Büyük bir teknoloji şirketindeyseniz işinize dikkat edin
Teknoloji

Büyük bir teknoloji şirketindeyseniz işinize dikkat edin

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarının istihdam sorunu devam ediyor. Satın alma ve birleşmelerle değişen stratejiler çalışanların işten atılmasına neden oluyor. Son örnekler HP ve Sony'den.

2010 yılında 1.2 milyar dolara satın aldığı Palm’ı çöpe atarak hayal kırıklığına neden olan Hewlett-Packard (HP)'ın dönemsel mali raporu kazançların geçen yıla oranla yüzde 5 oranında düştüğünü gösteriyor. Sektörel gerileme yaşayan yazıcı ürünleri tarafında ise durum daha kötü. Satışlarda yüzde 23 oranında bir gerileme var. Çalışan sayısındaki düşüş ise asıl göze batan taraf.

4000 kişinin işine son verildi ve arkası gelmeye devam ediyor

Gelirleri 1 yılda 1.5 milyar dolar düşen HP, beklentileri karşıladı ama hisseleri yüzde 3.6  değer kaybetmekten kurtulamadı. Açıklanan çeyrekte işten ayrılanların sayısı ise 4000 oldu. HP CEO'su Meg Whitman, bu mali yılda HP'nin 11,500 çalışanın işine son vereceklerini açıkladı. Önceki tahminler bu sayının 9000 olacağı yönündeydi ve yaklaşık 350 bin çalışanı olan HP'nin 2014'te 27 bin kişinin işine son vermesi bekleniyor.

Sony'deki yeniden yapılanma yaklaşık 1000 kişiyi işsiz bırakacak

Yeni bir yapılanmayla mobil biriminin adını Sony Mobile Communications (SMC) olarak değiştiren Sony tarafında da durum pek farklı değil. Japon teknoloji devi mobil birimin çalışan tarafında da yeniden yapılanıyor. Yapılan basın açıklamasına göre Sony, mobil taraftaki iş gücünün yüzde 15 azaltacak (danışmanlar dahil yaklaşık 1000 kişi). SMC'nin ofisini de Ekim ayında İsveç'ten Tokyo, Japonya'ya taşınacak.

Ve bildiğimiz diğerleri...

Son olarak EA tarafından satın alınan sosyal oyun şirketi PopCap 50 kişinin işten çıkartılmasını açıklamıştı ama daha önemli işten çıkarmaların yapıldığını hatırlıyoruz.

Örneğin RIM bu yıl sonuna kadar 5 bin çalışanına veda edeceğini açıklamıştı. Microsoft ile yapılan büyük anlaşmanın ardından işten çıkarmalara başlayan Nokia ise 2013 sonu hedefini 10 bin işten çıkarma olarak açıklamıştı. Foxconn'un 2014′e kadar 1 milyon robota iş vermek istemesi ise gelecek yıllarda işini kaybedeceklerin sadece nitelikli elemanlar olmadığını hatırlatıyor.

Gelecek vaadeden sektörler

Bu işten çıkarmaları teknolojik gelişmeler, tüketim ve rekabet gibi sonuçlara bağlamak mümkün. Ancak bir tavsiye vermem gerekirse, gelecekte istihdam artışının mobil alanda ve bulut bilişim alanında olacağını aktarabilirim. Diğer yandan teknolojik standartlar gün geçtikçe ilerlediği için ileri teknoloji tarafında da cazip iş fırsatlarının bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yorumlar (3)
  1. Guzel değerlendirme olmuş teşekkürler, ilave etmek istediklerim ise; HP dün kar rakamlarını 30,1 den 29,8 b$ revize etti. HP suan dönüşüm içerisinde düşük karlı ürünlerden yazılım ve katma degeri yüksek servislere geçiş yapıyor, bu nedenle isten çıkarmalar ki hala %10 bile değil cok normal bir durum. IBM in yıllar önce gerçekleştirdiği dönüşümü gecete olsa HP de yapmaya başladı. Digerlerine diyecek bir sey yok, zaman cok hızlı değişiyor, rakibi takip ederek yapılabilecekler cok sınırlı (Nokia, Microsoft..) bu savaşlar bizlere de ornek olmalı.

    1. kesinlikle... teknolojideki zaman kavramı günden güne değişiyor çok hızlı bir şekilde büyük bir şirket olsanız dahi gündemi takip etmedikçe yok olmaya hazırsınız demektir.

  2. 320Volt 320Volt

    büyük firmaların düştüğü durum çok kötü ne kadar hesapsız iş yaptıkları ortada kimse kötü günleri düşünmemiş mi özellile teknoloji üreten firmalarda büyük kayıplar var