 1. Cibinlik Cibinlik

  Yehuu, bizim ofis :)

 2. Happykit Happykit

  Sahibinden.com'da çalışıyorum; gerçekten her ayrıntı biz çalışanlar için düşünülmüş; çok pozitif bir ortam oluştu..Burada çalışmayı düşünen kişiler tereddütsüz başvurmalılar..

  1. Tekhan Tekhan

   Sa kardes sahıbınden.com a yazılım web bolumunde calısabılmek ıcın neler ıstıyorlar acaba ??

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Para var huzur var arkadaş :p

  1. Banu Erünsal Banu Erünsal

   daha ne olsun

 4. Personeline yatırım yapan her zaman kazanır.

  buna en güzel örneklerden birisi olmuşlar. çalışılası bir ofis ve şanslı arkadaşlar.

  tebrikler sahibinden.com

 5. Mevlüt Mevlüt

  Türk girişimci firmanın ofisinin bu denli olması gerçekten hoş bir durum. Hep yabancılara karşı övgü dolu sözler söylerdik fakat Sahibinden.com çalışma ortamı gerçekten bir çok yabancı yatırımcıdan daha iyi durumda.

 6. Mahmut Koyunoğlu Mahmut Koyunoğlu

  "hay allah ya, aslında hep de doludur burası. hiç boş göremezsiniz normalde."

  muhabbetlerinin yapılmadığı bi ofis olmuş. ilk defa hakkaten dolu gördük eğlence alanlarını.

 7. Seda Akbaba Seda Akbaba

  Şaka gibiler yaaa bende orada çalışmak istiyorum :(

 8. Çalışanların hep üretken olacağı bir çalışma ortamı. Başvuruların çok olması şaşırtıcı değil.

 9. Çalışanına değer veren, "motivasyon"un ne demek olduğunu çok iyi bilen bir ortam oluşturmayı gerçekten de başarmış Sahibinden.com. Tebrikler.

 10. Gökhan Gökhan

  Bir sonraki aşama sanırım burada çalışmak için çalışanların ücret ödemesi olacak :)

 11. Evrim Bakir Evrim Bakir

  Türkiye'de bunları görebilmek onurlandırıcı. Tebrikler sahibinden.com

 12. İsmi biraz Googleplex'ten çalıntı olmuş sanki

 13. Elmascreative Elmascreative

  süper biyer alış veriş merkezi gibi :)

 14. Saim Diller Saim Diller

  Sandalye markası ne dedi anlamadım?

  1. Herman Miller. Dünya 'nın en rahat ofis sandelyesidir. Tabii bu ünvan en pahalı Aaron modeli için geçerli :)

  2. herman miller

 15. Codernemesis Codernemesis

  videolar bir tek bende mi yavaş yükleniyor. @HappyKit zaten hepimizin tereddütleri vardı içimizi rahatlatttın : )

 16. gurur duydum

 17. Manavgat Manavgat

  Tebrikler sahibinden.com süper ofis olmuş gerçekten

 18. Nihat Can Nihat Can

  Muhteşem bir ofis, gerçekten tebrikler. Burak Ertaş'ta son derece sıcak kanlı ve dinamikmiş, sahibinden.com emin ellerde gözüküyor :-)

 19. Google kalitesi yakalanmış. Tebrik ediyorum

 20. Tolga Ergin Tolga Ergin

  Sandalyeleri satışa çıkarsanız :)

  http://store.hermanmiller.com/Products/SAYL-Chair

  1. açıp bakmaya üşenenler için tanesi 340 $.

   bence bir çalışan için çalışma esnasında en önemli şeyler masa, sandalye ve hava kalitesi.

 21. Hep yabancı şirketler için imrenirdik, türkiye de olması çok güzel umarı diğer şirketlerde örnek alıp yatırımlarını çalışanlarına yapar. Tebrikler.

 22. Benim biran önce projelerime yatırımcı bulmam lazım :D çok özendim belki Burak bey yorumları belki okur kendisine şunu dicekdim o rahat toplantı odası olan yeşilliklerin içinde ağaçların oldugu toplantı odasına güzel büyük bir duvara gömme akvaryum olsa ufak da bir su sesi olsa daha güzel olur dicekdim :)

 23. Harika bir ofis olmuş, tebrikler. Çalışana verilen değer hissediliyor..

 24. Beğenmediğim tarzda ki ofislerden bir tanesi daha, beğenmıyorum çünkü bunu video da bile görebiliyorum, çalışan, şirket ceo sunun yanında yayılıp, bacak bacak üstüne atıp pes oynuyor mesela. Çekim maksadı ile desem belli ki hiç öyle değil. Ceo gerçekten pozitif bir insan her halinden belli, çalışanlar bu yönden şanslı. Evet çalışan için güzel ancak ceo senin arkadaşın değil, işte bu olguyu kaybediyor bu tür şirketler. Özetle kıdem sıkıntısı yaşanıyor.

