Rocket Internet Türkiye çalışanları şu anda ne yapıyor?
Arama
E-Ticaret

Rocket Internet Türkiye çalışanları şu anda ne yapıyor?

Türkiye internet sektöründe 2012 yılında yaşanan en önemli haberlerin arasında Rocket Internet’in Türkiye operasyonlarını kapatması mutlaka yer alır.

Sektöre hızlı bir şekilde girerek, agresif büyümeyle 7 farklı e-ticaret sitesi kuran Rocket Internet Türkiye, deyim yerindeyse sektördeki dengeleri değiştirmişti. Şirketin yaklaşık 500 kişilik istihdam yaratarak, çalışanlarına ödediği maaşlarla çıtayı yükselttiğini söyleyebiliriz.

Tabi tüm bunlar geride kaldı. Türkiye pazarına hızlı giren Rocket Internet, bir o kadar hızlı ülkeyi terk etme kararı aldı. Gerideyse 500 çalışan kaldı.

Peki eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarına ne oldu? Bu sorunun yanıtını bulmak için LinkedIn üzerinden küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve çalışanların peşine düştük.

174 kişi farklı şirketlere transfer oldu

Rocket Internet Türkiye’de yaklaşık 500 çalışan bulunuyordu. Ancak LinkedIn’de bu rakam 399 olarak görünüyor. Bu yüzden araştırmamızı 399 kişi üzerinden gerçekleştirdiğimizi belirtelim.

Verileri hemen paylaşmaya başlayalım. 399 kişiyi incelediğimiz Rocket Internet Türkiye çalışanlarından 174’ü farklı şirketlere transfer olmuş durumda. Yani eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarının hemen hemen yarısı farklı internet şirketlerinde işe başladı.

Eski Rocket Internet Türkiye çalışanlarının yaklaşık 100’ü iş arıyor. Bu kategoride yer alanlar arasında değerlendirdiğimiz kişilerin profilinde en son çalışılan şirketin Rocket Internet Türkiye olduğu görünüyor. Hatta bazı çalışanlar parantez içinde iş aradığını belirtiyor.

Geriye kalan 115 kişi ise şu anda Rocket Internet Türkiye’de çalışıyor görünüyor. Bu kişilerin bir kısmı profilini güncellemediğini düşünüyoruz. Öte yandan Rocket Internet Türkiye’nin hala açık olan bazı e-ticaret şirketlerinde de çalışanların olduğunu belirtmek gerekiyor.

En fazla Trendyol transfer etti

Araştırmamızı LinkedIn üzerinde gerçekleştirdiğimizi ve profilini güncellemememiş kullanıcıların bulunabileceğini tekrardan hatırlatmak istiyoruz.

Gelelim Rocket Internet Türkiye’den diğer şirketlere transfer olan çalışanlara. Söz konusu e-ticaret şirketi olunca Rocket Internet Türkiye çalışanlarına iş vermek için Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin hızlı davranmış olduğunu görüyoruz. Özellikle Trendyol bu konuda oldukça hızlı davranmış. LinkedIn’deki kayıtlara göre şu anda 7 eski Rocket Internet çalışanı Trendyol’a transfer olmuş durumda. Ancak şirketten aldığımız bilgilere LinkedIn profilini güncellemeyen birçok yeni Trendyol çalışanı bulunuyor. Bu rakamın 10’dan fazla olduğunu söylemek mümkün.

Markafoni de Rocket Internet Türkiye çalışanlarını transfer eden şirketlerden. Rocket Internet Türkiye’den 4 kişi transfer eden Markafoni’yi, özel alışveriş kategorisinden bulunan Limango takip ediyor. Limango’nun Rocket Internet Türkiye’den transfer ettiği çalışan sayısını 2 kişi olarak gördüğümüzü de paylaşalım.

Türkiye internet sektörüne giren yeni bir oyuncu olan Doğuş Planet de Rocket Internet Türkiye çalışanlarını transfer eden şirketler arasında yer alıyor. Haziran ayı başında Güney Kore merkezli SK Group ile anlaşma yapan şirkette 4 eski Rocket Internet çalışanı bulunuyor.

Transfer olan diğer Rocket Internet Türkiye çalışanlarının 1’i Şehir Fırsatı’nda, 3’ü Peak Games’te, 1’i Mynet’te, 1’i de Yemek Sepeti’nde ve 2’si ise Doğan Online’de bulunuyor.

