Facebook daha ne kadar büyüyebilir?
Analiz

Facebook daha ne kadar büyüyebilir?

Haber Webrazzi Summit esnasında geldi: Facebook çok önemli bir barajı açarak 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Son zamanlarda özellikle borsadaki performansı nedeniyle eleştiriliyor olsa da dünyanın en büyük sosyal ağ sitesinin ulaştığı bu rakam geri kalan herkes için tatlı bir rüya gibi. 1 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip olmak dünyada internet işi yapanların neredeyse tamamı için ulaşılması hayal bile edilemeyecek bir bariyer.

Peki şimdi ne olacak? Facebook kullanıcı sayısı artık doyum noktasına ulaştı mı? Bu noktaya ulaştıktan sonra beklenen düşüş başlayacak mı? Yoksa bu daha başlangıç mı?

Bu konuyla dair bazı ilginç noktalara değinelim ve Facebook için 1 milyara ulaşmanın ardından sırada ne olduğunu birlikte ön görmeye çalışalım…

Facebook kullanıcıların nüfusa oranı

Öncelikle 1 milyar aktif kullanıcı sayısının tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışalım. Bunun için bazı rakamlara* göz atmak yeterli. Şu anda dünya nüfusu 7 milyar civarında. Yani mavi gezegen üzerinde nefes alan insanların yüzde 14’ü her ay en az bir kez Facebook’a bağlanıyor. Her 7 kişiden biri Facebook’ta aktif.

Fakat Facebook’ta (en azından teorik olarak) sadece 13 yaş ve üzerindeki nüfusa yer var. 7 milyarlık nüfusun 5 milyar civarı bu barajın üzerinde. Bu açıdan bakıldığında oran yüzde 20’ye çıkıyor. Yani 13 yaş üzerindeki her 5 kişiden biri düzenli Facebook kullanıcısı.

Fakat bu milyarlarca insanın her birinin internet erişim imkanı olmadığını da hesaba katmak lazım. Dünyadaki internet kullanıcıları çok hızlı artıyor. Hatta 2000’den bugüne yüzde 528’lik bir artıştan bahsediliyor. Buna rağmen bugün dünyada aktif olarak internet kullananların sayısı ancak 2,3 milyar kişi olarak tahmin ediliyor. Eğer Facebook’un ulaştığı 1 milyar barajını bu açıdan inceleyecek olursanız durum daha da etkileyici bir hal alıyor. Düzenli internet kullanan neredeyse her 2 kişiden biri Facebook’ta da aktif.

En zoru ilk 100 milyondu

Bu rakamlara bakıldığında Facebook’un artık kullanıcı sayısı açısından doyum noktasına ulaştığını veya ulaşmak üzere olduğunu rahatlıkla düşünebiliriz. Fakat durum tam olarak böyle olmayabilir. Öncelikle istatistikler…

Facebook’un 1 milyar barajına ulaşması 105 ayını aldı. Başlangıç her zaman daha zordur. Facebook bu 105 ayın 55 ayını, yani neredeyse tam yarısını, ilk 100 milyona ulaşmak için harcadı. Ondan sonra eklenen hiçbir 100 milyon bu kadar zor olmadı. Sonraki 100 milyonlar arasında en zorlusu ikinci 100 milyondu, o da sadece 8 ay sürdü.

Bu hesapla Facebook 100 milyon birinci kişiden beri her yıl neredeyse 200 – 250 milyon yeni kullanıcı elde ediyor gibi görünüyor. Örneğin 900 milyon’dan 1 milyara ulaşması sadece 6 ay sürdü. Bu rakam pek de kullanıcı elde etme konusunda doyuma ulaşmış bir siteden beklenecek bir tempo değil.

Dolayısıyla rakamlar 1 milyarın Facebook için henüz sınıra ulaştığını göstermiyor gibi. Peki ya diğer faktörler?

Yeni gelen nesil ve dünya politikalarının Facebook’a etkileri

Öncelikle az önceki hesaplamalarda dışarıda bıraktığımız ve 13 yaşın altında olduğu için (teorik olarak) Facebook’ta yer almayan 2 milyar kişi var. Facebook bir yandan bu yaş bariyerinin kalkması için lobi faaliyetlerinde bulunuyor ama diğer yandan da zaman içerisinde bu kesim bariyeri aşıyor. Geri kalan 5 milyar kişiden teknolojiye çok daha yatkın olan bu kesimlerin daha yüksek bir oran ile Facebook kullanıcısına dönüşeceğini hesaba katmak yerinde olabilir.

Dünyadaki internet kullanıcı sayısı 2,3 milyar olarak kabul ediliyor ama bu rakam gerçekten çok hızlı artıyor. Geri kalan yaklaşık 4,7 milyarlık dünya nüfusunun düzenli internet erişimine sahip olduklarında ilk yapacakları birkaç şeyden biri Facebook’a üye olmak.

Dünya politikaları konusunda net bir şey söylemek pek mümkün değil ama internet kullanımı konusunda çok sıkı politikaları olan bazı ülkelerde Facebook kullanıcısı olmak bizler için olduğundan biraz daha zor. Bir yandan dünya hızla küreselleşmeyi sürdürürken, diğer yandan söz konusu bu ülkelerin ne oranda dışa kapalı bir politika izleyebileceklerini kestirmek pek mümkün değil. Ama bu da Facebook’un bu noktadan sonraki büyümesini etkileyebilecek faktörler arasında hesaba katılmalı.

Ve söz sizde… Sizce Facebook daha ne kadar büyeyebilir?

