Zynga fenomeni yeniden canlandırdı: FarmVille 2
Oyun

Zynga fenomeni yeniden canlandırdı: FarmVille 2

Dünyanın en büyük sosyal oyun şirketi Zynga, fenomen oyunu FarmVille'in ikincisiyle yeniden karşımızda. İlk FarmVille oyunuyla milyonlarca insanı sosyal oyunlara çeken şirket, Unleashed etkinliğinde duyurduğu üçüncü oyun olan FarmVille 2'yi biraz önce yayına aldı.

Tamamen 3 boyutlu olan FarmVille 2'nin görsel olarak eski oyunun çok önünde olduğunu söyleyebiliriz. Yeni FarmVille'in oynanışında da eski oyuna göre bazı temel farklar bulunuyor. Yeni çiftliklerde suya bağımlı olan kullanıcılar, kuyularından su çekerek bitkileri yetiştiriyor ve bitkileri çiftliklerindeki hayvanlarına yem olarak verebiliyorlar. ChefVille ile birlikte gelen zincirleme bir olay sonucunda gelir kazanılması sistematiği yeni FarmVille'de kendini bu şekilde modellenmiş.

Eski oyunda olduğu gibi hayvan yetiştirebileceğiniz oyunda çiftlik hayvanlarınızı küçükten yetiştirip büyütme gibi farklı seçenekler bulunuyor. 

İlk oyunun en büyük sıkıntılarından biri olan tek tek öğelerle etkileşime girmek yeni oyunda aşılmış ve yeni bir kontrol sistemiyle, imleci bir fırça gibi kullanarak tohum atabilme, sulama ve toplama işlemleri daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Aralarında Türkçe'de bulunan 16 dilde birden yayına başlayan Farmville 2'in eski oyun gibi bir etki yaratıp yaratmayacağı en büyük merak konusu. En iyi zamanında 83 milyon aylık aktif, 32 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaşan FarmVille'in rekorunu yine Zynga'nın bir oyunu olan CityVille, 100 milyon aylık aktif oyuncu ile kırmıştı.

Son dönemde özellikle borsada iyi günler geçirmeyen Zynga'nın en büyük ümidi olan FarmVille 2'nin eski rekorları kırıp kıramayacağı büyük merak konusu. Ancak Facebook'un 1 milyara yaklaşan üye sayısı ve FarmVille'in viral gücünün birleşmesiyle yeni bir rekor kırması olası. Bu durumda Zynga borsadaki kötü gidişe de bir son verebilir.

Zynga'nın yeni oyunu FarmVille 2'ye buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Zynga, FarmVille 2'yi Türkçe Twitter hesabından da duyurdu.

Yorumlar (6)
 1. Kralizasyon Kralizasyon

  İlk FarmVille gerçekten çok sıkmıştı. Bu baya iyiye benziyor.

 2. Pavlovs Partner Pavlovs Partner

  Ne olursa olsun insanlar bu herşeyi kendilerinin kontrol edebildiği, bir düzen kurabildiği ve gerçek hayattan kaçış sağlayan ve insanı çok zorlamayan 'düzen' oyunlarını seviyor, simscity social, sims social da bunlara dahil.

 3. Saatlerce oynuyordum zamanında şimdi aklım başıma geldi.

 4. Emre Arslan Emre Arslan

  FarmVille'i başlarda çok severdim, artık facebook'ta similatör oyunları dışında oyun oynamıyorum diyebilirim.Tabii, zeka oyunu olan Bil&Fethetide unutmamak lazım. "Pavlovs Partner" dediği gibi EA'nın sims oyunları herzaman efsane kalacaktır.Zynga'nın, EA'nın oyunlarına özendiğinden o firmadan soğudum diyebilirim. :/

 5. Yıldız Yıldız

  sayın arkadaşlar farmville oynamaya başladım ve 24.12.2012 tarihinde başlangıç paketi satın aldım ama malesef hala bu paket oyuna aksamadı para da çekildi. kime müracaat etmem gerekir acaba bana bu hususta yardımcı olabilirmisiniz ltf. teşekkürler

 6. Mehmet Türkan Uzunhasanoglu Mehmet Türkan Uzunhasanoglu

  son 10 gundur oyunu oynayamıyorum ana ekranın sag tarafında bulunan oyun tanıtım resımlerı ve reklamları nedenıyyle oyundakı[eve dön,istek gonder vb.]seceneklerı kullanamıyorum reklamın altında kalıyor esım ve cocuklarım la severek oynadıgım bu oyundan mahrum kalıyorum lutfen yardımcı olun oyunu yenıden yuklemede yaptık fakat sorun duzelmedı .umarım en kısa zamanda cozum ıcın cevap yazarsınız tesekkurler,