Tabii bunlar sadece internet şirketlerine transfer olan ve LinkedIn profillerini güncelleyen eski Rocket Internet Türkiye çalışanları. Bunun yanı sıra Visa  ve P&G gibi şirketlere transfer olanlar da bulunuyor.

Kendi girişimini kuranlar da var

Öte yandan gözümüze çarpan çok ilginç bir detayı paylaşmak istiyoruz. Rocket Internet Türkiye çalışanlarının tümü başka e-ticaret şirketlerine transfer olmuş değil. Şirketin kapanmasından sonra kendi girişimini kuranlar da bulunuyor. Nazillisepeti.com adındaki e-ticaret sitesi 2 eski Rocket Internet çalışanı tarafından kurulmuş durumda.

Gözümüze çarpan diğer bir ayrıntıysa Rocket Internet Türkiye operasyonlarını sonlandırmasından sonra, şirketin bazı çalışanları Rocket Internet’in diğer ülkelerdeki operasyonlarına transfer olması. Bu ülke veya bölgelerin arasında Fransa ve Kuzey Afrika dikkat çekiyor.

Kaynak olarak LinkedIn’den aldığımız verilerin içinde farklı departmanlarda farklı ünvana sahip olan çalışanlar bulunuyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki, IT ve ürün yöneticilerinin neredeyse tümü bir şirkete transfer olmuş durumda. Satın alma departmanın bulunan çalışanlardaysa durum biraz daha farklı. İncelediğimiz profillerde Rocket Internet Türkiye satın alma departmanlarında çalışanlarının birçoğu transfer gerçekleştirmemiş durumda.

Bu verilerin yaklaşık 400 Rocket Internet çalışanın LinkedIn profillerinden sağladığımızı birkez daha belirtmek istiyoruz. Bu çalışanların arasında profilini güncellememiş kişilerin bulunabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ancak paylaştığımız rakamların sektör hakkında bir fikir vermesi için uygun olduğunu düşünüyoruz.

Eski bir Rocket Internet Türkiye çalışanın sesine kulak vermek için Yuxel.net’teki blog yazsını ve yorumlarını okuyabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (50)
 1. ayhan baris dedi ki:

  başka haber bulamadiniz mi 🙂

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   Yok bulamadık yazacak bişey o yüzden 399 kişinin linkedin profillerini araştırdık.

   1. YILDIRIM ADIGUZEL dedi ki:

    Nitelikli is gucu kaybi olmus…

   2. ayhan baris dedi ki:

    adam mı fişliyorsunuz siz?

   3. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Evet işi gücü bıraktık adam fişliyoruz.

   4. Western dedi ki:

    http://crenvoik.com/ için piyasa araştırması yapmışlar.

   5. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Hiç aklımıza gelmemişti ama iletiyim yapsınlar gerçekten 🙂

   6. berk kerpiç dedi ki:

    Bence çok faydalı ve yerinde bir analiz olmuş fakat Ali Altuğ bey’in yorumlara verdiği cevaplar çok yakışıksız gözüküyor.

   7. Lorrem dedi ki:

    Ali Altug Bey’in cevaplari tam yerinde.

   8. ali erpan dedi ki:

    Hergün yazısını okuduğum birinin bu şekilde cevaplar vermesi bende olumsuz bir etki yarattığını soyleyebilirim.
    İyi durmamış.

   9. Ali dedi ki:

    Sayin Ali bey, webrazzi denilince benim bildigim Turkiyenin mashable’i, techcrunch’u olarak aklima gelir. Buna gorede yazarlari gozumde farkli bir yerde idi, agir vs. gibi. Ama simdi gordumki sizin daha elestriye tahamulunuz yok gelen yorumlarada cocukcu cevaplarla karsilik veriyorsunuz. Benim fikrim sizin bu yazarlik isini birakmaniz daha farkli elestriye kapali mecralarda yazarliginiza devam etmeniz. Arda beyde bu yorumu umarim silmezseniz okur.

   10. hh dedi ki:

    ego tavan yapmış

   11. eren akkoç dedi ki:

    Sen boşver arkadaş.. Anlayana çok güzel bir haber. İşim dolayısıyla deli gibi bu firmaya ulaşmaya çalışıyordum. demek sebebi belli oldu ilgisizliklerinin

  2. Ahmet Fırat Güngör dedi ki:

   Ayhan Barış beyefendi bir Üniversite öğretim görevlisi olmasına rağmen verdiği cevaplara bakar mısınız Allah aşkına! Ne kadar seviyesiz bir üslup takınmış böyle çocuk gibi. Ali Altuğ Bey siz de aynı üslupla cevap yazdığınız için pek hoş olmamış işin doğrusu…

   1. Ediz DUMAN dedi ki:

    Ayhan Beyin yorumunda bir abzürtlük yok, Haber ve Yazar yorumunda var. Ziyaretçilerin eleştirilerine katlanmayacaksanız yapmayın bu işi, Yada alın localinize siteyi kendiniz yazın kendiniz okuyun.

