ŞikayetVar şimdi de firmaların şikayet profilini çıkarıyor
Yenilikler

ŞikayetVar şimdi de firmaların şikayet profilini çıkarıyor

Türkiye'de tüketici şikayetlerine odaklanarak ortaya ticari bir iş modeli çıkaran ve bu yılda istikrarlı şekilde ilerleyen Sikayetvar.com şirketlerin şikayet istatistiklerini gösteren analiz sayfaları hazırladı.

Şikayetçi üye sayısını 850 bin, firma üye sayısını 9 bin ve günlük tekil ziyaretçi sayısı 75 bin olarak öğrendiğimiz ŞikayetVar, son 1 yılda 600 bin gibi şaşırtıcı sayıda şikayet kaydetmiş.

Firmaların şikayet yönetimi yaklaşımlarını daha da ciddiye almasını sağlayacak geliştirme ise firmaların hangi konularda zayıf olduklarını ortaya koyan önemli bir yenilik.

Tüketici kararında etkili olabilir

Yeni firma şikayer analiz sayfaları ‘Firma şikayet profili’ olarak firmaların toplam şikayet sayısı ve cevaplama oranını gösteriyor. Aynı zamanda Şikayetendex dönemsel raporlarının (örnek) sonuçlarını ve firmanın şikayet yönetimi başarı puanını, sıralamada kaçıncı olduğunu da gösteriyor.

Grafiksel arayüzde firma şikayetlerinin aylara göre değişimi son 2 yılın karşılaştırmasıyla sunuluyor. Firmaların müşterileriyle ne gibi sorunlar yaşadığını gösteren bu analiz sayfaları tüketicileri satın alma konusunda yönlendirebilecek bir seviyeye gelmiş diyebiliriz.

Şikayetler öyle ya da böyle var olacak

Firmalar bu şikayet tablolarını ne kadar bir başarı göstergesi olarak gündeme getirirler bilmiyorum ama tüketici şikayetlerinin her zaman ortaya çıkacak bir yer bulacağına şüphe yok. Sosyal ağların dışında gördüğümüz son örnek de Artisieksisi.com olmuştu.

Ayrıca ŞikayerVar'ın sikayethaber.com, secerken.com gibi farklı mecraları ve mobil uygulamaları da bulunuyor.

Yorumlar (10)
 1. Osman Osman

  ŞikayetVar.com'u tarafsız bulmuyorum.

  Çoğu firmaya gönderilen şikayeti cevap gelene kadar yayınlamıyor.

  Sanki şiakyet geldiği anda yanıt gelmiş gibi bir izlenim ortaya çıkıyor.

  Beğenmediği şikayeti yayınlamıyor.

  Daha çok büyük firmalardan yana bir davranış sergiliyor. Buda şikayetvar com'un konseptine uymuyor.

  1. kimi müşteri asılsız şikayet de girebiliyor, sorun çözülse de şikayeti kaldırmıyor. şikayetvar.com bunlarla değil, direk cevap yazacak firmadan alacağı bedel ile ilgileniyor. üye olup bedeli öderseniz şikayetvar.com gözünde en temiz en düsüt firma sizsiniz

 2. hepsini seç cevapla gibi bişey var otomatik basıyorlar.

 3. Erkan Erkan

  Bence şikayet var tarafsız değil google aramalarından çıkan bazı şikatetler siteye geldiğinizde nedense yok oluyor (eski ve yeni tasarım dahil). Şikayetleri incelediğinizde sikayetvar.com'a üye olan firmalar kullanıcı ile görüşüldü sorun çözüldü diyor ama kullanıcı bir daha o şikayetine bir şey yazamıyor. Bu kadar kısa sürede şikayetlerin çözüldüğüne inanmıyorum.

  1. Kerem Kerem

   katılıyorum, şikayetlerin çoğunun çözüldüğü yok, firmalar şikayete cevap olarak müşteri ile görüşüldü gibi standart basmakalıp cevaplar yazıyorlar halbuki çözüm dedikleri şey firmanın mail atıp şikayetinizi sitemiz üzerinden veya müşteri temsilcimize iletin mesajından başka birşey değil. bu yüzden de şikayetvar ın sonuçlarının gerçekçi olması mümkün değil

 4. Ahmet Ahmet

  alışveriş yapmadan önce mutlaka sikayetvar.com'a bakarım. son uygulaması da bunu desteklemiş. böyle siteler olmalı ki dolandırıcılıkların önüne geçilsin. banka tarafından 2 ay boyunca bir türlü çözülmeyen şikayetim, bu siteye yazdıktan 2 gün sonra çözüldü. bu o bankanın müşterisinden (ya ben) ziyade bu sitede şikayetinin olmasını önemsediğini gösterir. firmalar bu siteyi önemsiyor. yoksa yılda 600 bin şikayet almazdı sanırım.

 5. Alakasız olacak ama logo bana networksolutions ı hatırlattı..

  1. Osman Osman

   Benzerlik söz konusu doğru tespit

 6. Şikayetvar, tarafsız çıktığı yolda yürüyemedi. Ne yayıladığınız grafiklere inanırım ne de politikalarınıza!

 7. Şikayetvar.com önce kendisi ile ilgili gelen şikayetlerle ilgili bir istatistik çıkarsa daha iyi olur. Firmalar müşteri ile hiç bir şekilde iletişime geçmediği halde şikayetler kapatılıyor.