Google Chrome Türkiye’de birinci sırada
Arama
Web Tarayıcılari

Google Chrome Türkiye’de birinci sırada

Web tarayıcı yarışında sonradan açılan Google Chrome, dünya çapında liderliği hedeflerken Türkiye’de Internet Explorer’ı geride bıraktı ve ilk sıraya yerleşti. Statcounter verilerini referans gösteren Google Türkiye, Mart ayı ortalarında kazanılan liderliği bir blog yazısıyla bir bakıma onaylamış oldu.

Gerçek zamanlı bir web analitik servisi olan Statcounter, dünya çapında mobil tarayıcılar, web tarayıcıları ve arama motorları hakkında istatistikler sunuyor. Ülke özelinde de değerlendirme yapan Statcounter’a göre  Türkiye’nin en çok kullanılan tarayıcısı olma ünvanı Mart ayı ortalarında Internet Explorer’dan Chrome’a geçmişti.

Şu an itibariyle liderliğini sürdüren Chrome’un pazar payı yüzde 45, Internet Explorer’ın pazar payı ise 40, Mozilla Firefox’un payı ise yüzde 13 civarında. 

Geçtiğimiz ay Chrome ve Firefox pazar payını arttırken Internet Explorer’ın düşüşü ise sürmüş. Bu üçlüyü takip eden tarayıcılar ise yüzde 1’in altında pazar payına sahip olan Safari ve Opera olmuş.

Microsoft Windows ile Türkiye pazarında çok yaygın olsa da, Google arama motoru tarafındaki üstünlüğü ile kendi tarayıcısını iyi tanıttı ve ön plana çıkardı. Internet Explorer küresel çaptaki düşüşü ise pazar payının yüzde 50’nin altına gerilemesine neden olmuştu.

Chrome, Gemius‘ın 16 – 22 Ocak 2012 haftasındaki sayfa görüntüleme istatistiklerine göre de Chrome 16 sürümü ile Internet Explorer 8.0′ı geride bırakmıştı.

Chrome Firefox ile arayı açmış durumda ama Yandex’in Firefox’u desteklediğini ve kısa süre önce Firefox’un arama sağlayıcıları arasına katıldığını da söylemeden geçmeyelim. Bakalım webdeki tarayıcı rekabeti nasıl şekillenecek.

 

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. kerim çalık dedi ki:

  En sonunda kurtuluyoruz IE’den

 2. Kadir dedi ki:

  ama statcounter verilerine bakıldığında ie yine açık ara önde görünüyor.

 3. Mert Ak dedi ki:

  Haklı bir sonuç, bence de böyle olmalı zaten.

 4. Volkan dedi ki:

  Google’ın 10.5 öncesi MAC-OS sürümlerini göz ardı etmesi bence ciddi anlamda rekabetini azaltıyor.
  Zira 10.5 öncesi ciddi anlamda MAC-OS kullanan kullanıcı mevcut, tarayıcı olarak bu kullanıcıların Chrome kullanma imkanı yok zira 10.5 ve sonrası için geliştirilmiş tüm uygulamalar.
  Daha önceki sürümü kullanan kullanıcılar ise mecburen safari veya Firefox kullanmak durumunda kalıyorlar.

 5. heroox dedi ki:

  Sitemin istatistiklerinde de hep Chrome önde uzun süredir..

  1. erdal gökhan dedi ki:

   benim istatistiklerde explorer chrome dan önde. chrome 2. sırada.

 6. Ömer Gençay dedi ki:

  Uzun süredir Analytics verilerime baktığımda Chrome’u hep önde görüyordum. Ayrıca gerekli eklentiler kurulduğunda tüm 3rd party çözümleri içerisinde barındırabilen, sorunsuz, hızlı bir tarayıcı olması ile de sanırım uzun yıllar tek tercihim olacak.

 7. Mustafa Namoğlu dedi ki:

  Chrome Mac’de devamlı sıkıntı yaratıyor. Donmalar yaşanıyor. Firefox’a geçmek zorunda kaldım. Memnunum da.

 8. Sergen dedi ki:

  Firefox’un bu kadar geride kalmasının tek sebebi sürekli çökme ve donma sebebleri chrome’da bu kadar yükselmesinin tek sebebi google :)Chrome kulananmama rağmen zırt pırt girdiğim her siteye bi reklam atmışlar yok çok hızlı inanılmaz hızlı insanlarlar ister istemez tıklıyor neden tıklıyor ülkemizde internet hızı o kadar yavaş ki tv de gördüğümüz reklamları yemeyiz ayarklarını bilgisayar başında gerçekleştiremeyip tav oluyoruz malesef 🙁

Bir Yorum Yazın