   2. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Yorumlara katlanmayacak olsak bu yorumları yayınlamazdık ancak yorumcunun zaten soruları olduğunu düşünürseniz cevaplamamız değer verdiğimiz anlamına gelmez mi? Ayrıca yorum yazan arkadaşın (bknz ayhan baris, hh, western) bizim daimi yorumcumuz olduğunu düşünürseniz cevap verirken üslubumuzun resmi olmaması normal değil mi? Ayrıca Webrazzi klasik mecralar gibi resmi bir dille yazan bir mecra olmadığı için yorumlarda da resmi bir dil kullanmamız çok olası olmaz sanırım.

   3. ayhan baris dedi ki:

    yaptiğınız incelemeyi yayınlamak için, 399 kişiden tek tek izin aldınız mı?
    ayrıca firma isimleri de var onlardan da izin amanız gerekir.
    bunları yaptınız mı acaba?
    tşk.

   4. Ali Altuğ Koca dedi ki:

    Kimsenin ismini yayınlamadığımız için bir izin almamız gerekmiyor. Profillerinin görünmemesini isteyen kişiler LinkedIn’de güvenlik ayarlarından aramalarda görünmemesini sağlayabilirler.

    Bu zamana kadar birçok firma hakkında haber yaptık hiçbirinden izinlerini almadık. Böyle bir izne de gerek olduğunu düşünmüyoruz.

 2. Hakan YALÇIN dedi ki:

  şimdi ben bu konuda konuşurumda neyse konuşmak istemiyorum , rocket i gördüğüm yerde beni afakanlar basıyor , yok yok orada filan çalışmadım .

  Tedarikciydim devamınıda anlatmama gerek yok sanırım …

  Bu arada webrazzi nabız tutma konusunda uzmansın ama bu son 3 ayda kaç tane private shopping ortadan kaybolup el değiştirdi biliyormusun bende isim veremiyorum şimdi ama hangilerinin çeklerinin karşılıksız çıktığını . Hangilerinde param kaldığını , hangilerinde kimlerin paralarının kaldığını çok iyi biliyorum . Ufak araştırma ile şu anda neler döndüğünü aslında sizde bulabilirsiniz.

  Şu anda mesela daha önce açıldı dediğiniz webrazzi haberlerinde kayıtlı olup kapanan bazı firmalar var size tavsiyem bir göz gezdirin bir etrafa kulak kabartın , telefonlara çıkmıyorlar , sattıkları ürünlerin paralarını ödemiyorlar.

  Ayrıca yine adını vermek istemediğim fakat 30-45 lük standart private shopping vadesini neredeyse 2 katı süre ile aşan 150 – 200 arasında ödeyen ne biçim ticaret yaptıklarını anlamadığım en büyük dediğiniz şirketlerde mevcut.

  Türkiye nin en büyük affialate firmalarından bir tanesinden bile paralarınını alamadığı private shoppingler var bizzat sahiplerinden duyduğum, reklam kampanyası yürüttük çeklerini ödemiyorlar diyorlar.

  Yani şu başarsızlık hiakyeleri de çok mühimdir biliyorsunuz , uluslararsı lügatta çok üstüne basılıyor . E-tohum da da geçen gün bunu ile ilgili seminer vardı , Şu eleği bir tutun bakalım şu sektörün altına !!!!

 3. Emre dedi ki:

  Bana göre Rocket Internet çalışanları “transfer” olmamıştır.
  Bildiğimiz klasik iş hayatında olduğu gibi, şirket batmış, adamlar işsiz kalmışlardır.
  İşsiz kalan adam iş arar, yeni bir işe girer.
  İşsiz kalmış / atılmış vb adamlar yeni bir şirkette işe başladığında “transfer edilmiş” sayılmazlar.

  Transfer dediğimiz olay, mevcut işinde çalışırken ve hayatından memnunken, farklı bir firmadan çok çok daha iyi bir teklif gelmesi ve adamların seni almak için ellerinden geleni yapmalarıdır.