  Bir süre önce bu şekilde bir şirketi dolaşma fırsatım oldu, çalışanların %50 si bir çok yetkiliyi tanımıyor.

  Yurt dışında bu uygun bir ritüel olabilir ancak ülkemizin kültürel olarak çok fazla farklılıkları var. Aynı zaman da şirket çalışanlarının gelip burada viral reklam gibi bizim ofis süper, herkes çalışmalı tarzında ki yazıları da enteresan.

  1. Polis34M Polis34M

   Orası askeri lise değil, ondandır belki? Tey allam.

  2. Microsoft CEO'sunu dinlediniz simdi reklamlar

   1. Bu tur yorum yapmak icin ceo olmana gerek yok, bence bilgi sahibi olmadan gikir sahibi olmamak gerekiyor. Belki karsinizda ki insan yuzlerce seminere katilmis, bir cok sirketi dolasarak analizler yapabilen, sadece bir video 2 fotografa gore yorum yapmayan birisidir!

  3. ... dedi haşin bir sesle, çakma Steve Ballmer.

   1. Dedigimde bu zaten elestiriyi bile kaldiramayan kturel bir alt yapimiz varken, buna uygun yapilmali. Bunun disinda sozlerinize dikkat edin mahallede ki arkadasiniz degilim ben. Sokak agizi ile cakma filan bu mu seviyen?

  4. Devlet dairesiyle karıştırdınız galiba Metin bey. Google ofisi hakkında ne düşünüyorsunuz lütfen yazın. Malum Larry Page varken uyku kabininde yatan ve istifini bozmayan çalışanlar var :)

   1. Tabi degerlendireyim. Google isini bilen bir firma Turkiye ofisini ziyaret etseyfiniz veya webrazzide ki videoyu izlemis olsaydiniz, ofisin nasil kulturel alt yspiya uygun yapildigini gorebilirsiniz. Masaj salonu var evet ama randevulu vs. Satafat yok, kafeteryalar ortak kullanim alanlari mevcut ancak dublinde veya usa da ki gibi degil (:

  5. Kıdem sıkıntısı nedir yahu. 21. yüzyıla ait ve beyin gücü/yaratıcılık gerektiren bir işte CEO ile çalışan arasında bile hiyerarşi olamaz. Sahibinden.com bile bana göre bu anlamda eksik ve tereddütlü duruyor. Yaptığı şey doğru da olsa açıklama yapmak zorunda hissediyor. Oysa temel felsefe çalışanı yine işçi olarak görüp gönlünü hoş tutmaya, gözünü boyamaya çalışmak değildir burada.

   Sağlam kafa sağlam vücutta, yaratıcı beyin de özgür ortamda bulunur sadece. O katıldığınız seminerlerden birinde motivasyonun birinci koşulunun özerklik olduğunu söylemişlerdir umarım.

   Sahibinden.com bir banka şubesi veya bir un fabrikası olsaydı amirin önünde bacak bacak üstüne atmamanın pratik bir anlamı olurdu. Ama sahibinden.com bir internet girişimi olduğuna göre, dahası internet teknolojileri alanında Türkiye sınırları ötesinde geçmeyi hedeflediği ve çalışan kalitesini yükseltmek istediği varsayımıyla düşünürsek hiyerarşi ölüm fermanı demektir.

   Şu an gidip Bodrum'da denize karşı otururken Amsterdam'daki bir tasarımcıyla ortaklaşa sahibinden.com klonu yazabilme şansım varken sahibindende işe girmek için deli olmam gerekir. Ya da sahibinden'in bana aynı özgürlüğe ve imkanlara ek olarak Bodrum'da bulamayacağım başka başka fırsatları da sunması gerekir. İşin sahibi olarak hissetmeliyim ki söylediği gibi işi benimseyip dört elle sarılabileyim. Bunun için de en başta özerk olmam gerekir. Yoksa playstation varmış, mobilyası güzelmiş bana ne? Mahalledeki internet kafede de var playstation. Onun tek fonksiyonu benim kafamın rahat olması ve özgür hissetmem. Bacak bacak üstüne atamayacaksam, hatta CEO ile karşılıklı oynayamayacaksam anlamı sıfır.

   Belki de böylesi daha iyi. Sınırlı insan kaynağımızı kurumsal şirketlerden uzaklaştırıp girişimciliğe yönlendiriyor bu türden anlayışlar. Çok da iyi oluyor.

  6. Hakan Usta Hakan Usta

   Önüne gelenin şu lafı kullanması insanı çileden çıkarıyor "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunması".

