GoDaddy'den açıklama geldi: Hacklenmedik, teknik sorun yaşadık
Genel

GoDaddy'den açıklama geldi: Hacklenmedik, teknik sorun yaşadık

Bu haftaya bomba gibi düşen haberlerinden biri dünyanın en büyük alan adı/hosting servis sağlayıcılarından biri olan Godaddy'nin, saldırı altında olduğu iddiasıydı. Saldırı sonucu GoDaddy servislerini kullanan milyonlarca siteye ulaşılamadı.

Saldırıda adı geçen isimlerin başında Türkiye'deki kullanıcıların adını sık sık duyduğu Anonymous'un üyelerinden Own3r'ın ismi geçiyordu. Ancak bugün itibariyle GoDaddy'den açıklama geldi ve iddiaların tam aksi bir durum söz konusu oldu.

CEO açıklama yaptı

GoDaddy'den bugün yapılan açıklamaya göre ne bir hacklenme ne de bir DDoS saldırı söz konusu. Şirket, kendi ağlarındaki bir problemden dolayı alan adı/hosting servis hizmeti kullanıcılarının problem yaşadığını açıkladı. Araştırma sonucunu açıklayan GoDaddy CEO Scott Wagner'in sözleri şu şekilde: "Servislerimiz herhangi bir dış etkenden etkilenmedi. Hack veya DDoS saldırısı söz konusu değil. Kendi ağlarımızda yaşanan bir takım aksaklıklar yüzünden servislerimizi kullanan sitelere ulaşılmadı. Hiçbir zaman kullanıcı verileri ve sistemlerimiz tehlike altına girmedi."

Ancak GoDaddy'nin açıklamasında kısa bir süre sonra konunun muhataplarından beri olan Anonymous üyelerinden Own3r'dan da Twitter üzerinden bir açıklama geldi ve GoDaddy CEO'sunun açıklamalarını yalanladı. Own3r, GoDaddy'e saldırı gerçekleştirdiğini ve kaynak kodlarına ulaştığını iddia etti.

Sonuç olarak GoDaddy servislerine şu anda ulaşılabiliyor. Milyonlarca kullanıcının kullandığı bir platform olan GoDaddy'nin sorun yaşaması halinde dünyadaki birçok  internet siteleri etkilenecek. Yeni detaylara elimize geçtikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (4)
 1. 4-5 gündür sorun devam ediyor. Halen domain yönlendirmelerde sorun yaşanıyor. Godaddy için büyük bir imaj kaybı ancak bunun altından kalkacak büyüklükte olduğunu düşünüyorum.

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Tamamıyla ortamı yumuşatma, müşteriyi rahatlatma çabasından başka bir şey değil. DDOS vb. saldırı olmasa bu kadar fazla müşteriye hizmet veren bir firmanın hem kendi sitesi hemde müşterileri sorun yaşar mıydı?

  Ayrıca DDOS saldırısında siteye aynı anda yüzbinlerce farklı bilgisayardan saldırı yapılarak serverların yavaşlamasına hatta iş göremez hale gelmesine sebep olur. Bu durumda erişimde sıkıntı olur. Tabiki de verilerde bir kayıp olmaz ayrıca hackleme girişimi olarak ta nitelendirilmez.

  Eğer dedikleri gibiyse bir daha olmaz sanırım. Ama DDOS vb. bir saldırı ise tekrar böyle bir şeyle karşılaşmaları mümkün.

  Benim tavsiyem domain konusunda Türkiye'de ICANN onaylı alan adı tescil firmalarına geçmeniz. Hosting konusunda da daha kaliteli hizmet veren yerli yabancı firmalar var.

 3. geçenlerde 10 domainimi benim iznim olmadan yani ( auto renew ) işaretlenmeden, kendileri bu domainleri yenilidiler ve sistemde kayıtlı olan kredi kartımdan düşü verdiler... o kadar sınır oldumki... neyse umarım bu güzel bir ders olmuştur.

 4. %99.5 sabotaj!