Mozilla'nın mali durumu iyi Wikipedia ise yeniden bağış topluyor
Finans

Mozilla'nın mali durumu iyi Wikipedia ise yeniden bağış topluyor

İnternetin kar amacı gütmeyen kuruluşlarından Mozilla, olumlu bir mali tablo açıklarken mobilde sıkıntılar olduğunu da itiraf etti. Wikipedia ise yeniden bağış toplamaya başladı.

Geçtiğimiz hafta 8. yaşını kutlayan Firefox'un geliştiricisi Mozilla'nın operasyonel karlılığı 2010-2011 arasında 21.7 milyon dolardan 13.4 milyon dolara düşürdü.Buna rağmen gelirlerini yüzde 33 arttırarak 163.5 milyon dolara yükselmesi Mozilla için olumlu bir sonuç olarak yansıdı. Mozilla'nın en etkili ürünü olan Firefox'un 400 milyon kullanıcısı bulunuyor ve gelirlerin büyük bölümünü Firefox'a bağlı arama ortaklıklarından sağlıyor.

Google ile yaptığı anlaşmayı geçtiğimiz Aralık ayında 3 yıl daha uzatan Mozilla'nun üst düzey yöneticilerinden Mitchell Baker, parasal açıdan bir sorun yaşamadıklarının altını çiziyor. Ancak mobil taraftaki sorunlara da değiniyor.

Rakip platformlarda yer almak zor

Mobil işletim sistemlerinin sahiplerine karşı mücadele vermenin zor olduğunu söyleyen Baker, mobilde gereken başarıyı sağlamak için kullanıcıların eğilimine cevap vermek gerektiğini biliyor ve hem webde hem de mobilde çalıştıklarını paylaşıyor. Bildiğiniz gibi Mozilla bir taraftan da mobil işletim sistemi Firefox OS'un hazırlıklarını sürdürüyor. Her şey yolunda giderse 2013 başında Mozilla da kendi platformunu oluşturabilecek.

Wikipedia

Dünyanın en büyük ücretsiz bilgi kaynağı Wikipedia veya Türkiye'deki adıyla Vikipedi ise yeniden bağış toplamaya başladı. Hatırlarsanız Wikipedia 2011 başındaki yardım talebinden 16 milyon dolar toplamış ama Kasım ayında Jimmy Wales tekrar devreye girmişti. Dün görüntülenmeye başladığını gördüğüm yardım talebinde aşağıdaki satırlara yer veriliyor.

Vikipedi kar amacı gütmüyor, ama dünyada en çok ziyaret edilen 5. internet sitesi. Ayda 450 milyon kullanıcıya hizmet verdiğimiz için diğer büyük siteler gibi bizim de masraflarımız var: sunucular, elektrik, kira, programlar, personel ve hukuki danışmanlık. Bağımsızlığımızı korumak için, hiçbir zaman reklam almayacağız. Devletlerden destek görmüyoruz. Biz bağışlarla ayaktayız: En yaygın olanı 10 TL, ortalama is 50 TL. Eğer bunu okuyan herkes 10 TL verseydi, bağış kampanyamız bir saat içerisinde biterdi. Lütfen bağış kampanyalarını unutup, Vikipedi'ye dönmemize yardımcı olun.

Yorumlar (19)
 1. Yaşar Güner Yaşar Güner

  Wikipedia dakiler sadece 1 aylıgına bile reklam alsalar o sitenin 1 yıllık bakım masraflarını karşılarlar sanırım ama bu denli ölüyoz biz bittik bize yardım moduna girmelerini kınıyorum..

  olur olmadı bizde cuma vaazlarında Wikipedia hakkında vaaz verdirip cemaatten para topluyalım :)

  Şu noktaya bayıldım : Eğer bunu okuyan herkes 10 TL verseydi, bağış kampanyamız bir saat içerisinde biterdi.

  evet aynen ölede kimler kimler giriyo o siteye hepsi kredi kartı bankamatik kullanmıyor :)

  Ofisten çıkıp halk arasında toplayabilirsiniz :)

  O bu degil böyle bir siteyi bukadar zamandan beri öle yada böle kullandım bende yaptım katkımı yapabilen herkes bence yapsın...

  1. Bence yazdıkların çok yanlış ve tek taraflı bakış açısına sahip, Hepimiz vikipediadan yararlanıyoruz ama iş yayın hayatını sürdürmesi için yardım etmeye gelince dilenciliğemi özendiniz ayıp diyoruz. O zaman sizde insanların yararlanacağı birşeyler yapın, hiçbir yardım ve bağış almadan ömür boyu insanların yararına sunun bizde ne kadar dayanabileceğinizi ve cömert biri olduğunuzu görelim.

   1. Yaşar Güner Yaşar Güner

    ben zaten kendı adıma adlettiğim miktarı bağışladım ya o, ya şu, ya bu ?

    işte herkes tarafından aynı kefeden bakamıyacagımız için daha sade bir yol çizmeliler bence..

    veya ortak bulsunlar , reklam çalışmaları yapsınlar gibi gibi..

