Rocket Internet Türkiye çalışanları şu anda ne yapıyor?

Rocket Internet Türkiye çalışanları şu anda ne yapıyor?

Türkiye internet sektöründe 2012 yılında yaşanan en önemli haberlerin arasında Rocket Internet'in Türkiye operasyonlarını kapatması mutlaka yer alır.

Sektöre hızlı bir şekilde girerek, agresif büyümeyle 7 farklı e-ticaret sitesi kuran Rocket Internet Türkiye, deyim yerindeyse sektördeki dengeleri değiştirmişti. Şirketin yaklaşık 500 kişilik istihdam yaratarak, çalışanlarına ödediği maaşlarla çıtayı yükselttiğini söyleyebiliriz.

Tabi tüm bunlar geride kaldı. Türkiye pazarına hızlı giren Rocket Internet, bir o kadar hızlı ülkeyi terk etme kararı aldı. Gerideyse 500 çalışan kaldı.

Peki eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarına ne oldu? Bu sorunun yanıtını bulmak için LinkedIn üzerinden küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve çalışanların peşine düştük.

174 kişi farklı şirketlere transfer oldu

Rocket Internet Türkiye'de yaklaşık 500 çalışan bulunuyordu. Ancak LinkedIn'de bu rakam 399 olarak görünüyor. Bu yüzden araştırmamızı 399 kişi üzerinden gerçekleştirdiğimizi belirtelim.

Verileri hemen paylaşmaya başlayalım. 399 kişiyi incelediğimiz Rocket Internet Türkiye çalışanlarından 174'ü farklı şirketlere transfer olmuş durumda. Yani eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarının hemen hemen yarısı farklı internet şirketlerinde işe başladı.

Eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarının yaklaşık 100'ü iş arıyor. Bu kategoride yer alanlar arasında değerlendirdiğimiz kişilerin profilinde en son çalışılan şirketin Rocket Internet Türkiye olduğu görünüyor. Hatta bazı çalışanlar parantez içinde iş aradığını belirtiyor.

Geriye kalan 115 kişi ise şu anda Rocket Internet Türkiye'de çalışıyor görünüyor. Bu kişilerin bir kısmı profilini güncellemediğini düşünüyoruz. Öte yandan Rocket Internet Türkiye'nin hala açık olan bazı e-ticaret şirketlerinde de çalışanların olduğunu belirtmek gerekiyor.

En fazla Trendyol transfer etti

Araştırmamızı LinkedIn üzerinde gerçekleştirdiğimizi ve profilini güncellemememiş kullanıcıların bulunabileceğini tekrardan hatırlatmak istiyoruz.

Gelelim Rocket Internet Türkiye'den diğer şirketlere transfer olan çalışanlara. Söz konusu e-ticaret şirketi olunca Rocket Internet Türkiye çalışanlarına iş vermek için Türkiye'deki e-ticaret şirketlerinin hızlı davranmış olduğunu görüyoruz. Özellikle Trendyol bu konuda oldukça hızlı davranmış. LinkedIn'deki kayıtlara göre şu anda 7 eski Rocket Internet çalışanı Trendyol'a transfer olmuş durumda. Ancak şirketten aldığımız bilgilere LinkedIn profilini güncellemeyen birçok yeni Trendyol çalışanı bulunuyor. Bu rakamın 10'dan fazla olduğunu söylemek mümkün.

Markafoni de Rocket Internet Türkiye çalışanlarını transfer eden şirketlerden. Rocket Internet Türkiye'den 4 kişi transfer eden Markafoni'yi, özel alışveriş kategorisinden bulunan Limango takip ediyor. Limango'nun Rocket Internet Türkiye'den transfer ettiği çalışan sayısını 2 kişi olarak gördüğümüzü de paylaşalım.

Türkiye internet sektörüne giren yeni bir oyuncu olan Doğuş Planet de Rocket Internet Türkiye çalışanlarını transfer eden şirketler arasında yer alıyor. Haziran ayı başında Güney Kore merkezli SK Group ile anlaşma yapan şirkette 4 eski Rocket Internet çalışanı bulunuyor.

Transfer olan diğer Rocket Internet Türkiye çalışanlarının 1'i Şehir Fırsatı'nda, 3'ü Peak Games'te, 1'i Mynet'te, 1'i de Yemek Sepeti'nde ve 2'si ise Doğan Online'de bulunuyor.

Tabii bunlar sadece internet şirketlerine transfer olan ve LinkedIn profillerini güncelleyen eski Rocket Internet Türkiye çalışanları. Bunun yanı sıra Visa  ve P&G gibi şirketlere transfer olanlar da bulunuyor.

Kendi girişimini kuranlar da var

Öte yandan gözümüze çarpan çok ilginç bir detayı paylaşmak istiyoruz. Rocket Internet Türkiye çalışanlarının tümü başka e-ticaret şirketlerine transfer olmuş değil. Şirketin kapanmasından sonra kendi girişimini kuranlar da bulunuyor. Nazillisepeti.com adındaki e-ticaret sitesi 2 eski Rocket Internet çalışanı tarafından kurulmuş durumda.

Gözümüze çarpan diğer bir ayrıntıysa Rocket Internet Türkiye operasyonlarını sonlandırmasından sonra, şirketin bazı çalışanları Rocket Internet'in diğer ülkelerdeki operasyonlarına transfer olması. Bu ülke veya bölgelerin arasında Fransa ve Kuzey Afrika dikkat çekiyor.

Kaynak olarak LinkedIn'den aldığımız verilerin içinde farklı departmanlarda farklı ünvana sahip olan çalışanlar bulunuyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, IT ve ürün yöneticilerinin neredeyse tümü bir şirkete transfer olmuş durumda. Satın alma departmanın bulunan çalışanlardaysa durum biraz daha farklı. İncelediğimiz profillerde Rocket Internet Türkiye satın alma departmanlarında çalışanlarının birçoğu transfer gerçekleştirmemiş durumda.

Bu verilerin yaklaşık 400 Rocket Internet çalışanın LinkedIn profillerinden sağladığımızı birkez daha belirtmek istiyoruz. Bu çalışanların arasında profilini güncellememiş kişilerin bulunabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ancak paylaştığımız rakamların sektör hakkında bir fikir vermesi için uygun olduğunu düşünüyoruz.

Eski bir Rocket Internet Türkiye çalışanın sesine kulak vermek için Yuxel.net'teki blog yazsını ve yorumlarını okuyabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.