   Belkide güzel noktalara değiniyorsun ama üslubun yanlış kendini yanlış ifade ediyorsun ya da gerçekten yanlış birisin.

   Videolardan şirket ofislerini izleyip kendin gezmişsin gibi izlenim vermende komik ayrıca. Muhtemelen hayatında üç beş ufak çaplı şirket görmüşsündür.

   Gittiğin seminerlerin içeriğinide merak etmemek elde değil.

   Şuna da belirteyim, eğer herkes işini layiğiyle yapabiliyorsa kıdem veya sınıf statü ayrımcılığının hiç bir anlamı yok.

   1. O arkadaşa cevap vermeye bile gerek yok. Yorumunuza sonuna kadar katılıyorum. O cümle beni de çileden çıkartıyor. Özellikle de söyleyen için geçerliyse.

  7. Ne yazık ki doğru, çalışanların çoğunun motivasyon kaynağı korku. Patron kızar korkusu, atılma korkusu vs. Bu tip yerlerde müdürün otoriter bir tavır sergilemesi işlerin yürümesi için gereklilik olabilir. Videonun önemli kısmlarından biri de bence, "bu kültüre uyum sağlayabilecek insanlar arıyroruz" dediği kısım. "Bilgi, tecrübe sonradan kazanılır; ama bu kültüre uyum sonradan kazanılamaz. O yüzden de işe alımda en çok buna dikkat ediyoruz." Diyor. Ceonun bu lafı öylesine söylediğini düşünmüyorum. Bence gerçekten de buna dikkat ediyorlar. Çünkü, hiyerarşi altında ezilmiş bir çalışanı, yani çalışanların %90'ını, buraya koyun. İşten kaytaracaktır. Onların başına otoriter bi' müdür lazım.

 25. Yemeksepeti ofisinden sonra Türkiye'de olabilecek en iyi ofis diyordum ama daha iyisi de olabiliyormuş. Herşey çalşanlar için düşünülmüş, mükemmel bir ofis pardon Sahiplex :)

 26. Muhteşem bir ofis. yalnız sahibinden.com ziyaret edilirde Fatih Hayrioğlu ile 2 kelam edilmez mi ? :)

  1. burdakiler girişimci adamlar onu tanımazlar :)

 27. Yasin Canli Yasin Canli

  Biri ağzımı kapatmaya yardım etsin!

 28. Ceo ile karşılaşmadığım sürece sahiplex den dışarı adım atmazdım :D

 29. abi oradakiler ne okudu da orada çalışıyor ben de gideyim onu okuyayım, hangi üniversite mezunları orada gideyim öss ye tekrar çalışıp kazanayım,

 30. Mustafa Mustafa

  Ben gayet modern ve nezih buldum. Ayrıca bir türk girişimciden böylesine muazzam mekanlar görmek beni mutlu ediyor. Personeline değer veren bir iş yeri.

 31. Barış Barış

  bana herşey çok yapmacık geldi, izlediklerim bana hiçbirşeyin göründüğü kadar samimi olmadığını hissettirdi ayrıca isim de taklit olmuş googleplex=sahiplex

 32. Şu zamana kadar hiç bir videoda çalışanların dini yaşamlarını gözeten bir ofis ortamına şahit olamadık. Sadece müslümanlar için bahsetmiyorum diğer din mensuplarını gözeten bir firma ile karşılaşmadık. Belki sahibinden'de olur diyordum ama burada da yoksa başka bir yerde yoktur herhalde.

 33. Yemeksepeti, Gittigidiyor, Sahibinden, son zamanlarda cok sahane ofisler aciliyor.

  Devami gelsin.

 34. İzzet Ferhat Gönenli İzzet Ferhat Gönenli

  gerçekten müthiş sahibinden.com Türkiye için gurur kaynağı durumunda başka böyle ofisi olan bir firma varmı acaba

 35. Volkan Yeşildağ Volkan Yeşildağ

  Bi gün bende açacam öyle bir ofis :)

 36. Şirketin sahibi geldiği anda PS3 ü bacak bacak üstüne atıp, oynayan kim geldi diye bakmayan çalışanlar. :)) sahibinden.com u tebrik ederim insana yatırım. Karşılıklı hoşgörü gerçekten takdir edilecek bir durum

  1. ben burda para almadan çalışırım gerçekten imrenerek izledim.Arkadaşların dedigi gibi personele yatırım yapan herzaman kazanır yok be birşey ben daha önceden hiç görmedim Allah daha çok versin.

 37. Sadık Sadık

  Ofis süper de webrazzi'nin sunucusu tam bir fail. Bi sus abicim her yerde aynı laf. Her cümleye gerçektenle başlıyo.

 38. 06:15 insan bi selam verir gözünü ayırmıyor ekrandan oyun oynayacağım diye ya :D