Beriltech kârlı projesi Gaxxi'yi kapatıyor. Peki neden?
Girişim

Beriltech kârlı projesi Gaxxi'yi kapatıyor. Peki neden?

2010 yılında Beriltech tarafından satın alınan içerik yönetim sistemi Gaxxi.com kapatılıyor. Beriltech kurucusu Devrim Demirel'in biraz önce kişisel blogunda paylaştığına göre Gaxxi 1 Şubat 2013'te kapatılacak. Kullanıcılar Wordpress'e yönlendirilecek.

Satın alındığında 10.000′den fazla kayıtlı kullanıcısı olan Gaxxi, plansız bir satın almayla Beriltech'in olmuş. Devrim Demirel, Gaxxi'yi kurucuları tarafından gelen teklif üzerine satın aldıklarında Blogcu.com'un Nokta'ya  satışından kaynaklanan rekabet sözleşmesinin süresinin de yeni dolduğunu söylüyor.

Karlı bir proje olarak doğru bir zamanda Beriltech'in ayağına gelen Gaxxi yapılan küçük yatırımı da beklenenden daha kısa bir sürede çıkarmış.

Peki bu kârlı proje neden kapatıldı?

Gaxxi'yi devretmek/satmak gibi bir ihtimali haksızlık olarak nitelendiren Demirel kapatma nedenlerini açıksözlü bir şekilde aynen şöyle sıralıyor;

 • Ben aktif bir blogcuyum (bkz: okuduğunuz blog) ve 2010′dan beri amacım Gaxxi’ye geçmek olmasına rağmen sadece WordPress kullanıyorum. Müşterilerim neden daha kötü bir servise para ödesin ki?
 • Her ay WordPress ve diğerlerine eklenen onlarca yeni özelliği sunamadığımız için müşterilerimiz  hem mutsuz oluyorlar, hem de rekabette açık kaynak kullanan diğer bloglardan geride kalıyorlar.
 • Gaxxi’den memnun olan bir çok müşterimiz var ama onlar da daha güncel, yeterli teknolojileri ve gelişen bir servisi hakediyorlar. Geçtikleri yeni platformları kesinlikle beğenecekler.
 • Gaxxi’yi kapatma kararımız ani değil, ancak dışa veri aktarımı özelliğini oluşturmak ve test etmek için bir süre çalışmamız gerekti. Duyuruyu yapmadan önce Morfikirler gibi bazı bloglarımızı bu şekilde yeni platformlara aktardık.
 • Artık müşterilerimizin seçme şansı var. Beriltech’in sunduğu WordPress servisine otomatik olarak geçebilecek veya diledikleri servise geçiş yapacaklar. Teknik ekibimiz son Gaxxi müşterisi de sorunsuz şekilde geçiş sağlayana kadar  -tasarım konuları dışında- ücretsiz destek verecek.
 • Geçen sene karar verip uyguladığımız şirket genelinde odaklanma kararı gereği, en iyi olduğumuz çekirdek alanların dışındaki işlerden çıkmaya devam ediyoruz. Beceriksiz olduğumuz her sahayı rakiplerimize bırakacağız.
 • Gaxxi tam bir “zombi” örneği. Yaşayan bir ölüyü yatırım yaparak diriltemiyorsunuz. Filmlerden öğrendiğim kadarıyla en doğrusu zombileri gördüğümüz yerde öldürmekmiş :)  (Zombileri öldürmenin bir çok yöntemi var, biz büyük ihtimalle Gaxxi’yi DNS marifetiyle öldüreceğiz.)

Son zamanlarda odaklanma üzerine mesai harcadığını gördüğümüz Devrim Demirel, bir süre önce de Tamindir.com'daki ortaklığını bitirmişti. Artık tamamen sirketce.com ve businessdb.com'a odaklanacağını kabul edebileceğimiz Devrim Demirel son olarak bu yarı-başarısızlık öyküsünden şu çıkardığı dersleri paylaşıyor;

 1. Stratejik konularda acele karar vermemek
 2. Geleceği olan işlere yatırım yapmak
 3. Müşteri odaklı düşünmek
 4. Daha çok empati yapabilmek
Yorumlar (13)
 1. Çok doğru bir karar olmuş. Koskoca microsoft bile spaceleri wordpress'e yönlendirmişti.

  Yani herkes uzman olduğu işi yapsın ki daha çok kazansın ve daha çok faydalı olsun. Son zamanlarda bana göre çoğu şirket bunu anladı ki servisleri ya devrediyor ya da kapatıyor. Çünkü artık internette doğru proje ya da faydalı kaynak sıkıntısı yaşanır hale geldi.

  Bu kararın aynısını umarım blogcu.com'da alır çünkü yüzbinlerce blog atıl kalıyor. Sırf Türkçe diye blog açıp o saçma sapan reklamlardan hem ziyaretçiler hem de kullanıcılar bıktı. Onun yerine blogspot örneği gibi ücretsiz ve reklamsız sunup, reklam servisi sunsa ve sadece kendini düşünmeyip blog sahibinede kar ortağı yapsa sanırım herkes mutlu olacak.

