Artisieksisi.com: İyi ve kötü deneyim paylaşım platformu
Girişim

Artisieksisi.com: İyi ve kötü deneyim paylaşım platformu

Her gün daha da sosyalleşen internet ortamıyla beraber kullanıcı alışkanlıkları da değişiyor. Kağıda basılı özgeçmişler yerine Google arama sonuçlarına bakılıyor. Herhangi bir ürün veya hizmet almadan önce şikayet sitelerine göz atılıyor. Kısacası herşeyin notu internetteki kullanıcıların yorumlarıyla veriliyor. Beta sürecini geride bırakan Artisieksisi.com, pek çok konudaki kullanıcı yorumlarını, adından da anlaşılabileceği gibi, artı ve eksi kriterlerine göre dizerek alternatif bir 'kaynak sözlük' olmayı hedefliyor.

İlker Saykaloğlu ve Özgür Şahal tarafından kurulan Artisieksisi.com, kullanıcıların özellikle ürün ve hizmetler başta olmak üzere bütün konular hakkında 'artı-eksi' deneyimlerini paylaşma imkanı veriyor. Sitenin klasik şikayet sitelerinden farklı bir yapısı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü klasik şikayet sitelerinde kullanıcı yorumlarının neredeyse tümü okunarak karar veriliyor. Ancak Artisieksisi.com'da 'art' ve 'eksi' oranına göre karar vermek de mümkün. İsteyen okuyucular kullanıcı yorumlarını ayrıntılı olarak okuyabiliyor.

Sitenin, bire bir olmasa da, rekabet içinde olacağı Sikayetvar.com kullanıcılara sadece ürün veya hizmetleri 'eksi' yönleriyle değerlendirme fırsatı veriyor. Dünyadaki örneklerden biri de Proconlists.com.

Sitenin kurucularıyla görüşmemizde Artisieksisi.com'un hadeflerine ilişkin bazı bilgiler aldık. Artisieksisi.com, kısa vadede bir bilgi edinme mecrası olmayı hedefliyor. Site uzun vadedeyse yayınlanan artı ve eksi yorum paylaşım mekanizmasını, e-ticaret sitelerine entegre etmeyi amaçlıyor.

Sitenin klasik sözlük tasarımında olduğunu ifade edebilirsiniz. Sol tarafta başlıklar bulunuyor. Sözlüklerden en büyük farkıysa ana ekranda kendini gösteriyor. Artı ve eksi olarak ikiye bölünen ana ekranda yorumlara kolayca ulaşılıyor. Bu anlamda sitenin kullanıcıların işini kolaylaştırdığını ifade edebiliriz.

Yorumlar “şikayet” konsepti dışında “görüş bildirme” olarak yer aldığı için diğer kullanıcılara ve site ziyaretçilerine fikir vermesi de diğer bir özelliği. Bununla birlikte site, artıeksi yöndeki objektif yorumlar kadar kullanıcı etkileşimine de büyük önem vermesiyle de (Zenginleştirilmiş üye profilleri, üye istatistikleri, aktif bildirim sistemi vb.) bir adım öne çıkıyor.

Özellikle internet üzerinde bu kadar fazla ticaret mecrası olmasının, Artisieksisi.com ve benzeri sitelere olan talebi hızla arttıracağını düşünüyoruz. Artisieksisi.com kullanıcı yorumlarını tarafsız olarak yayınlar, grup ya da şirketlerin toplu olarak negatif-pozitif oylama ya da görüş girmelerini engellemeyi başarırsa gelecekte kullanıcı sayısını hızla arttırabilir.

Artisieksisi.com nasıl çalıştığına dair ayrıntılı infografiği aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar (24)
 1. Tasarimin onemini vurgulama adina guzel bir case. Okurken fikri begendim ve zevkle okumaya basladim ta ki sozluk yazisini gorene kadar. iyi ki forum tasarimi uygulanmamis.

 2. Yasin Canli Yasin Canli

  Süper olmuş yahu ;)

  Başarılı olacağını düşündüğüm bir girişim. Hem fikir, hem de işleyiş olarak gerçekten süper.

 3. Mehmet Emre Mehmet Emre

  Hukuksal açıdan ne tür önlemler almışlar site sahipleri? Genel olarak sözlük görümünde bir site, denetim zafiyeti var gibi.

 4. tamam guzel iyi de, simdi bu site nasil para kazanir ? gelir modeli nasildir merak ediyorum

  1. Tolgsar Tolgsar

   reklam olur ne olacak başka..

 5. Tolgsar Tolgsar

  Arkadaşları tebrik ediyorum sonunda adam gibi bir kendine has olayı basitleştiren bir web projesi gördük heleki şu son zamanlarda bit gibi üreyen eticaret ve firsat sitelerinden sonra...tebrikler gerek fikir,gerekse tasarımdaki düşünceleri...çok iyi adım atmışlar...tasarım için ekşiden arak diyenler olursa bence çok akıllıca alışılmış bir sistemi birazcık olsa feyz almışlar..

 6. yorumların objektif olmayacağını düşünerek alışveriş şirketleri kendi sitelerine entegre etmez! diyorum. hiçkimse sattığı ürünün yan tarafında kıpkırmızı olumsuzluk yaratan aşağı yönde bir ok göstermek istemez.

