Facebook'un SEC onayı Pazartesi gününe kadar gelebilir
Finans

Facebook'un SEC onayı Pazartesi gününe kadar gelebilir

Halka açılma konusunda emin adımlarla ilerleyen Facebook, yolun sonuna geldi. Son iddialara göre şirketin SEC'e gönderdiği S-1 dökümanlarına en geç Pazartesi gününe kadar onay gelmesi bekleniyor.

CNBC'nin haberine göre, ABD düzenleme kurumu olan SEC, 'FB' simgesiyle beraber Facebook'a borsaya açılma onayını Pazartesi günü veriyor. İddia edilen tarihte şirketin halka açılmasına yeşil ışık gelirse Facebook, planlandığı tarihte yani 17 Mayıs'ta borsaya açılabilecek. Şirketin üst düzey yöneticilerinden alınan bilgilerin de 17 Mayıs tarihini gösterdiğini paylaşmak istiyoruz.

Doğal olarak onay geldikten sonra karar yine Facebook'un. Nasdaq borsasının özeellikle son bir ayda yüzde 5.6 seviyesinde değer kaybetmesinin, Facebook CFO'larını düşündürdüğünü ve erteleme kararı verilebileceğini paylaşmıştık. Ancak Nasdaq son bir haftada toparlanma eğilimine girmiş durumda. Bu yükselme trendi devam ederse Facebook, planladığı tarihte borsaya girecektir.

Şu ana kadar Facebook kanadından herhangi bir yorum gelmedi. Facebook sözcüsünün, şirketin borsaya açılma tarihiyle ilgili yorum yapmaktan kaçındığı görülüyor.

Şirketin Nisan ayının son haftasında yaptığı S-1 dökümanlarındaki güncelleme, şirketin borsaya açılma tarihinin yaklaştığının habercisiydi. Yapılan son güncellemeye göre şirketin hisse başı 30,89 dolardan değerlendiği görülüyordu. Buna göre Facebook yaklaşık 77 milyar dolar değerlemeye ulaştığını ifade etmek mümkün.

Yorumlar (3)
  1. İlyas Dimcer İlyas Dimcer

    Bence 77 milyar dolardan fazla açıklanacak değeri. Yani son 1-2 aydır, facebook'un bu halka arz meselesinden kısa bir süre önce yaptığı yatırımlar bunu gösteriyor. 2012 yılının başında Facebook bitti diyordu Twitter kullanıcıları ama 2 ayda rüzgar tersine döndü.Bence, insanlar hala anlamadı Facebookun ne yapmak istediğini. Twitterin 140 karakterlik Twitleri karşısında Facebookun uzun makaleleri ve hikayeleri yenildi. İnsanlar artık uzun uzun bilgileri okumaya zaman ayırmıyorlar. Verilerin kısa ve sürekli değiştiği , sürkilasyonun ve ''bilgi adrenalinin'' hızlı olduğu platformları tercih ediyorlar. İşte bunu Twitter başardı ve geçen sene sonlarında facebooku gölgede bıraktı. Facebook 140 karaktere indiremez yazılan mesaj karakter sayısını. Böyle yapsa biterdi. O zaman ne yapacak? '' Görsel'' e yatırım. Resim video v.s. Kısacası bence 100 milyar doların üzerinde bir balon değer oluşturmak için her şeyi yapacaklar. 77 milyar dolar az demişsiniz bence.

  2. Serhan Uz Serhan Uz

    İlyas arkadasimin yorumuna kismen katiliyorum,ama twitter'in facebooku gecebildigi konu o degil,bir sure zarfinda daha cok uyeyi kazanmis olmasidir.Bunun iki nedeni var,birincisi dediginiz gibi kisa paylasimlarin ilgi cekmesi,ikincisi ise dunyada facebook hesabi olmayan insanin kalmamis olmasi.Dunya nufuzunun 1/8'i facebook kullaniyor.Twitterin ona rakip degil,en fazla eslik edebilir.

  3. facebook ilerleyen dönemlerde (2-3 sene) kan kaybetmeye başlayacak. tümden kapanmayacak fakat insanlar artık interneti daha aktif kullanacağı ve öğreneceği için gelecek jenerasyonun eğilimleri de değişecektir. hakeza twitter... zaman en güzel gösterge.