  Son olarak, “bu Rocket Internet çalışanları neymiş arkadaş böyle” diye düşünmeden edemiyorum, sanki adamlar Microsoft – Google vb şirketlerde çalışıp yeni ürün geliştirmişler, insanlığa katkıda bulunmuşlar gibi “batan geminin malları” kıvamında bildiğin kriz ortamında kendilerine fırsat sağladılar, prim yaptılar.

  1. Özgün dedi ki:

   Doğru diyorsun, yazıda 19 yerde “transfer” kullanılmış. Ama anlatılmak istenen bu kişilerin kısa sürede yeni ve benzer işler bulabildikleri. Transfer de denebilir çünkü Rocket’da elde edilen tecrübe ve bilgi kaybolmamış, aynı işi yapan yerli şirketlere transfer edilmiş. Bunu görebilmemizi sağladığı için yararlı bir yazı bence.

  2. Rıza Mahlas dedi ki:

   Birçoğunu tanıyorum, biliyorum ve üniversite öğrencileri ile yeni mezunlardan oluşan ve çoğunlukla az deneyimli çalışanlardan oluşuyordular.

  3. Onur dedi ki:

   Keşke “beğen” butonu olsada şu yorumu 1000 kez beğensem 🙂

  4. seozkan dedi ki:

   Ahanda aynısı diyecektim transfer de transfer diye yazılmış kaç kere. Birkaç yorum sonra hele şükür biri bu konuya benden önce değinmiş. Şahsen rockette 3-5 ay çalışmış olsam bunu özgeçmişime hiç yazmam arkadaşlar. Bence şahsi girişim yapan en az 20-30 kişi vardır ki linkedin de bunu henüz paylaşmamışlardır. Bu arada enuygun bu çalışanlar arasından hiç kimseyi “transfer” edememiş mi acaba? Bence birkaç kişi işe almış olmalılar.

  5. Hakan Usta dedi ki:

   Başarılı bir yorum 🙂

  6. Emre dedi ki:

   yorumuma ek olarak şunu belirtmek isterim, yazdıklarım sakın yanlış anlaşılmasın Rocket te çalışan arkadaşların bilgilerine ve tecrübelerine laf etmiyorum.
   Yeni mezunlarda dahil olmak üzere elbette her çalışan özenle seçilmiştir diye tahmin ediyorum, ayrıca böyle bir durumda kalmak hiç hoş değildir.

   Benim takıldığım nokta, bizim ülkemizde bazı olayları olduğundan fazla abartmak. Zaten toplasan 2-3 tane websitesi var bu işi yapan, onlarda bazen can sıkıntısına, haber yokluğuna böyle haber yapıyorlar sanırım :))

   Operasyonu kapatan şirket Rocket değilde, sektörde Rocket kadar çok tanınmayan X firması olsaydı, 300-500 değilde, 10 yada 1000 çalışan işsiz kalsaydı, aynı şekilde bir haber yapılır mıydı merak ediyorum…

   Mesela Twitter tüm operasyonunu kapatsa, Techcrunch Twitter mühendislerinin 15 tanesi Linkedin ‘e, 25 tanesi Facebook ‘a geçti, 15 tanesi kendi girişimini kurdu falan diye haber yapar mı?

 4. Ömür Karademir dedi ki:

  Bunca kişinin bir şirket kararıyla işlerinden olması üzücü. Fakat diğer firmalar durumu iyi değerlendirmişler.

 5. Köfteci Mert dedi ki:

  eski rocket calisaniyim, maslak’ta kofteci actim, beklerim dedim yorumum yayinlanmadi.

  kofteci acmadim, trendyol’a gectim, ortam super mi demeliydim?

  yine de, kofteciye beklerim.

  1. Ariel dedi ki:

   Bu akşama üç kişilik yer ayırabilir misiniz?

 6. Western dedi ki:

  Gençler KPSS’ye çalışın, bırakın boş işleri. 🙂

  1. hh dedi ki:

   kpds ye de girin kek sınav tofel falan zor uğraşmayın 🙂

 7. Sedat dedi ki:

  mesela ben çıktım kendi işlerimi devam ettirdim, ama hafta içi halen boştayım tüm tekliflere açığım. Hee zor durumdamıyım yooo keyfim yerimde yaşananlar güzeldi, yaşatılanlarda tecrübelerime tecrübe ekledi o kadar 🙂

 8. Anıl Özselgin dedi ki:

  Ben 2 hafta Rusya’yı dolaştım. Kesmedi 1 haftada ege sahilleri. Yiyorum yiyorum bitmiyor para, en iyisi eve havyar ve şampanya siparişi vereyim 🙂

 9. Yılmaz dedi ki:

  Bu kadar insanın böyle paycut’a razı gelmesi de incelenmesi gereken bambaşka bir konu.

