Godaddy saldırı altında milyonlarca siteye ulaşılamıyor
Genel

Godaddy saldırı altında milyonlarca siteye ulaşılamıyor

Dünyanın en büyük alan adı/hosting servis sağlayıcılarından biri olan Godaddy, iki saatten biraz fazla bir süredir saldırı altında. Milyonlarca sitenin alan adı ve hosting hizmetlerini sağlayan şirket, dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous üyelerinden Own3r'un saldırısı altında. Twitter'dan saldırıyı doğrulayan Godaddy, çalışmalarını sürdürdüklerini açıklamış ve şikayet eden müşterilerinin mesajlarını aldıklarını sorunu çözmeye çalıştıklarını belirtmiş.

Twitter hesabından açıklamalar yapan Own3r, bu saldırının Anonymous'un toplu bir saldırısı olmadığını kendi adına bu saldırıyı gerçekleştirdiğini belirtmiş. Godaddy karşıtı olmadığını da dile getiren Own3r, saldırının amacını sanal güvenliğin ne durumda olduğunu göstermek amacıyla yaptığını açıklamış.

Webrazzi'nin de alan adı hizmetini aldığımız Godaddy'nin çökmesi üzerine siteye bir grup kullanıcının ulaşmakta zorluk çektiği konusunda mailler aldık ve Chartbeat gibi sürekli sitenin durumunu kontrol eden servisler uyarılar verdi. Ancak şu an için Google DNS'lerini kullanarak siteye ulaşmak mümkün oluyor. Bu yazıyı okuyabiliyorsanız zaten sorun yok demektir. :)

Bu saldırının belki savunulacak bir tarafı yok ancak tüm yumurtaları aynı yere koymamak gerektiğinin de bir çeşit ispatı gibi görünüyor. Yeni detaylara ulaştıkça paylaşmaya devam edeceğiz.

Godaddy'nin konu hakkında tweetleri:

Own3r'ın açıklamaları:

Yorumlar (15)
 1. Pofuduk Pofuduk

  Böyle bir olay her sitenin başına gelebilir ancak , godady gibi bir çok sitenin barındığı gibi bir siteye saldırı yapılınca dünyada hayat neredeyse duruyor .

  1. önemli olan bunu adamın tek başına yapabilmesi.

 2. Serkan Cankurt Serkan Cankurt

  cidden çok şaşırdım godaddy.com kendi alan adım dahil bi çok tanıdığım insanını güvenerek domain satın aldığı bir kuruluş.. kuruluş diyorum çünkü adamlar ciddi bir kurumsal kimliği olmuş durumda yıllardır. Umarım bir an önce faaliyete geçebilirler.

  zaten up durumdaymış ama en azından sanal güvenliğinin ne durumda olduğunu görmüş olduk..

 3. @Pofuduk, o yüzden buna benzer saldırıyı yapan ve destekleyenlere şöyle 30'ar yıl hapis cezası vereceksin ki onca insanın emeğini çöpe atmak nedir anlasın, örnek teşkil etsin. Yaptırımsız devam ettikçe ucu yok bu işin... Bir derdin varsa yasal yolla çöz

  1. ben adama hak veriyorum, gel hapse at.

   süper bi mantığın var milli eğitim bakanı olup okulları kapatırsan çok rahat edersin, işini iyi yaptığını düşünürsün.

   o bir sürü kişi godaddye bu dandik sistemi için kızmalı, dandikliği yüzüne vuran adama değil. ddos olmadıktan sonra kimse böyle büyük şirket geçinip tek kişiye yenilmemeli.

   1. Asıl senin mantığın süper. Senin gibi gündelik örnek vereceksek; evin kapısını açık görünce içeri girip hırsızlık mı yapacaksın? Evet, evin kapısı kapalı tutulmalı ama açık olması sana hırsızlık yapma hakkı vermiyor. Sizin gibi emek hırsızlarından bıktı sektör. Yok veri güvenliği, sistem adminliği gibi bahaneler uydurmayın bir açık buluyorsan ve umursuyorsan gidersin adam akıllı uyarırsın; popüler olmaya ego tatmin etmeye çalışmazsın.

