Google Chrome 4. yaşında zirvede
Web Tarayıcılari

Google Chrome 4. yaşında zirvede

Bir zamanlar sadece Internet Explorer vardı. Firefox, Opera ve diğerleri derken bundan 4 yıl önce Google kendi tarayıcısını da oyuna soktu. Google’a özgü sadelik konseptine sürdüren ve Google’ın en önem verdiği konu olan hıza odaklanmış olan tarayıcısı bugüne kadar pek çok aşama kaydetti.

Sadece 4 yıl içerisinde neredeyse sıfırdan gelerek, rekabetin yoğun olduğu bir alanda birinciliğe yükselmiş olması kesinlikle dikkate değer. Sizlere daha önce aktardığımız üzere Türkiye’de de durum farklı değil, Statcounter’ın rakamlarına göre Chrome ülkemizde de en çok kullanılan tarayıcı ünvanını elde etmiş bulunuyor.

Google da Chrome’un bu başarısını ve 4. yaşını ve özel bir internet sitesi ile kutluyor…

Google’ın Chrome Zaman Makinesi adını verdiği bu özel sitede Chrome’un dört yıl içerisinde geçirdiği tüm aşamaları ve süreçleri görmek mümkün. 2 Eylül 2008’de doğan Chrome’un bu yolcuğuna ileri veya sağ ok tuşu ile katılabilirsiniz. Geri ve sol ok tuşu ise bir önceki kısma geri dönmenizi sağlıyor.

Google’ın bu özel sayfayı Chrome’un doğum gününü kutlamak (ve biraz daha hava atmak) için açtığını biliyoruz ama ilginç olan sayfanın Chrome dışındaki tarayıcılarda düzgün görüntülenemiyor olması. Internet Explorer veya Firefox ile sayfayı ziyaret ettiğinizde sayfanın ya hata verdiğini ya da yeterince sağlıklı çalışmadığını görebilirsiniz.

Google’ın bu sayfayı paylaşmak için sadece Google+ seçeneği sunması da diğer dikkat çeken bir detay…

Yorumlar (4)
 1. Ahenkat Ahenkat

  Yanılmıyorsam Opera IE'den öncede vardı. Her neyse 4 yıldır kaliteli bir web gezintisi yapabiliyoruz. Paylaşım seçeneği bir çok yerde sadece Google+ zaten.

 2. Mert Ak Mert Ak

  Google + asla facebook gibi olamaz diyenler 4 yıl önce chrome asla internet explorer gibi olamaz derlerdi. Google veya başka bir firma işin hakkını verdikten sonra herşey olur, olmaz diye birşey yok. 4 yıl sonra da google plus'ın katettiği yolu gösteren bir site ile kutlama yapılabilir. Her bilgisayarda yerleşik gelen ve herkesin su hava kadar çok kullandığı internet explorer bile geçilmişse fazla söze gerek yok. Çoktı çıkalı kullanıyorum Chrome'u, süper !

 3. Hakki Ozyagci Hakki Ozyagci

  Biz zamaninda Netscape kullaniyorduk, bana Netscape in tadini veren tek browser Firefox'tur. Vaz gecmem.

 4. Mustafa Öztürk Mustafa Öztürk

  google chrome gayet iyi bir tarayıcı özelliklede hızı konusunda ancak, arada bir tüm pencerelerin kitlenmesi yanıt verememesi gibi bir sorun var, 5 den fazla pencere açınca bu sorunu hep yaşatıyor, 4 yıldır bu sorunu bir aşamadılar ya da dikkate almıyorlar heralde