  Ayrıca trendyol’a gelenler hangi pozisyonları yerinden etme pahasına oralara geldi? bambaşka bir konu daha.

 10. PINAR dedi ki:

  beş yüz kişinin teker teker profiline nasıl baktınız yahu? Haber fikri olarak da çok ilginç. Hayatta aklıma gelmezdi benim. tebrik ederim. webrazzi farkı.

 11. Mehmet dedi ki:

  Eski Rocket çalışanı olmak sanırım bir marka oldu. Bir Facebook Fan sayfası açılsa onları like etsek diyorum.

  Keşke ben de eski bir Rocket çalışanı olsaydım. Webrazzi’ye gönderdiğim haberler hemen kabul edilirdi ve yayınlanırdı.

  Ailem desteklemesine rağmen eskiden topçu, popçu popülist özentilerine kızardım. Şimdi annem bir Rocket kadar bile olamadın diye bana kızıyor. Haklı kadıncağız.. Onlar uzaya gitti sen burada kaldın diyor herkes.

 12. Yusuf Turan dedi ki:

  Yapılan yorumları okudum da… Bazılarına şaşırmamak elde değil. Ne boş milletmişiz biz diyorum. Kimse de üzerine alınmasın. Boş bir tartışmaya daha gerek yok!

 13. Mustafa dedi ki:

  Haber iyi Ali Altuğ Beyin yorumlar kötü.Webrazzi bozuluyor mu ne?

   1. Burak Demir dedi ki:

    Bence Ali beyin son yorumu süper !

 14. Arda dedi ki:

  Sektörde rocket internet çalışanlarını çekememezlik nedir arkadaşım ya? Evet Türkiye’nin en iyi ekibini kurdular, seni almadılar diye ne bu afra tavra? bilgisayar başında kuduranlar var ya…ali altuğ’a çatanlar..espriden yoksunluk. neyin sıkıntısı içerisindeniz arkadaşım siz? Kendi işinize bakın, bırakın rocket çalışanlarını

  1. orly dedi ki:

   Evet, Türkiye’nin en iyi ekibini kurdukları için 6 ayda patladılar.

  2. Hayrettin dedi ki:

   Özellikle Rocket eski çalışanları ile ilgili olarak yapılan yorumları anlamakta zoluk çekiyorum konuyu sosyolojik ve psikolojik açıdan değerlendirebilecek bir akademisyen yorumunun yararlı olacağı düşüncesindeyim

 15. Kaan dedi ki:

  bildiğim kadarıyla bir kaç rocket çalışanı http://www.designlocks.com u kurmuş durumda.

  1. Onur dedi ki:

   Fab çakması olmuş siteleri. En azından ürün içine girdiğinde yorum yapan site sahiplerini taklit etmemiş olsalardı…

   1. Burak Demir dedi ki:

    Keşke bu keşke şöyle, ayy bu çok kötü olmuş ! Sana ne?İstediklerini yapar adamlar, site onların değil mi?

 16. Erdal Ata dedi ki:

  Bu insalar işlerinden oldular. Bir çoğu iş hayatına yeni başlamıştı, bir kısmı çalıştığı şirkete güvenip taksite girdi, çoluğu çocuğu var. Bu kadar mı kolay bu kadar insana umut verip sonra da kapatıp firmayı gitmek. Zannediyorum aynı şeyi Almanya’da yapsalar yakalarını bu kadar kolay kurtaramazlardı.

  Bence artık nitelikli iş gücünün biraz da yaşam kalitesi ve çalışma şartları ile ilgili olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

 17. Serhat AKAY dedi ki:

  Rocket, piyasadan faiş fiyatlarla adam topladılar. Yazılımcı 3 alıyorsa 5 verdiler. Juniorlar için iyi oldu senior oldular birden rakamsal olarak. Lakin eski kurtlar bu oyuna gelmedi, geleceği olmayan yönetimi problemli bir firmaya kimse gitmedi. Skype’dan Almanya’dan ayar/fırça yemeyi sindirenler bir süre takıldı sonra toptan kapatıp gittiler.
  Pek büyük bir kayıp olmadı. Piyasadaki yazılımcı fiyatlarını yükseltmiş olabilirler hepsi o…

Bir Yorum Yazın