 7. Arda Sarıca Arda Sarıca

  Güzel proje, ilerleyebilir. Profil, bildirim sistemleri vb. şeylerle sözlük yapısından daha gelişmiş bir yazılım ve tasarım var ortada. Ana alanın 2ye bölünmesi çok kullanışlı olmuş. Fakat şimdilik biraz içerik sıkıntısı var. Onu da zamanla geliştirebileceklerini umuyorum.

 8. Webrazzi'yi sürekli takip ediyorum.Şimdiye kadar okuma fırsatı bulduğum girişimler arasında bence en iyisi.Şikayetimvar türü sitelerin aksine kolayca üye olunabiliyor kişisel bilgilerinizi vermenize gerek kalmadan.Çok basit sade bir ara yüzü var.Yalnız beni tek rahatsız eden logosu.Kesinlikle değiştirilmesi gerekiyo!:)

  1. Tecrübeyle sabittir ki;

   Hiçbir tüketici ücretini verip aldığı ürün/hizmet için tutup da zahmet edip iyi yorum yazmaz.

   Hiçbir kurum, hiçbir yorumda EN UFAK bir şikayet sözcüğüne bile tahammül etmez, suç der tehdit eder, ağlar, sızlar ve o yorumun silinmesi için elinden geleni yapar, hatta bazıları küçülür kendilerine olumlu yorum yazar açığı kapatmaya çalışır...

   Şikayetvar.kom sitesi pazarlama sitesidir, gelir modeli kurumların ücretli üye olup şikayetlere "çözüldü" şeklinde cevap yazmasını sağlamaktan ibarettir,

   sorun çözmez,

   ücretli kurumsal üyelikle şikayetleri sildirebilir veya altına çözüldü yazdırabilirsiniz... "Tüketiciyi aradık anlattık" der kapatırlar konuyu ki bundan sonra kullanıcıya isterseniz 2. bir cevap hakkı vermemek de mümkün :)

   (Başına gelmemiş olanlar veya inandırıcı bulmayıp delil isteyenler; geçenlerde anonymousun araklayıp dağıttı veritabanındaki yazışmalara baksa zaten tatmin olacaktır.)

   1. Üstteki "yorum" bir cevap niteliğinde değil, yanlış alana yazdım.

   2. Bahsettiğiniz anonymousunun ele geçirdiği yazışmalara nereden ulaşabilirim ?

 9. Mrauthor Mrauthor

  Sözlüğün olumlu ve olumsuz yorumları ayıran,yorumlara katılım sağlanabilen hali.Çokta süper bir proje olmasa da güzel diyebiliriz.

  1. Alfabeta Alfabeta

   Görüldüğü kadarıyla artisieksisi.com bir sözlük olmanın dışında. Zira bir ürün almadan önce bakılacak bir site haline gelebilir. Hiçbir işe yaramayan geyiklerden ziyade karar verme sürecimize yardımcı olacağını düşünüyorum. Fakat içeriğin kesinlikle artırılması gerekiyor.

 10. Sabah sabah böyle güzel bir proje görünce uykum açıldı bir anda. En güzel tarafı da sosyal sözlük tarzı tasarım ve sadelik.

 11. Çok beğendim, sozluklere nazaran farklı bir tasarım, alternatif bir model ama sozlukte yazmaya başladığınızda artısı eksini bir arada çıkıyor. Şimdi bir nevi twitter gibi kısa kısa cümleler ve maddeler haline dönüştürmek gerekli düşüncelerinizi.

  Muhakkak ilgi görür ama işlevselliğinden şüpheliyim.

 12. Findsep Findsep

  fikir güzel, zaten sözlük sitelerinin bir yeniliğe ihtiyacı vardı. yakında diğer sozluk siteleride büyük ihtimalle bu tarza dönerler ya da benzer birşeyler yaparlar.

 13. Eğlenceli görünüyor. Basit ve işe yarar bir şey. Sözlük konseptini güzel modernize etmişler. Kitle de şimdilik ekşi sözlük kafasında görünüyor.

  ayrıca:

  http://www.artisieksisi.com/artisieksisi-com

 14. Gayet güzel olmuş, logo geliştirilebilir, teknik olarak hız/performans arttırılabilir. Yapan arkadaşların ellerine sağlık...

 15. Gerçekten güzel bir proje.

 16. Genç Girişimciler Genç Girişimciler

  bu tarzda tasarımı olan ve bu yöntemle çalışan site pek yok. girişime başarılar dileriz

 17. Siteyi çok keyifli buldum, hem bir'şey'ler hakkında fikir edinebiliyor hem de yorum yazarak keyifli vakit geçirebiliyorsunuz, özellikle kategori mantığı ve arama seçenekleri iyi düşünülmüş, aradığınızı kolayca bulabiliyorsunuz.

 18. Ali Soylu Ali Soylu

  Yorum güvenilirliği pek yok. Copy paste yorum çok fazla, biraz incelemeniz yeterli.Ben kendi gözümle gördüm yorumların alıntı olduğunun. Paket içerik girildiği ortada.

  Hiç bir büyük e-ticaret sitesi bu sistemi entegre etmek istemez hal böyleyken.