Zuckerberg: Mobilde HTML5'e olan aşırı güvenimiz hataydı
Etkinlikler

Zuckerberg: Mobilde HTML5'e olan aşırı güvenimiz hataydı

TechCrunch Disrupt'ta Michael Arrington'ın sorularını yanıtlayan Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, farklı konularda önemli açıklamalar yaptı.

Şirketin halka arzı sonrasında ilk kez böyle bir etkinlikte yer alan Zuckerberg, mobil konusu ağırlıklı olmak üzere hisse değerlerinin düşmesinden çok konuşulan Facebook telefonuna kadar çeşitli konularda görüşlerini açıkladı.

Konuşmasında mobile ağırlık veren Zuckerberg, geçtiğimiz 6 ayda Facebook uygulamalarını nasıl çok daha iyi bir hale getirdiklerini ve iOS6 entegrasyonuyla birlikte kullanım çok daha artmasını beklediklerini söyledi. Geçtiğimiz 2 yılda HTML5'e güvendiklerini ve tüm geliştirme stratejilerini buna göre yaptıklarını belirten Zuckerberg, ne yazık ki bekledikleri performansı alamadıklarını ve bu yüzden native uygulamalara döndüklerini belirtti. 

Mobil için geliştirdikleri ürünlerden yüksek geri dönüşler aldıklarını belirten Zuckerberg, gelecekte masaüstünde elde ettiklerini gelirden fazlasını mobilden elde edeceklerini söyledi. Telefon sahibi olan insanların çok daha fazla olduğunu belirten Zuckerberg, bu kullanıcıların büyük bölümünün günlük aktif kullanıcı olduklarının altını çizdi.

Yeni iOS uygulamalarının native olduğunun tekrar hatırlatan Zuckerberg, native Android uygulamaları üzerinde çalıştıklarını hazır olduğunda çok hızlı bir şekilde yayınlayacaklarını açıkladı.

Halka arz konusunda uzun dönemli düşündüklerini belirten Mark, şirket hisselerinin düşük seviyede seyretmesinin hayal kırıklığı olduğunu açık yüreklilikle dile getiriyor. Ancak bu durumun yatırım yapmak için uygun bir zaman oluşturduğunu öne sürdü.

Michael Arrington'un hisselerdeki düşük seviyenin çalışanların moralini nasıl etkilediğini sorması üzerine, pek yardımcı olmadığını belirten Mark, belki birkaç kişi ayrılabilir ancak yeni insanların katılımı için güzel bir zaman olduğunu söyledi.

Facebook'un felsefesinin para kazanmak için ürün çıkartmak olmadığını, daha iyi servisler sunmak için para kazandıkları belirten Zuckerberg, şirketin iş misyonuyla sosyal misyonunun bu şekilde el ele yürüyebileceğini söyledi.

Facebook telefonunun planlarında olmadığını ve yanlış bir adım olacağı net bir şekilde açıklayan Zuckerberg, donanım tarafına girmek gibi bir amaçlarının olmadığını birkaç defa üzerine basarak belirtti.

Yarım saatlik oturumda çok fazla konuya değinen Mark Zuckerberg, samimi açıklamaları, net duruşu ve konuya olan hakimiyetiyle Facebook'un CEO'su olamayacağını iddialarına adeta yanıt verir gibiydi. Mark Zuckerberg'in oturumu sırasında gün sonu yapmış olan Nasdaq borsasında Facebook hisseleri, borsa kapanışından sonraki işlemlerde (after hours trading) %4.6 oranında artış gösterdi.

TechCrunch kurucusu Michael Arrington ile Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in oturumunun tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. Mark Zuckerberg’in oturumu sırasında gün sonu yapmış olan Nasdaq borsasında Facebook hisseleri, borsa kapanışından sonraki işlemlerde (after hours trading) %4.6 oranında artış gösterdi.

  Bütün amaçta buydu zaten diye düşünüyorum.

 2. Emre Karaduman Emre Karaduman

  Facebook artık yerini Twitter'a devretti. Düşüşler çok normal çünkü her şeyin bir ömrü var. Ülkemizde bu ciddi düşüş 2-3 yıl sonra yaşanacaktır.

  1. Ahmet Çığşar Ahmet Çığşar

   Twitter, Facebook'dan farklı bir yapı ve farklı bir kesime hitap eder. Facebook sosyal ağdır Twitter ise mikroblog olayıdır. Facebook'da tanıdıklarınla bir şeyler paylaşırsın Twitter'da tanımadıklarınla vs. Kısaca Twitter kendi başına bir oluşumdur kimsenin yerini almaz kendi etki alanı vardır. Facebook'da aynı şekilde.

   1. aynen katılıyorum fb.com ile twitter çok ayrı durumlar

   2. Alper Öztürk Alper Öztürk

    Fotoğraf makinesi ile cep telefonu da farklı ihtiyaca cevap veren ürünler ama cep telefonu kameralarının kalitesinin artması profesyonel olmayan fotoğraf makinelerinin satışını baltaladı. İndirekt rekabeti de dikkate almak, insanlar ne ile zamanını geçirmek istiyor ona bakmak gerek.

 3. Mobile ağırlık vereceğini anlıyoruz da bu native app özellikle iphone da bana facebook için çok anlamsız geliyor. Mobil bence desktop da olan herşeyi tek bir app da bulmak isteyeceğin birşey değil. Bunun yerine daha focuslanmış 8-9 ayrı app dan oluşan bir facebook olmalı belki mobilde var olan mobil kullanımın getireceği artı buton ve fonksiyonların olduğu. Video paylasımları baska bır yerde gorebıleceğim player ı, textbased paylasımlar baska yerde mesenger ı camera sı oyunları vs. boylece hepsıne aynı reklamı 8 kere yerlestırme ımkanı da olur ve ben sadece ılgımı cekene o anda bakabılırım daha fazla vakıt harcarım. navıgasyon daha kolay olur vs.. bilmiorum mark buradan seslenıyorum bıraz daha dusun su mobıl konusunda :)

  1. Mert Sarac Mert Sarac

   Native Application konusunu çok yanlış anlamışsınız gibi geldi bana...

 4. Mustafa Mustafa

  Mike Arrington'un TechCrunch'a donecegini sinyali mi geliyor yoksa bana mi oyle geliyor?

 5. Volkan Çallar Volkan Çallar

  Çok insan zamanının büyük bir kısmını Facebook da geçiriyor. Günlük iletişim büyük bir kısmıda burada yapılıyor. Eğer Facebook başaramaz ise ve hatta iflas ederse (ya da kapanır ise) dünya çapında bir çok insan depresiyona düşecektir sanırım. Dünya ekonomisine büyük olumsuz bir etki yaratır kısa zamanda.

  Hep diyorum, bu tarz kuruluşlar kar amacı gütmeyen formda olmalı gerekiyor. Vikipedia en güzel örnektir.