 * Söz konusu rakamların büyük kısmı için CIA’e teşekkürler :)

Yorumlar (15)
 1. Mesut Mesut

  Facebook dahada büyüyeceğe benziyor.Çünkü facebook dünyayı yönetenlerin elinde.Tamer Şahinin hackerin aklı kitabına göre pentagon facebook u istedği bilgilere ulaşmak için kulalnıyormuş.Yani face daha çok büyür...

 2. Bundan bir kaç ay önce Facebook'un 2014-2015'te iflas edileceği yazıyordu bir kaynakta.

  İflas eder mi bilemem ama yavaş yavaş doygunluğa ulaştığını düşünüyorum. Ne eski hareketlilik, ne de eski içerik üretme heyecanı var kullanıcılarında.

  Markaların reklam platformu olmaya başlamasıyla katalog görünümü aldı artık. Fazlası da insanları irite etmeye başladı bana göre.

  1. bir zamanlar google hakkında da böyle konuşuyorlardı...

 3. Sistem Sistem

  sanırım bir 5 yıl kadar daha yükselişi devam edecek gibi

  1. Buna katılıyorum.

   Daha yeni özellikler katarak bir süre daha popülerliğini sürdürecektir.

   Benim bile çok güzel olacağını düşündüğüm geliştirilebilir yanları var, bende kalsın.

 4. Mehmet Mehmet

  Facebook'un tadının kaçtığı doğrudur ama halen iletişim ihtiyacını karşılıyor. İnsanlar seminerlerde twitter adreslerini paylaşırken facebook larını soruyorlar.

  İnsanlar Facebook larini email gibi kontrol ediyorlar. Paylaşımlar eskisi gibi zevkli değil ama paylaşımlar bile ego merkezli olduğu için biteceğe benzemiyor.

  Bak şurada kiminleyim, ne yedim, sahilde zıplıyorum, bunu içtim, bunu götürdüm, benden mutlusu yok, buna aşık oldum, evlendim, nişanlandım, ayrıldım, yer değiştirdim, doğum günün kutlu olsun..

  yani facebook'un bitmesi demek insan psikolojisi olmasın demek gibi bir şey oldu

  Facebook temele insani herkesten fazla yerleştirdiği için büyük rekabet avantajı kazandı ve avantajını iyi kullandı

  Bugün facebook connect olmadan bir siteyi tasarlayamaz hale geldik.. film, müzik, şarkıcı, şirket her ne marka varsa benim de facebook ta en azından bir sayfam olsun diyor.

  Facebook'u değerlendirirken MySpace karşılaştırması hatasına düşülüyor. Halbuki MySpace insanı temele tam konumlandıramadığı için bitti.

  Facebook daha fazla büyüyecek, zevk vermeyecek eskisi gibi ama daha çok büyüyecek ve biz de şunu lanet şeyi her gün kontrol etmekten kendimizi alamayacağız..

  1. Ahmet Ahmet

   Ne zaman bir yazi, bir haber okusam, hemen ardindan yorumlari daha ilgiyle okuyorum. Kimi zaman komik oluyor, kimi zaman yeni birseyler ogreniyorum. Cunku benim icin haberden cok, o haberin insanlarin uzerinde yarattigi etki daha onemli. Bu baglamda gunde 100 den fazla yorum okudugumu dusunursem, son zamanlarda okudugum en akil dolu, en ozgun yorum. Cok guzel analiz etmisin ve soylediklerinin hepsine katiliyorum.

  2. Cavid Cavid

   Bu yoruma bayildim, durum bu kadar mi iyi kelimelere dokulebilir

 5. artık düğün davetiyesi bile basılmıyor. davetler facebooktan gönderiliyor :)

 6. Facebook kullanıcı sayısını artırsa da benim gözlemim kullanıcıların aktifliğinin azaldığı yönünde.Özellikle sağ üst köşedeki haber bandı,ve kişinin yaptığı bir fotoğraf yorumunun ve durum yorumunun anasatfada herkese görünmesi kullanıcıları pasif duruma getiriyor.Çevrimdışı veya herkese görünmeden birşey yapılamıyor nerdeyse.İnsanların her yaptığını herkese göstermesi bence Facebook'un kendine vurduğu en büyük darbe.

 7. Trabzon Trabzon

  Facebook 1 milyar profile ulaşmış olabilir. Fakat bunların bir çoğunu kendi kendine açtığını artık tüm analizciler biliyor.

  Aslında Facebook borsada ki kötü düşüşü ile geleceğini hazırladı ve artık son demlerini yaşadığını açıkca belirtmiş oldu.

 8. Facebook, elektronik postanın sosyal halidir. e-posta nasıl bitmedi ve bitmeyecek gibi görünüyorsa, bir çok yerde ihtiyacımızı karşılıyorsa, facebookta o şekilde devam edecektir.

  Toplu mailler ile paylaşım yapmayı nasıl bıraktıysak, facebook üzerinden de paylaşım yapmayı bırakacağız gibi geliyor bana.

 9. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Facebook yılda bir yeni bir şey eklerse pek sürmez yükselişi en fazla 1 yıl daha. Ancak, Zaman Tüneli ve Cover gibi sevilen yenilikler eklenip, instagram da bir an önce siteye entegre edilirse insanlar merak edip büyümeye destek olacaktır.

 10. Arabasi.org Arabasi.org

  1 milyar gerçek kullanıcı olduğunu sanmıyorum.Milyonlarca fake kullanıcı var.

 11. Facebook Çin'de yasak değil mi? Yarım milyar aktif internet kullanıcısını yok sayabilirsiniz :)