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   +1

 4. Fabbuloso Fabbuloso

  Tek bir insanin dunyanin interneti cokerticek gucte ve internetin bu kadar az guvenli olmasi insani korkutuyor.

 5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  godaddy'in başından beri hiç sevmedim. Bir mail attığımda en az 24 saat sonra cevabı geliyor. Bir sorunum olduğunda beklemek yıldırıyor. (Hosting için söylüyorum). Para iadesi vb. koşullarda süründürüyorlar resmen. Biz büyüğüz milyonlarca müşterimiz var mantığı ile yaklaşımın sonu. Hiç üzülmedim açıkçası büyük olman sana hiç birşey olmayacağı anlamına gelmez. Bu Türkiye'de en fazla domain barındıran hosting şirketleri içinde geçerli. Kaliteli hizmet verebilirler fakat müşterilerinin çok olması sorunların daha uzun zamanda çözülmesini haklı çıkarmaz.

 6. Teknik Sorular Teknik Sorular

  alanında dünyanın sayılı firmalarından olan Godaddy bile böyle saldırılara maruz kalarak sorun yaşıyorsa her firmada böyle bir problem olabilir.

 7. Domain bir firmanin internet alan adi tapusu degil midir? Bir marka patentinden veya normal bir tapudan kullanim yeti disinda bir fark yoktur. Bu nedenle godaddy gibi ozel kuruluslardan degil, resmi bir kaynaktan satin alinmalidir. Nasil com.tr icin alan adi guven altindaysa diger uzantilar icin de oyle olmali diye dusunuyorum.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Domain bir firmanın tapusu değildir. .com.net.org.info.biz vb. uzantılı domain ilk gelen alır mantığı ile alınır. Eğer senin dediğin gibi her domain için firma olmak ve belge gerekseydi bugün internette sadece firma sitelerini görür, video, araştırma, bilgi, eğitim, oyun vb. yüzlerce kategoride site olmazdı. com.tr alan adlarını herkes alamaz, belge gerekir doğru. Fakat arkadan dolanarak örneğin marka tescil belgen varsa istediğin .com.tr uzantılı domaini alabilirsin. Bence şuan ki haliyle olmasaydı domain alımı şuan dünyada internet bu kadar gelişmez bu kadar site olmazdı.

   1. İbrahim Bey,

    Dediğinize katılıyorum ancak bir çok alan adı sahibi ve godaddy kullanıcısı olarak, godaddy de bile bu tip sıkıntılar oluyorsa alan adlarını daha sağlam güven altına alma yolu olmalı mıdır diyorum.

    Saygılarımla,

 8. Cuhadar Cuhadar

  Ne yalan söyleyeyim bir an tırstım. Bu kadar gücü olan kişilerin neler yapabileceğini düşünüyorum da filmlerin gerçekleştirilme olasılıklarının arttığını görüyorum. Yarın öbürgün birileri bizimle kırmızı ışık oyunu oynarsa hiç şaşırmamak lazım

 9. Graficopy Graficopy

  Bu şunu gösteriyor ki hiç kimse yada kuruluş için "bu yüzdeyüz güvenlidir hiç bişey olmaz,istisnasız hiç sıkıntı yaşanmaz" diyemeyiz. Herşeyde olduğu gibi dev firmalarda dahi sorunlar çıkabiliyor. Bu hayatın gayet olağan bir hali. Tıpkı ölüm gibi. Tıpkı hastalık gibi. Hastalık sadece sağlıksız beslenen, sigara içen vs insanlara gelmiyor ünlü sporcular dahi hasta olabiliyor dahası istisnasız herkes ölebiliyor. O halde aksaklık ve hata her yerde her firmada her kuruluşta olabilir. Bu bize bir tecrübe ve bilgi daha kazandırdı. Demek hiç bişeye yüzdeyüz bel bağlamamak gerekiyor.