THY mobil biniş kartlarını Passbook'a taşıdı
Uygulamalar

THY mobil biniş kartlarını Passbook'a taşıdı

Uçuş kartları, biletler, mağaza kart ve kuponlarını tek bir uygulama altında toplayan Passbook'un, iOS 6 ile gelen en önemli özelliklerin arasında yer aldığından bahsetmiştik.

Türkiye'de ise Türk Hava Yolları (THY) Passbook'ta yer alan ilk havayolu şirketi oldu. Pozitron tarafından yapılan entegrasyon ve çalışma sonucu Mobil Biniş Kartı altyapısı geliştirilerek THY, Passbook içindeki yerini almış oldu.

Böylece THY yolcuları mobil biniş kartlarını 'Pass' olarak saklayabilecek ve mobil biniş kartı destekleyen havaalanlarında kağıda basılı biniş kartına gerek olmadan uçağa kadar gidebilecek. Parantez içinde İstanbul'daki her iki havaalanın da mobil biniş kartı uygulaması desteklediğini belirtelim.

 

Passbook uygulamasının kullanılabilmesi için iOS 6.0 ve üzeri işletim sistemi sürümlerinin kullanılması gerekiyor. Sadece iPhone ve iPod touch cihazlarla  kullanılabilen Passbook uygulaması, iPad ve iPad Mini cihazlar için mevcut değil.

Kurumsal şirketlerde bu tip entegrasyonlar çok kolay ve hızlı yapılamasa da THY, Passbook entegrasyonuyla Türkiye'de örnek gösterilebilecek bir hamle yapmış oldu. Şu anda Türkiye'de ilk ve tek olan bu uygulama, dünyadaki havayolu şirketleri arasında da çok yaygın durumda değil. THY'nin Passbook entegrasyonu sadece havayolu sektörü değil, bilet, mağaza kartı ve kuponların kullanılabileceği her sektör için örnek olabilecek düzeyde. Türkiye'deki şirketlerin Passbook entegrasyonu konusundaki adımlarını merakla bekliyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Alper Kanat Alper Kanat

  THY, Türkiye'de ilk değil. Biletino, THY'den çok daha önce Passbook kullanımını devreye almış.

 2. Kaan Taraz Kaan Taraz

  appstore aynısını söylemiyor sanki. henüz passbook içinde göremedim

 3. Peki nasıl kullanabileceğimize dair bilgi var mı? Çabalıyorum ama birşey olmuyor :)

  1. Mobil ya da internetten checkin yapıp MBK seçmeniz gerekiyor, Biniş Kartı cebinize geldiğinde eğer passbook desteği varsa uyarı çıkıyor ve Biniş kartınızı passbookunuza kaydedebiliyorsunuz.

 4. Can Ali Avunduk Can Ali Avunduk

  Ben de kullanamiyorum, ulasamiyorum. THY'nin ilgili sayfasi 404 hatasi veriyor.

 5. THY yetkililerine sesleniyorum: Ingilizce sitede tonlarca typo ve hata var. Siteniz ve iphone uygulamaniz hic user friendly degil. Yaptiginiz uygulamalar bir sorun cozmek veya servis saglamak icin degil de goz boyamak icin yapilmis hissi veriyor. (Gozu boyanan kullanicilar degil tabi, yönetim kurulunuz)

 6. Ahmet Ahmet

  Mobil biniş kartı bastırabilmeniz için "Özel Güvenlik Bilgileri"nin girilmesi gerekiyor.

  - Yolcu Bilgisi (Cinsiyet, İsim, Soyisim, Doğum Tarihi, Uyruğu, İkamet Ettiği Ülke)

  - Doküman (Dokuman Tipi, Doküman Numarası, Verilen Ulke, Son Kullanma Tarihi)

  Bu bilgileri iPhone uygulaması üzerinden giremiyorsunuz, sadece thy sitesinden üzerinden check-in yaparken girebiliyorsunuz, online check-in yaptıktan sonra check-in özetinde biniş kartı için ister "Yazdır" ve "Mobil Biniş Kartı" seçenekleri bulunuyor. ("Özel Güvenlik Bilgileri" doldurmadan bu ekrana gelirseniz mobil biniş kartına basınca bu bilgileri doldurmanız gerektiği yönünde hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz.)

  Fantazi yapmak isterseniz bu bilgileri girdikten sonra iOS uygulamasına gidip tekrar deneyince, check-in özeti ekranında "MBK İstiyorum" / "MBK İstemiyorum" seçenekleri geliyor. http://www.turkishairlines.com/tr-tr/mobil/iphone-uygulama-passboook adresinde gösterilen 2. ekran).

  Yani bu "Özel Güvenlik Bilgileri" iOS uygulaması üzerinden girilemeyince ekrana MBK ile ilgili hiçbir seçim de gelmiyor.

  Miles&Smiles Hesabında hepsi bulunan bu bilgiler için insanları tekrar tekrar giriş yaptırmaya zorlamak yerine Mil hesabındaki bilgiler ile check-in yapılabilmesini sağlamak gibi kolaylıklar ise törkiş eirlaynsın aklının almayacağı şeyler tabi. Site ve Uygulamadaki hata ve saçmalıkları yazmaya kalksak neler olur tahmin edemiyorum.