Chrome tarayıcı pazarında liderliğe yükseldi
Arama Servisleri

Chrome tarayıcı pazarında liderliğe yükseldi

Google'ın internet tarayıcısının hızlı yükselişi devam ediyor. Chrome, Türkiye'de en çok kullanılan internet tarayıcısı olduktan sonra, şimdi de küresel anlamda birinciliğini ilan etti.

Statcounter'ın verilerine göre 18-21 Mayıs arasında Chrome burun farkıyla olsa da tarayıcı pazarında ilk sırada yer alıyor. Belirtilen dönemde Chrome'un tarayıcı pazarından aldığı pay yüzde 33 okurken, Internet Explorer'ın yüzde 32 payla ikinci sıraya gerilediği görülüyor.

Listede emekçi takımının tarayıcısı Firefox üçüncü. Aynı dönemde Firefox'un yüzde 26'lık bir pay aldığını görüyoruz. Dördüncü sırada yüzde 7 payla Apple'ın tarayıcısı Safari yer alırken, Opera yüzde 1'e yakın payla sonuncu oluyor.

Chrome'un liderliğe oturmasının en büyük nedenlerinden biri Google. Kullanıcılar artık arama kelimesini neredeyse Google olarak algılıyor. Hatta 'googlelamak' diye bir fiil bile türemiş durumda. Arama hizmetini kolaylaştıran Chrome da kuşkusuz bu nimetten faydalanıyor ve faydalanmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar (17)
 1. Ömer Özkan Ömer Özkan

  Sonunda IE'nin tahtından indirildi. Bir daha da çıkamaz zaten oraya. front-end geliştiriciler bu sayede rahat edecekler.

  1. IE Windows ile beraber gelmeseydi zaten indiği tahtta olamayacaktı. Diğer yandan da IE ile google.com'a girdiğimde sağ tarafta kocaman "Web'de hızlı gezinin. Google Chome'u Kurun" yazıyor. Chrome'u severek kullanıyorum ama oradaki reklamın değerini düşünmek bile midemde ağrılara yol açıyor.

   Bence bu sıralamada Firefox çok başarılı.

 2. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Hakediyor bu birinciliği

 3. Chrome Frame kullanıcılarını nereye dahil etmişler acaba.

 4. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  Güzel günler bizi bekliyor.

  1. Biraz daha detaylandırır mısınız? Chrome un, IE den fazla kullanılmasının; kullanıcılara faydası nedir?

 5. yakında safari bile geçerse hiç şaşırmayın :) doğru strateji ve bilinirlik hedefe ulaşmlarına etken oldu.

 6. Az önce bir kursiyerim ie9 ile bir sayfayı indirdi ve tekrar açmaya çalıştı. ie çöktü. Tekrar kapattık ve tekrar açtık. ie yine çöktü. yine yine yine. Firefox amca ile açtık, cillop gibi açıldı.

 7. Google'un stratejisi, olmayacak şeyleri bile hayata döndürebilir tarzda. Chrome'un en çok kullanılmasının sebebi, bana göre şeffaflığı ve anında arama özelliği. Zamandan tasarruf yaparak benim beğenimi çekiyor. İE ise tasarımını değiştirmeden ve çökme-donma gibi sorunları ortadan kaldırmadan artık yükselemez. Windows'a gömülü gelmeseydi safari gibi olurdu sonu. Firefox için ise neden emekçi kaliteli bir tarayıcı

 8. Nurçin Nurçin

  Google Chrome, son güncellemesinden sonra daha da iyi oldu. Ayrıca Google Chrome'un yükselişe doğru hızla gitmesi en çok web tasarımcı & programcıların karına olacak. Sonuçta her yapılan kodlamadan sonra IE'de sürekli hataların olması her programcının bir ızdırabı olmuştur :)

 9. Volkan Yıldırım Volkan Yıldırım

  netbook kullanıcılarının 10 inçlik ekranları için chrome'un ince ve sade yapısı çok cazip, ayrıcı format vb gibi olaylardan sonra eğer google hesabınız varsa choromu tekrar yüklediğiniz an tüm geçmiş işifre ve sık kullanılanlar pc nize tekrar yükleniyor

 10. Mobil kullanımda dahil edilirse IE sonuncu olur iyiki onu yapmamışlar çok ezmek istememişler demek

 11. Her şeye rağmen OPERA!!!!

 12. Webbaharatı Webbaharatı

  Allahım İnternet Explorer ın hiç kullanılmadığı günleri de görecekmiyiz acaba:) Bıktım artık IE ye uyumlu site yapmaktan!

 13. tekel bir firmayı tahtından indirmek için ondan en az iki kat ii olmanız gerekir.Chrome gerçekten ie ile karşılaştırılamayacak kadar iyi.sadece ie ile açılan sayfalar için kullanıyorum garibi.

 14. Chrome daha iyi olduğu için tercih ediliyor demek son kullanıcıyı aşırı ciddiye almak olur. Firefox yıllardır daha iyiydi, ama tek eksiği Google anasayfasında bir reklamdı. Dünya'nın belki de en çok gösterilen reklamı Chrome reklamıdır.

  Bu arada ben de Chrome kullanıyorum ve tarayıcıyı beğeniyorum. Maksadım pazarlamanın önemine değinmekti.

  Şunu söylemeden de edemeyeceğim, Chrome yaptığımız her şeyi kaydediyor gibi geliyor bana. VPN ile ilgili bir site açıyorum, sonra girdiğim sayfalarda Google Ads bana hep VPN reklamı gösteriyor vb.

 15. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  Firefox'un çok seviyorum felsefesi çok güzel ve iyi bir tarayıcı ancak süperhızlı chrome karşı hala oldukça yavaş bu konuda bir atak bekledim ama uzun zaman geçmesine rağmen firefox performansı chrome hala göre düşük. Firefox geliştiricileri şu hız sorununa bir çözüm bulsunlar artık. ram var veda olsun kullan yeter ki :)

  araç çubuğundan arama özelliği de chrome gibi değil. Bir de yandex anlaşması var. o da bir dez avantaj oldu. Ancak chrome yapılan reklam'ı da unutmamak gerekir. Chrome'un en avantajlı olduğu kısım hızı ve google anasayfasından indirilmesi bence.