  Bu konuda ayrıca açıklamalarından dolayı tebrik ederim. Çok yerinde bir karar.

 2. Webrazzi ekibi olarak, "torpilli" girişimci ve girişimleri ön plaan çıkardığınızı (ve çıkarmaya devam edeceğinizi) bir kez daha gösterdiniz.

  1. Defalarca fikrini hayata geçirmiş, büyütmüş ve satmış olan örnek bir girişimci hakkında yazmaya devam edeceğiz. Bize göre bu torpil olmuyor ancak eğer böyle düşünüyorsunuz dediğiniz gibi olsun.

   1. Huseyin Huseyin

    Ah be @Ali ne demek dediğin gibi olsun :) iyiki webrazzi editörü değilim. Bence arkadaşa fazla alttan alan bir davranış var.

    Yahu insanlar kendi yapmadığı sürece ne kadar hırçınlaşıyor aşağılıyor bizim millet. Bu içerik işini bu terazisiz eleştirici arkadaşlara versek onlar ne dökecek ortaya ben onu düşünüyorum. Oo Devrim demirel köklenmiş girişimci o haber olamaz o zaman bugün bizim köyün fomunu açıp oraya takıllalım der gibi.

    Devrim Demirel, ülkemizin en eski ve en güçlü internet yatırımcılarından biri. Yahu devrim beyin haberini yapmayacaksın demek bir ekonomi gazetesinin Sabancı holdingin haberlerini yayınını yapmayacaksın demekle aynı şey. Sabancının 200 - 300 şirketi var tabi ki haberi haberi çok sık çıkacak. Devrim Demirel ve Erdem Yurdanur gibi kişilerin girişimleri hakkında önceden hiç haberimiz olmazdı şimdi oluyor sağolasın webrazzi

   2. Fatih Cengiz Fatih Cengiz

    Ya arkadaşlar şöyle anlamsız yorumları lütfen yayınlamayalım. Boşu boşuna zaman kaybı yaratıyorlar. Lütfen yazı kalitesinde gösterdiğiniz özeni yorumları eleyerek yapın.

    Torpil ne demek !!! Bunu haber yapmayacakta ne yapacak.

  2. Anlamıyorum hangi mantıkla yazıyorsun şu yorumu.

   Sanki senin bir çok girişimin oldu da webrazzi de yayınlanmadı. Webrazzi sadece tanıdık, torpilli girişimleri yayınlıyor :) bu neyin kafası arkadaşım :) Nedir yani?

   1. Nice girişimler biliyorum Webrazzi'ye başvurduğu halde haberi yapılmayan. Ancak, bazı girişimci veya girişimlerle ilgili her şey haber oluyor Webrazzi'de. Benim eleştirim buna. Katılırsınız veya katılmazsınız.

   2. Haberi yapılmayan mutlaka vardır. Ama bazı girişimcilerin her zaman yayınlanması nedeni, o girişimci ile iyi bir iletişim içinde olması ,hızlı, kolay bilgi alışverişi yapabilmesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

 3. Yorum Cu Yorum Cu

  başarısızlığı kabullenememek böyle bir şey. karlı olduğuna inanmıyorum, zarar ettik battık dese başarısızlık hanesine yazılacağından, biz kar ediyorduk ama kapatıyoruz diyerek başarı hanesine yazdırmak istemiş.

 4. Herkesin bir planı var demek ki saygı duymak gerek. Sonuçta ne yapmak istediklerini kendileri uzunca bir süre herkesten iyi düşünmüştür. Devam eden projelerle birlikte ben kendilerini başarılı buluyorum.

 5. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Gaxxi'yi ilk kuran arkadaşları kurdukları günden beri tanıyorum, Gaxxi'yi de çok seviyordum. Üzüldüm açıkcası ama ticari olarak Gaxxi eğer son hatırladığım durumda ise isabetli bir karar verilmiş diye düşünüyorum. Gerçi hala Wordpress'e karşı Typepad gibi bir servis ayakta duruyor ve çok tutuluyor ama Türkiye'de herşey bedavaya yakın gitmeye başlamışken paralı bir servisin hayatını sürdürmesi çok zor gözüküyor.

 6. Daldan dala atlamanın zararları, maalesef bizim toplumumuzda bu olay çok yaşanıyor. Alanında uzmanlaşmak ve o işi üretmek her zaman en iyisi ve en kârlısıdır.

 7. Karlı projesi mi? Günde 10 bin tekl hit almıyordur bile ne karı?

  Ek olarak süslenmiş kelimeleri bırakalım da yarışmaktan korktuk demeyi de bilmeliyiz ve blog işi öldü artık. Öldü derken atı alan üsküdarı geçti. :)