   2. Saim Daim Saim Daim

    Aynen olmasa da katılıyorum. Ama üstteki yorumda güzel, komikti.

    Bence de Vikipedi insanlığın nadide eserlerinden.

    Eğer param ve kredi kartım olsaydı ve bağış yapmak daha kolay olsaydı yapardım, kredi kartım olsa az param olsa bile yapardım bağış, yalnız bağış ekranları karmaşık bence, karmaşık ve korkutucu. Para toplamak istiyorlarsa kullanılabilirlik uzmanlarına daha çok para harcasınlar.

    Ayrıca bu ezik tavırlar konusu biraz doğru, aslında bu sefer için pek geçerli değil ama eskiden fotolar felan çok acıklıydı.

  2. İnanmıyorum yani adamlar bizim için siteye tek bir reklam dahi almıyor ve hala bundan şikayet edenler var..

   Alsın bilmem ne şöyle yapsın diye akıl verenler; kendileri şu dünyaya ücretsiz bir hizmet versinlerde görelim, bizde niye reklam almıyosun diye ona kızalım bakalim bize nasil sovecek?

 2. Mustafa Mustafa

  Wikipedi'nin bu tavrını doğru bulmuyorum. Her ne kadar kâr gütmeyen bir kurum olsa da bu kurumun masrafları var. Nereye kadar bağışla gitmeyi planlıyorlarki? Reklam dediğimizde her yerden çıkan pop-up reklamlardan bahsetmiyoruz. Yap içeriğine göre reklam düzenlemesi giderlerini karşılasın en azından. Tüm yıl olcak diye bişey de yok. Belli zamanlarda al reklamını.

  1. Saim Daim Saim Daim

   Bu senin dediğin, kutsal kitaplara reklam almak gibi bişey. Bence böyle iyi, kutsal kitap derken, kutsal olarak görünen kitaplar. Vikipedi'de insanlığın bilgi mabedi, mabedlerde bissürü safsata olabileceği doğrudur tabii ki.

 3. Iyice dilencilige cevirdiler bu isi, ne demek bagimsizligimizi korumak icin reklam almayacagiz? Alanlar bagimli mi? Google kime bagimli mesela? asil reklam alsalar ozaman daha bagimsiz olacaklar ve cok daha guzel seyler yapacaklar ama saniyorum okadar para topladik artik geri adim atamayiz diyorlar.

  Her yil bu sebeple verdikleri rahatsizligin onda birine kucucuk bir reklam alarak cok daha fazlasini kazanabilirler. Sirf su hareketleri yuzunden birakirdim kullanmayi ama maalesef alternatifi yok.

  1. Yusuf Yusuf Yusuf Yusuf

   google ne reklamı alıyormuş pardon :)

  2. Saim Daim Saim Daim

   O zaman bırak arkadaşım, google arama motorunda ayarla, bir daha vikipedi alan adından gelen sonuçlar gösterilmesin sana.

 4. Wiki'nin tavrını olumlu bulmuyor musunuz? Yapmayın lütfen. Adamlar tam bağımsız olarak çalışmak istiyorlar ve en doğrusu da budur. Ne bir marka ne de bir devlet. Greenpeace vari bir hareket. İkisini de çok severim ve 20-30 ne varsa vermek lazım.

 5. Bazi kuruluslar ticari is yapmaz. kullanicilarinin bagislari ile ayakta durur. Bu onlarin misyonudur.Turk insanin lugatinda bu tur kelimeler bulunmadigi icin. Yok reklam al demenin otesinde bir fikir solemiyorlar. Eger ole bir dusunce varsa kafalarinda mevcut bilgileride para ile satarlar ve bilgilerini paylasanlara burdan kar payi verirler. Reklam almaya ne gerek var!!! Hem daha karli olur.

  Wikipedia bagis yapmayan bir ulke varsa oda Turkiye. Ama bilgi somurmeye gelince en ust seviyedeler.

  Arkadaslar zaman zamanda elinizi cebinize atmasini bilin. Az olur cok olur ama elinizi cebinize atin. Yerli olusun yabanci olsun bu tarz olusumlar desteklenmeli. Gelismis ulkelerde bu tur olusumlara cok destek verilir. Bizde vermeliyiz.

  1. Saim Daim Saim Daim

   Aynen arkadaşım, hergün paket paket sigara tüketilip fakiriz ayaklarına yatılır. Okullarda kitapları devlet verir, ama sıra bu bilgilerin tümünü ücretsiz, bakın tamamıyla ücretsiz vermeye gelince mırın kırın edilir. Adamlar reklam bile almıyorlarsa bu ücretiz demektir.

   Ama tabii, ansiklopediyi cd olarak satmak, vikipedia lisanslı şapka, tişört, kalem, defter satmak gibi fikirler iyi olabilir.

   Bu ülkede millet hacılara hocalara cemaatlere milyarlar akıtır, sıra çocuklarının hergün girip ödev yaptığı sitelere gelince, 3 kuruşu çok görürlerdi, haberlri olsaydı. Adamların haberlri bile yok.

 6. Adam yardım çağrısını yapıyor. Yapıp yapmamak ÖZGÜR iradenize kalmış AMA !

  Türkçe içerik konusunda sıkıntı bildiğiniz gibi tüm Türk internet kullanıcılarının sıkıntısı.

  Madem para yardımını çok görüyorsunuz bari bir konuda biraz kitap karıştırıp İÇERİK KAZANDIRIN.

  Wikipedia 'nın yaptığını doğru bulmuyorum diyerek kendi durumnu gizleyemezsiniz. Ya bağış yapın adam bağımsız bağımsız yürüsün ya da içerik katkısı yapın yardım yapabileceklerin ilgisini çekebilsin.

  Yardım toplamak ve istemek ne kadar zor birşeydir bunu ancak yardım istediğinizde anlarsınız. Kendinizi DİLENCİ gibi hissedersiniz ama siz aslında milyonlarca kullanıcıya doğru bilgi vermek için onlarca personel çalıştırırsınız ve işlerin sorumluluğunu alırsınız.

  WikiPedia alternatifi kesinlikle yapılması gerekli bir sistem. Türkiye de bir yansusu olmalı. Bu şart. Olası bir kapanma durumunda içeriğin güvenliği sağlanmalı.

  Ne demiş ? Kullanmazdım ama ALTERNATİFİ yok. Zaten Yaratmak gibi bir derdinde yok.

  Adam elini taşın altına koymuş çalışıyor. Siz taşın üzerine oturuyorsunuz bari taşı kaldırmaya çalışanlara engel olmayın.

 7. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Wikipedia resmen dileniyor. Niye anlamıyorum ki reklam almaya başlasın ne olacak ki. Veya değişik reklam modelleri geliştirsinler. Reklam olduğunu kimse anlamasın bile(viral)

  1. Eger reklam alsaydi, bu sefer de "madem reklamdan para kazaniyorlar, onlar para kazansin diye icerik mi girecegim?" diye dusunmeye baslayacaktin ve eksi sozluk gibi para almiyorsak ne diye modere ediyoruz durumu olusacakti. Viral reklam fln da yapamaz, o zaman objektifligi kalmaz, referans olarak hic bir degeri kalmaz.

   Birkac tane gri hucren olsa dediklerimi anlardin.

 8. Arkadaşlar bence artık wikipedia bitmeye başlıyor...

  1. wikipedia bitmez bitse bitese Turkce bolumunu biter. Sosyal sorumlulugunu yerine getirmeyen bilgi somuruculerinin yuzunden... Beles varmi somur. Turk internet kullanicisinin mantigi bu.

   Arkadas elini cebine at gonunden ne koparsa ver. Hep almayi deyil birazda vermeyi bilmek lazim. Hepimiz az yada cok wikipedia'dan birseyler ogenmissizdir bu bilgilerin hatirina biraz olsun bagis yapin.

   Bazi arkadaslar dilenci demisler. Ey halden anlamaz arkadaslar insanlar sizin bu anlayissizliginiz yuzunden dilence oluyor. biri bisey istemeden verseniz karsidakide dilenci durumuna dusmez.

 9. Arkadaşlar yapmayın yahu, Wikipedia oluşumu dünyadaki en yararlı şeylerde birisidir. Wikipedia 270'ten fazla dilde hizmet veren ticari amaç gütmeyen ve tamamen gönüllülük esasına bağlı bir oluşumdur. Wikimeda Vakfı'na bağlıdır. Hiç bir şekilde devlet fonu, ticari reklam kabul edilmemektedir. Düşünün ABD devlet yardımı yapsa, eninde sonunda ABD ve siyasilerle ilgili maddelerin içeriğine istediği gibi müdahale etme hakkı isteyecektir. Bir firmadan reklam alsa, maddeyi okuyan kişi, bu firma siteye reklam verdiğine göre bu sayfanın içeriğinede para verip düzenlettirmiştir diyebilir ve der. Güvenilirliği yerle bir olur. Bazı şeyleri mantıklı düşünerek kafamızda çözebiliriz. Yok Wikipedia ayağa mı düştü, yok dileniyor mu. Bu tabirler ile küçük düşürüp komiklik yaptığımızı sanıyoruz ama bugün Wikipedia satılsa milyar dolarlar edecek değerde bir kuruluş. Ancak bazı insanlar bizim milletimiz gibi önceliğini illa cepleri olarak görmediği için sırf insanların hizmetine bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu kadar sığ düşünen sadece bizim milletimiz. Vikipedi reklamsızdı ve reklamsız kalacak. Vikipedi tamamen gönüllülük esasıyla hareket etmektedir. Vikipedi'de oluşturulan içerik tamamen sıradan kullanıcılar tarafından, hiç bir ücret alınmadan yazılmaktadır. Ancak bazı üst yetkilere (sayfa silme, üye engelleme) sahip devriyeler, hizmetliler vs. mevcuttur. Vikipedi'ye bir girip üye olun ve sadece oraya katkı yapmaya çalışın zamanla bağımlısı olacaksınız ve bu düşüncelerinizden kurtulacaksınız.

  Vikipedist...